-
Péntektől olcsóbban telefonálhatnak a magyar mobilszolgáltatók előfizetői az Európai Unió tagországaiba utazva
Péntektől olcsóbban telefonálhatnak a magyar mobilszolgáltatók előfizetői az Európai Unió tagországaiba utazva, az uniós roamingdíj hatósági árcsökkenésének hatására. Az EU-ban működő mobilszolgáltatók mától maximum nettó 0,35 eurót számlázhatnak hívásindítás, és 0,11 eurót a hívásfogadás után az uniós tagországokban, és ugyanennyibe, vagyis 0,11 euróba kerül az SMS-küldés is.
2011.07.01. -
Szerdától eltűnik a 75 wattos hagyományos izzó
Szerdától nem rendelhetnek már 75 wattos hagyományos - vagyis nem energiatakarékos - izzókat sem az üzletek az Európai Unióban, a tagországok egy korábbi közös döntésének megfelelően. Az EU tavaly kezdte meg a hagyományos égők kereskedelmének felszámolását környezetvédelmi megfontolásokra hivatkozva. Először a 100 wattos izzókat vonták ki, majd idén szeptember 1-jétől a 75 wattosokon a sor.
2010.08.30. -
Egy új felmérés szerint az európaiak nehezen jönnek ki fizetésükből
Minden hatodik európai állandó nehézségekkel küzd a háztartási számlák kifizetésekor, és az uniós polgárok háromnegyede úgy gondolja, hogy országukban az előző évben nőtt a szegénység. Ezek a legújabb, a válság társadalmi hatásairól végzett Eurobarométer felmérés legfontosabb eredményei, amelyet kedden hozott nyilvánosságra az Európai Bizottság.
2010.06.22. -
Az uniós polgárok kevesebb, mint fele sportol rendszeresen
Az uniós polgárok 40%-a legalább hetente egyszer sportol és 65%-uk végez valamiféle testmozgást. Mindazonáltal 25%-uk csaknem teljesen inaktív – derül ki egy, az Európai Bizottság által közzétett, a sportról és a fizikai aktivitásról végzett különleges Eurobarométer-felmérésből. A németek 61%-a, az osztrákoknak pedig 57%-a tagja valamilyen sportklubnak vagy fizikai aktivitást is magában foglaló egyéb klubnak. Ez az arány Magyarországon 8%.
2010.04.09.
Magyarverések az EP-ben - kemény európai figyelmeztetés Belgrádnak
Amint az előzetesen várható volt, az Európai Parlament, csütörtöki ülésén elsöprő többséggel határozatot fogadott el a szerbiai Vajdaságban, az elmúlt hónapokban lezajlott magyarellenes atrocitások ügyében. A határozat ugyan csak az első lépés, de két szempontból is fontos: a magyar küldöttek egységesen és sikeresen léptek fel, és a döntés áttörést jelent az eddigi hallgatáshoz, vagy az ügy bagatellizálásához képest.
Amint az előzetesen várható volt, az Európai Parlament, csütörtöki ülésén elsöprő többséggel határozatot fogadott el a szerbiai Vajdaságban, az elmúlt hónapokban lezajlott magyarellenes atrocitások ügyében. A határozat ugyan csak az első lépés, de két szempontból is fontos: a magyar küldöttek egységesen és sikeresen léptek fel, és a döntés áttörést jelent az eddigi hallgatáshoz, vagy az ügy bagatellizálásához képest.
Az Európai Parlament kemény figyelmeztetést intézett Szerbia-Montenegróhoz a vajdasági etnikai indíttatású incidensek kapcsán, ugyanakkor a nagy többséggel elfogadott határozat szövege azt is hangsúlyozza, hogy Szerbia-Montenegró az unió stratégiai partnere és a demokrácia ottani érvényesülése közös európai érdek.
A határozat legfontosabb konkrétuma, hogy az Európai Parlament hamarosan vizsgálóbizottságot küld a Vajdaságba. A vitában valamennyi magyar parlamenti csoport képviselői felszólaltak, újra felsorolták a tényeket, az egyértelműen nacionalista jellegű incidenseket, utaltak például arra, hogy a belgrádi szerb-magyar államfői tárgyalások idején ismét megfenyegették azt a vajdasági magyar családot, amelyik először merte nyilvánosságra hozni az őket ért fizikai bántalmazást.
Anyanyelvén, tehát magyarul szólalt fel Duka Zólyomi Árpád, szlovákiai képviselő, teljes mértékben támogatva a magyar kezdeményezésre létrejött határozati javaslatot. A vita végén az Európai Bizottság nevében Verheugen bővítési biztos azt ígérte, hogy a brüsszeli adminisztráció is komolyan kezeli ezt az ügyet, hiszen Szerbia-Montenegró csak akkor közeledhet az unióhoz, ha tudomásul veszi annak politikai normáit, és tiszteletben tartja a kisebbségek jogait, sőt védelmet nyújt a területén élő valamennyi kisebbségnek.
Az Európai Parlamentbe küldött magyar képviselők premierje tehát jól sikerült, hiszen minden hazai politikai nézeteltérést félretéve egységesen – ahogy ezt a határozat elfogadása jelzi – sikeresen tudtak fellépni.
Kézzelfogható eredménye van Mádl szerbiai látogatásának
A magyar köztársasági elnök Szabadkán meglátogatta azt a magyar családot, amelyet többszöri zaklatás után, szerdán is megfenyegettek. A család emiatt Magyarországon kíván politikai menedékjogot kérni.
Az államfő vendéglátóinak elmondta: a belgrádi vezetők arról biztosították őt, hogy mindent elkövetnek majd a magyarellenes támadások megfékezése érdekében.
Mádl Ferenc ezután a szabadkai magyar konzulátus épületében a vajdasági magyarok vezető személyiségeivel találkozott.