Magyarország az EU fejlettségi átlagának 61 százalékán

 A kicsiny Luxemburgot nem számítva Írország a legfejlettebb ország az Európai Unióban, derül ki az Eurostat statisztikáiból. Az egy főre jutó, vásárlóerő-paritáson számolt hazai össztermék (GDP) arányában hazánk az uniós átlag 61 százalékán áll, eddigi legjobb eredményével. A négy tagjelölt ország nagyon le van maradva. Bulgária és Románia 30-30 százalékon áll, Törökország pedig 28 százalékon. Hozzájuk képest viszonylag fejlett Horvátország, 46 százalékkal.

2004.12.08. 06:44 |

 A kicsiny Luxemburgot nem számítva Írország a legfejlettebb ország az Európai Unióban, derül ki az Eurostat statisztikáiból. Az egy főre jutó, vásárlóerő-paritáson számolt hazai össztermék (GDP) arányában hazánk az uniós átlag 61 százalékán áll, eddigi legjobb eredményével.

 A 2003-as számokat nézve Luxemburg kiemelkedően az élen áll, az EU-átlag (25 ország) 215 százalékával. De az Eurostat statisztikusai szerint a nagy számú ingázó munkás és persze a hercegség abszurd mérete miatt ennek az adatnak nem biztos, hogy túl nagy jelentőséget kell tulajdonítani. A "rendes" országok közül a legjobban Írország áll: az egy főre jutó, vásárlóerő-paritáson számolt hazai össztermék (GDP) a szigeten az uniós átlag 133 százaléka. Második Dánia 123 százalékkal, a harmadik Ausztria 122 százalékkal, Hollandia pedig a negyedik 121 százalékkal.
A jelöltek rosszul állnak

 A legszegényebb tagállam Lettország, az egy főre jutó GDP 41 százalékával. Õt követi Litvánia és Lengyelország 46 százalékkal. Az új tagállamok közül Ciprus áll a legjobban 83 százalékkal (bár két évvel korábban még 89 százalékuk volt), a második Szlovénia 77 százalékkal, a harmadik Málta 75 százalékkal, a negyedik Csehország 69 százalékkal, az ötödik pedig Magyarország 61 százalékkal (a 2002-es 59 százalék és a 2001-es 56 százalék után). Szlovákia 52 százalékon áll.

 A régi tagállamok közül Portugália a legszegényebb, 74 százalékkal. Rajta kívül még Spanyolország (98 százalék) és Görögország (81 százalék) van az EU-átlag alatt, mindenki más felette. A régi Tizenötök átlaga 109 százalék. A Tízek átlagát nem közölte az Eurostat.

 A négy tagjelölt ország nagyon le van maradva. Bulgária és Románia 30-30 százalékon áll, Törökország pedig 28 százalékon. Hozzájuk képest viszonylag fejlett Horvátország, 46 százalékkal. Az EU három "gazdaságilag társult tagja", az EGT-állam Izland, Norvégia és Svájc nagyon jól állnak: 119, 148 és 131 százalékon.

 

EU

  1. Péntektől olcsóbban telefonálhatnak a magyar mobilszolgáltatók előfizetői az Európai Unió tagországaiba utazva

     Péntektől olcsóbban telefonálhatnak a magyar mobilszolgáltatók előfizetői az Európai Unió tagországaiba utazva, az uniós roamingdíj hatósági árcsökkenésének hatására. Az EU-ban működő mobilszolgáltatók mától maximum nettó 0,35 eurót számlázhatnak hívásindítás, és 0,11 eurót a hívásfogadás után az uniós tagországokban, és ugyanennyibe, vagyis 0,11 euróba kerül az SMS-küldés is.

    2011.07.01.
  2. Szerdától eltűnik a 75 wattos hagyományos izzó

     Szerdától nem rendelhetnek már 75 wattos hagyományos - vagyis nem energiatakarékos - izzókat sem az üzletek az Európai Unióban, a tagországok egy korábbi közös döntésének megfelelően. Az EU tavaly kezdte meg a hagyományos égők kereskedelmének felszámolását környezetvédelmi megfontolásokra hivatkozva. Először a 100 wattos izzókat vonták ki, majd idén szeptember 1-jétől a 75 wattosokon a sor.

    2010.08.30.
  3. Egy új felmérés szerint az európaiak nehezen jönnek ki fizetésükből

     Minden hatodik európai állandó nehézségekkel küzd a háztartási számlák kifizetésekor, és az uniós polgárok háromnegyede úgy gondolja, hogy országukban az előző évben nőtt a szegénység. Ezek a legújabb, a válság társadalmi hatásairól végzett Eurobarométer felmérés legfontosabb eredményei, amelyet kedden hozott nyilvánosságra az Európai Bizottság. 

    2010.06.22.
  4. Az uniós polgárok kevesebb, mint fele sportol rendszeresen

     Az uniós polgárok 40%-a legalább hetente egyszer sportol és 65%-uk végez valamiféle testmozgást. Mindazonáltal 25%-uk csaknem teljesen inaktív – derül ki egy, az Európai Bizottság által közzétett, a sportról és a fizikai aktivitásról végzett különleges Eurobarométer-felmérésből. A németek 61%-a, az osztrákoknak pedig 57%-a tagja valamilyen sportklubnak vagy fizikai aktivitást is magában foglaló egyéb klubnak. Ez az arány Magyarországon 8%.

    2010.04.09.