-
Ütemes menetrend
Új menetrend szerint közlekednek az autóbuszjáratok Székesfehérvár és Tatabánya között. Az autóbuszok ezentúl több, az útvonalon található fontosabb megállóhelyen megállnak, a két város közötti utat pedig jellemzően 1 óra 20 perc alatt teszik meg.
2024.12.14. -
Hétvégi vásárlás adományozással
Vasárnapig tart az év legnagyobb élelmiszergyűjtő akciója a Magyar Élelmiszerbank Egyesület szervezésében. Az ország 154 településén 365 áruházban összesen 6500 önkéntes gyűjti majd az adományokat. Székesfehérváron nyolc helyszínen, a kasszák melletti gyűjtőpontokon az Élelmiszerbank zöld mellényt viselő önkéntesei köszönettel fogadják a hűtést nem igénylő, tartós élelmiszereket, édességeket.
2024.11.16. -
Nemzeti konzultáció a magyar érdekek mentén – részvételre kérik a lakosságot
A válságok korában élünk, egymás után vagy egymással egyidőben jelennek meg súlyos konfliktusok a világban. Ilyen helyzetben fontos a gazdasági semlegesség, valamint az, hogy egyetértési pontokat alakítsunk ki és közösen döntsünk a céljainkról – hívták fel a figyelmet Vargha Tamás és Törő Gábor országgyűlési képviselők közös székesfehérvári sajtótájékoztatójukon. A honatyák a nemzeti konzultáción való részvételre kérték a lakosságot.
2024.11.15. -
A Magyar Jelnyelv Napja
A magyar jelnyelvről és a magyar jelnyelv használatáról szóló 2009. évi CXXV. törvényt november 9-én fogadták el. E törvény megszületésének jelentőségét elismerve, e nap emlékére november 9. a magyar jelnyelv napja 2017 óta, a Siketek és Nagyothallók Országos Szövetségének kezdeményezése nyomán.
2024.11.09.
Már működik az Egyenlő Bánásmód Hatóság - 75 nap alatt határoznak
Februártól hatósághoz fordulhatnak azok, akiket megítélésük szerint diszkrimináció ért nemük, életkoruk, származásuk vagy egyéb tulajdonságaik miatt. Az Egyenlő Bánásmód Hatóság a kormány irányítása és az esélyegyenlőségi miniszter felügyelete alatt, független hivatalként működik. Idén 147,5 millió forint áll a hatóság rendelkezésére. Az egyenlő bánásmód elvének megsértése miatt a vállalatokat, szervezeteket és személyeket nem csak anyagi bírság sújthatja, jogsértésüket nyilvánosságra is hozhatják. A hivatal elnöke Demeter Judit lett.
Februártól hatósághoz fordulhatnak azok, akiket megítélésük szerint diszkrimináció ért nemük, életkoruk, származásuk vagy egyéb tulajdonságaik miatt. Az Egyenlő Bánásmód Hatóság legfeljebb 75 napon belül meghozza határozatát, amit a kiszabott pénzbírság mellett akár nyilvánosságra is hozhat. Az egyenlő bánásmód elvének megsértése miatt a vállalatokat, szervezeteket és személyeket nem csak anyagi bírság sújthatja, jogsértésüket nyilvánosságra is hozhatják. A hivatal elnöke Demeter Judit lett.
Február elsejével megkezdte munkáját a 2003-ban elfogadott egyenlő bánásmódról szóló törvény által létrehozott Egyenlő Bánásmód Hatóság. A hatóság az egyenlő bánásmód követelményének megsértése miatt a sértett kérelmére vagy hivatalból indíthat eljárást, és ha a sérelem beigazolódik, 50 ezertől 6 millió forintig terjedő bírságot szabhat ki. Az Egyenlő Bánásmód Hatóság a kormány irányítása és az esélyegyenlőségi miniszter felügyelete alatt, független hivatalként működik. Idén 147,5 millió forint áll a hatóság rendelkezésére.
Családi állapot miatt is tilos a megkülönböztetés
Az egyenlő bánásmódról szóló törvény értelmében jogsértést követ el az, aki más személyhez vagy csoporthoz képest kedvezőtlen bánásmódban részesít valakit a törvényben felsorolt tulajdonsága miatt. A legismertebb diszkriminációhoz vezető tulajdonságok - származás, fogyatékosság, vallási vagy világnézeti meggyőződés - mellett olyan esetek is a törvény hatálya alá tartoznak, amikor valakit azért ér hátrányos megkülönböztetés, mert kisgyermeket nevel, mert 50 év feletti, vagy mert valamely kisebbséghez tartozik. A hatóság elérhetősége:
Budapest V. kerület, Vigadó u. 6.
Postacím: 1051 Budapest, Vigadó u. 6.
Telefon: 235-4509, 235-4507
E-mail cím: ebh@icsszem.hu
A sértett bármilyen úton - levélben, személyesen, esetleg telefonon - felkeresheti a hivatalt. Ahhoz, hogy eljárás induljon, le kell írnia az eset körülményeit, és ki kell jelentenie, véleménye szerint őt melyik - a törvényben meghatározott - tulajdonsága miatt érte kedvezőtlen elbánás.
Demeter Judit szerint a törvény világos kategóriákat ad meg: nem indítható eljárás, amennyiben nem konkrét esetről van szó. Egy újsághirdetés alapján például - ahol kizárólag nemdohányzó munkatársat keres egy magánvállalkozás - nem indulhat eljárás, csak ha valaki bizonyítani tudja, hogy azért nem vették fel az adott munkahelyre, mert dohányzik.
Az eljárás során mindkét félnek bizonyítania kell állítását: azaz a sértettnek, hogy valóban kedvezőtlen elbánásban részesült, a vádlott szervezetnek pedig, hogy nem történt diszkrimináció, illetve ha hátrányos helyzetbe került a sértett, az nem a törvényben meghatározott tulajdonsága miatt történt.
Az Egyenlő Bánásmód Hatóság a törvény értelmében nemcsak kérelemre, hanem hivatalból is ellenőrizheti bizonyos állami intézmények gyakorlatát. Az állami, önkormányzati szervezetek, fegyveres erők, rendvédelmi szervek, közszolgáltatók, oktatási, szociális, gyermekvédelmi, művelődési, egészségügyi szolgáltatást nyújtó intézmények, pártok esetében kérelem nélkül is indíthat eljárást.
Az eljárás során a hatóság tesztelheti is a jogsértéssel vádolt szervezetet, személyt. Egy, a sértettel megegyező tulajdonságokkal rendelkező megbízott útján egyértelmű adatokat gyűjthet arról, milyen elbánásban részesülhetett a panasztevő, és ezeket bizonyítékként használhatja fel.