-
Péntektől olcsóbban telefonálhatnak a magyar mobilszolgáltatók előfizetői az Európai Unió tagországaiba utazva
Péntektől olcsóbban telefonálhatnak a magyar mobilszolgáltatók előfizetői az Európai Unió tagországaiba utazva, az uniós roamingdíj hatósági árcsökkenésének hatására. Az EU-ban működő mobilszolgáltatók mától maximum nettó 0,35 eurót számlázhatnak hívásindítás, és 0,11 eurót a hívásfogadás után az uniós tagországokban, és ugyanennyibe, vagyis 0,11 euróba kerül az SMS-küldés is.
2011.07.01. -
Szerdától eltűnik a 75 wattos hagyományos izzó
Szerdától nem rendelhetnek már 75 wattos hagyományos - vagyis nem energiatakarékos - izzókat sem az üzletek az Európai Unióban, a tagországok egy korábbi közös döntésének megfelelően. Az EU tavaly kezdte meg a hagyományos égők kereskedelmének felszámolását környezetvédelmi megfontolásokra hivatkozva. Először a 100 wattos izzókat vonták ki, majd idén szeptember 1-jétől a 75 wattosokon a sor.
2010.08.30. -
Egy új felmérés szerint az európaiak nehezen jönnek ki fizetésükből
Minden hatodik európai állandó nehézségekkel küzd a háztartási számlák kifizetésekor, és az uniós polgárok háromnegyede úgy gondolja, hogy országukban az előző évben nőtt a szegénység. Ezek a legújabb, a válság társadalmi hatásairól végzett Eurobarométer felmérés legfontosabb eredményei, amelyet kedden hozott nyilvánosságra az Európai Bizottság.
2010.06.22. -
Az uniós polgárok kevesebb, mint fele sportol rendszeresen
Az uniós polgárok 40%-a legalább hetente egyszer sportol és 65%-uk végez valamiféle testmozgást. Mindazonáltal 25%-uk csaknem teljesen inaktív – derül ki egy, az Európai Bizottság által közzétett, a sportról és a fizikai aktivitásról végzett különleges Eurobarométer-felmérésből. A németek 61%-a, az osztrákoknak pedig 57%-a tagja valamilyen sportklubnak vagy fizikai aktivitást is magában foglaló egyéb klubnak. Ez az arány Magyarországon 8%.
2010.04.09.
Májustól Finnország is megnyitja munkaerőpiacát
A finn kormány megegyezett a szakszervezetekkel, és megnyitja munkaerőpiacát az új tagállamok állampolgárai előtt - jelentette be Csizmár Gábor munkaügyi miniszter. Korábban hasonló döntést hozott az Egyesült Királyság, Írország és Svédország is, szakertők szerint a sort a közeljövőben Spanyolország, Portugália és Belgium folytathatja. Az Egyesült Királyság, Írország és Svédország után Finnország is vállalta, hogy szabad munkavállalást biztosít az új tagállamok állampolgárainak - jelentette be Csizmár Gábor foglalkoztatáspolitikai és munkaügyi miniszter pénteken.
A finn kormány megegyezett a szakszervezetekkel, és megnyitja munkaerőpiacát az új tagállamok állampolgárai előtt - jelentette be Csizmár Gábor munkaügyi miniszter. Korábban hasonló döntést hozott az Egyesült Királyság, Írország és Svédország is, szakertők szerint a sort a közeljövőben Spanyolország, Portugália és Belgium folytathatja. Az Egyesült Királyság, Írország és Svédország után Finnország is vállalta, hogy szabad munkavállalást biztosít az új tagállamok állampolgárainak - jelentette be Csizmár Gábor foglalkoztatáspolitikai és munkaügyi miniszter pénteken.
Szakértők már tavaly nyáron jelezték, hogy Finnország és Spanyolország is fontolgatja az első két éves korlátozás után a szabad munkavállalás biztosítását. Újabban Portugáliáról és Belgiumról is feltételezhető ez. A finn kormány most közölte, hogy megegyezett a szakszervezetekkel és csatlakozik a szabad munkavállalást biztosító másik három régi tagállamhoz: május 1-jétől nem követeli meg a munkavállalási engedélyt az új tagországok állampolgáraitól.
Az Egyesült Királyság, Írország és Svédország már az első két éves korlátozási lehetőséget sem vette igénybe, azonnal munkavállalási engedély nélkül fogadta az új tagországokból érkezőket. A régi tagországoknak lehetőségük van arra, hogy amennyiben azt munkaerőpiaci helyzetük indokolja, az első két éves korlátozást további három, majd különösen indokolt esetben újabb két évig fenntartsák.
A magyar kormány nevében Csizmár Gábor régóta szorgalmazza a korlátozást fenntartó országoknál, hogy ehelyett hatékony monitoring rendszert alkalmazzanak, s csak akkor kérjenek munkavállalási engedélyt, ha ezt a munkaerőpiaci helyzet ténylegesen indokolja. A magyar javaslattal a többi visegrádi ország is egyetértett, sőt Szlovénia is támogatta azt.
Õry Csaba, aki magyar képviselőként részt vett az Európai Parlament, a szabad munkavállalásról szóló értékelése tervezetének kidolgozásában, a napokban egy sajtótájékoztatón elmondta: az előkészített dokumentum szerint nincs gazdasági indoka a korlátozás fenntartásának. Inkább társadalmi okok, kommunikációs problémák miatt kívánják fenntartani egyes országok a munkavállalási engedély követelményét.
Korábbi adatok szerint jóval kevesebb magyar dolgozik azokban az országokban, amelyek nem korlátozták munkaerőpiacukat, mint a korlátozást fenntartókban. Bár munkavállalási engedély nélkül dolgozhatnak a magyarok az Egyesült Királyságban, Írországban, Svédországban, a 2004 végi adatok szerint 4 ezer, 2 ezer, illetve 200 magyar vállalt munkát ezekben az államokban. Ugyanakkor Németországban, illetve Ausztriában, ahol munkavállalási engedély szükséges, 17 ezer, illetve 14 ezer magyar dolgozott ebben az időszakban. Viszonylag magas, 1.100, illetve 900 azok száma akik Olaszországban, illetve Hollandiában dolgoztak, néhány százan Spanyolországban és Görögországban vállaltak munkát. A többi régi uniós tagállamban száznál kevesebb magyar dolgozott.
Az Európai Bizottság napokban közzétett adatai szerint a szabad munkavállalást biztosító országokban sem jelentett gondot az új tagállamokból érkező munkavállalók nagy száma. Az Egyesült Királyságban például a tíz új tagállamból érkező munkavállalók aránya a munkaképes korú lakosság 0,4 százalékát jelentette. Svédországban a tartózkodási engedélyhez jutó új tagállamokból érkezők aránya a teljes népesség 0,1 százalékának felelt meg. Írországban 1,9 százalék volt ez az arány, mert itt nemcsak a munkavállalókat veszik számításba, de a családtagokat is.