-
Éjféli mise a Bazilikában
December 24-én, Karácsony éjjelén az éjféli püspöki szentmisét a Fehérvár Televízió élőben közvetíti a székesfehérvári Szent István király-székesegyházból. A karácsonyi éjféli misét Spányi Antal, megyés püspök celebrálja. Az éjféli mise zárja le az adventet, föloldja a karácsonyi böjtöt és bevezeti az egész ünnepkört.
2024.12.20. -
Kodályos karácsony
Karácsonyi hangversenyt adtak a Kodály Zoltán Általános Iskola, Gimnázium és AMI diákjai a Szent Imre templomban. A koncerten az ének-zenei tagozatra járó diákok és valamennyi énekkari formáció fellépett. A tiszta, csengő gyermekhangok betöltötték a templomot és ünnepi hangulatot varázsoltak a zsúfolásig megtelt padsorokban ülő hallgatóság szívébe.
2024.12.20. -
Karácsonyi Koncert
A Budai úti Református Templom adott otthont a szimfonikusok karácsonyi koncertjének. A zenekar Dobszay Péter vezényletével köszöntötte az ünnepet.
2024.12.19. -
Örmény kultúra Felsővárosban
A Kossuth Zsuzsanna Szociális Intézmény felsővárosi épületébe érkezett a Székesfehérvári Örmény Nemzetiségi Önkormányzat kiállítása. A népviseletet bemutató tárlat megnyitója karácsonyi hangulatban telt az idősek nappali ellátásával foglalkozó intézményben.
2024.12.18.
Magyarországnak Édes Oltalma - látomásjáték, tudományos beszélgetés, filmvetítés
Árpád vezér és népe vándorlásával, hazakeresésének képével indul az a történelmi látomásjáték, amelyet a Szabad Színház mutatott be a Székesfehérvári Királyi Napok zárónapján a Fehérvári Civil Központban.
Az Adorján Viktor által írt Árpád ébredése című darabban a küzdelmes honfoglalást követően a vezér megpihen, és álmában megjelenik a jövő, népe történelme. A pozsonyi csata, az Árpád-házi királyok döntései, a koronáért és a hatalomért való küzdelem, a magyarság sorsának alakulása egészen a XX. század végéig. A darab zenei betéteit a Hungarikum Együttes adta elő. A humorban és elgondolkodtató mondanivalóban bővelkedő látomásjátékot Nagy Judit rendezte.
Az Állam, hatalom, nemzet… témakörben Váczi Márk történésszel Vakler Lajos újságíró beszélgetett, többek között arról, hogyan alakult a címben leírt három fogalom jelentéstartalma a törzsszövetségtől Szent István és Szent László királyok korán át az Aranybulláig. A beszélgetést a törzsszövetségi időkkel kezdték, a törzsfők közötti hatalommegosztással, amiben ott van a gyula és a kende, mint a két legfőbb vezetői méltóság. Mint elhangzott, ez a kettős fejedelemség megszűnt a X. században és egy nagyfejedelem vezetése alá kerül a magyarság. Kialakultak az úrságok, uralmi területek, amelyek István fejedelemsége, sőt királysága idején is léteztek. Ilyen Somogyban Koppány, a Marosvidéken Ajtony úrsága vagy országa. Szent István koronázásával megjelentek a legfőbb hatalmi jelvények: korona, kard, jogar, országalma, a lándzsa, később a koronázási palást. A koronázások hármas feltételrendszere meghatározta, kit lehet érvényesen uralkodó királynak tekinteni. Megemlítették azt is, hogy kialakul a fehérvári törvénylátó napok szokása. Ezeket először III. Béla idején jegyezték le, majd az Aranybulla rögzítette az évenkénti megtartását. A korona kapcsán kiemelték, ami az előadásban is elhangzott: nem az országnak van koronája, hanem a koronának van országa, sőt országai.
A tartalmas délelőtt a Szent László nyomában Erdélyben dokumentumfilm vetítésével zárult, amelyet Vakler Lajos, Megyeri Zoltán és Szentmiklósi Dávid készített.