-
„Egy fény a szorongatásban”
Egy szikszói ortodox magyar zsidó, Fleischmann Izrael visszaemlékezéseit tartalmazza az a kötet, amelynek bemutatóját november 24-én, vasárnap 16 órától tartják a Vörösmarty Színházban.
2024.11.21. -
Falvédő bölcsességek
Hímzett konyhai falvédőkből nyílt kiállítás október 30-án a Szent István Király Múzeum Országzászló téri épületében. A tárlathoz kapcsolódóan dr. Kriston-Vízi József néprajzkutató tart előadást november 22-én. A belépés ingyenes.
2024.11.21. -
Büchner a magyar színpadon
Büchner a magyar színpadon címmel nyílt színháztörténeti kiállítás a Pelikán Fészekben. A tárlat Georg Büchner német drámaíró magyar nyelvű előadásaiból válogat, és egészen jövő év áprilisáig látható.
2024.11.21. -
Farkas Ferenc bérlet
A Vörösmary Színházban megkezdődtek a Farkas Ferenc bérletsorozat előadásai. Az Alba Regia Szimfonikus Zenekar és Petrus Bölöni Sándor csellóművész estjén Wagner, Dohnányi és Schumann művei csendültek fel.
2024.11.19.
Mária-tisztelet a Kárpát-medencei népi kultúrában - előadássorozat indul pénteken
Az ötszáznál is több népének, ballada és parasztbibliai történet a mennyei édesanya földi életének időrendjében tárul az olvasók elé, akik az előénekesek autentikus előadásában meg is hallgathatják a Mária-énekeket.
Előadássorozat indul a Szent István Hitoktatási és Művelődési Házban a Kossuth-díjas néprajztudós, folklorista, a Nemzet Művésze címmel is kitüntetett, 100 éve született Erdélyi Zsuzsanna tiszteletére. A Mária anyánk – Mária-tisztelet a Kárpát-medencei népi kultúrában című első rendezvényre június 4-én, pénteken 16 órára várják az érdeklődőket.
A program a Mária anya – Mária anyánk című könyv bemutatója, ami Szűz Mária életét és alakját mutatja be a magyar népi Mária-költészetben, Erdélyi Zsuzsanna gyűjtése alapján. Az olvasók a kötet alapján 526 tételben ismerkedhetnek meg népénekekkel, legendaballadákkal, parasztbibliai történetekkel és „istóriákkal”, a mennyei édesanya földi életének időrendjében.
A Szent István Társulat gondozásában megjelent több mint ezer oldalas, monumentális kötetet Medgyesy S. Norbert művelődéstörténész szerkesztette és írt hozzá bevezető tanulmányt.
A könyvhöz CD-melléklet is tartozik: Németh István népzenegyűjtő szerkesztésében 209 Mária-éneket hallgathatunk meg, az előénekesek autentikus hangján. Havas Gyöngyvér művészettörténész kutatása alapján készültek az illusztrációk, klasszikus és népi ábrázolásokból.
A rendezvényen a szerzők, szerkesztők mellett részt vesz Spányi Antal megyéspüspök, Vakler Anna népzenetanár és Petrás Mária népdalénekes.