-
Péntektől olcsóbban telefonálhatnak a magyar mobilszolgáltatók előfizetői az Európai Unió tagországaiba utazva
Péntektől olcsóbban telefonálhatnak a magyar mobilszolgáltatók előfizetői az Európai Unió tagországaiba utazva, az uniós roamingdíj hatósági árcsökkenésének hatására. Az EU-ban működő mobilszolgáltatók mától maximum nettó 0,35 eurót számlázhatnak hívásindítás, és 0,11 eurót a hívásfogadás után az uniós tagországokban, és ugyanennyibe, vagyis 0,11 euróba kerül az SMS-küldés is.
2011.07.01. -
Szerdától eltűnik a 75 wattos hagyományos izzó
Szerdától nem rendelhetnek már 75 wattos hagyományos - vagyis nem energiatakarékos - izzókat sem az üzletek az Európai Unióban, a tagországok egy korábbi közös döntésének megfelelően. Az EU tavaly kezdte meg a hagyományos égők kereskedelmének felszámolását környezetvédelmi megfontolásokra hivatkozva. Először a 100 wattos izzókat vonták ki, majd idén szeptember 1-jétől a 75 wattosokon a sor.
2010.08.30. -
Egy új felmérés szerint az európaiak nehezen jönnek ki fizetésükből
Minden hatodik európai állandó nehézségekkel küzd a háztartási számlák kifizetésekor, és az uniós polgárok háromnegyede úgy gondolja, hogy országukban az előző évben nőtt a szegénység. Ezek a legújabb, a válság társadalmi hatásairól végzett Eurobarométer felmérés legfontosabb eredményei, amelyet kedden hozott nyilvánosságra az Európai Bizottság.
2010.06.22. -
Az uniós polgárok kevesebb, mint fele sportol rendszeresen
Az uniós polgárok 40%-a legalább hetente egyszer sportol és 65%-uk végez valamiféle testmozgást. Mindazonáltal 25%-uk csaknem teljesen inaktív – derül ki egy, az Európai Bizottság által közzétett, a sportról és a fizikai aktivitásról végzett különleges Eurobarométer-felmérésből. A németek 61%-a, az osztrákoknak pedig 57%-a tagja valamilyen sportklubnak vagy fizikai aktivitást is magában foglaló egyéb klubnak. Ez az arány Magyarországon 8%.
2010.04.09.
Marad-e a mérföld és a pint Nagy-Britanniában?
Az Európai Bizottság figyelmeztette Nagy-Britanniát, hogy törvényes kötelezettsége lemondani a pint, a mérföld és a hold mértékegységek használatáról.
Állítólag lobbicsoportok nyomására, a brüsszeli hatóságok egyre erősebben sürgetik a briteket, hogy teljesen és véglegesen térjenek át a metrikus mértékrendszer használatára.
Nagy-Britannia elvileg már régen elkötelezte magát az áttérésre, a Harold Wilson vezette kormány 1965-ben döntött a metrikus rendszer használatáról, majd az ország az európai közösséghez történő csatlakozásával, 1972-ben meg kellett volna kezdeni a folyamatos átállást. Az EU 1979-ben egyes területeken felmentést adott, miután azonban 2000-ig szinte semmilyen változás nem történt, megtiltották a font, a pint és a gallon mértékegységek használatát - ez alól csak a csapolt sör jelent kivételt azóta is.
Emlékezetes, hogy 2001-ben Steven Thoburn piaci árus a banánjait nem volt hajlandó kilóban, csak fontban mérni, s a nagy port kavart precedenspert elveszítette. A Metric Martyr-nak becézett férfi, aki országszerte híres lett, az idén, 39 éves korában elhunyt.
Az idén Írország befejezte az átállást, így Nagy-Britannia mellett már csak az Amerikai Egyesült Államok és néhány más ország méri mérföldben a távolságot.
Ha a britek nem hajtják végre az átállást, az EU eljárást indíthat az ország ellen. A brit közlekedési minisztérium szóvivője azonban emlékeztet, hogy a hivatalos EU-derogáció szerint nem szankcionálható az ország mindaddig, amíg az átállásra saját maga által szabott határidőt nem lépi túl - ilyen dátumot azonban Nagy-Britannia mind a mai napig nem deklarált.