Másfél évtizednyi felújítás - befejeződött a Károlyi kastély rekonstrukciója

 Átadták a fehérvárcsurgói Károlyi-kastély középső szárnyát. A kastély felújításának befejezésére, a KDOP pályázatán közel félmilliárd forintot elnyerő Károlyi József Alapítvány már teszteli az elkészült épületrészt, amelynek berendezése is elkezdődött. A kastély könyvtárnak, konferenciatermeknek, a Károlyiak családtörténetéhez kötődő történelmi lakosztályoknak, valamint család- és kastélytörténeti kiállításnak ad helyet, a felújított épületet történelmi hitelességgel állították helyre.
2011.08.03. 07:13 |
 Átadták a fehérvárcsurgói Károlyi-kastély középső szárnyát. A kastély felújításának befejezésére, a KDOP pályázatán közel félmilliárd forintot elnyerő Károlyi József Alapítvány már teszteli az elkészült épületrészt, amelynek berendezése is elkezdődött.
 
 Két évvel ezelőtt dőlt el, hogy a Közép-Dunántúli Operatív Program (KDOP) jóvoltából befejeződhet a fehérvárcsurgói Károlyi-kastély 1997-ben kezdett felújítása. Az építkezés 2009 végén kezdődött és a nyár közepére befejeződött – mondta Bendi Lajos, a Károlyi József Alapítvány képviselője. A nagyközönség kora ősszel veheti birtokba Fejér megye egyik legszebb épületét.
 A Fehérvárcsurgó-i Károlyi kastély rekonstrukciója több mint másfél évtizedig tartott, mostanára rendszeresen hangversenyeket és kiállításokat rendeznek itt, mondta el Károlyi György, a kastély hasznosítását és felújítását végző Károlyi József Alapítvány létrehozója. A kastély könyvtárnak, konferenciatermeknek, a Károlyiak családtörténetéhez kötődő történelmi lakosztályoknak, valamint család- és kastélytörténeti kiállításnak ad helyet, a felújított épületet történelmi hitelességgel állították helyre.
 
A Műemlékek Állami Gondnoksága (MÁG) 1995-ben készítette el az épület és környezetének állagmegóvási programját. 1997-ben a Párizsban élő Károlyi György által létrehozott Károlyi József Alapítvány és a MÁG együttműködési szerződést kötött a kastély közös felújítására és hasznosítására. Jelenleg a kastélyban működő kulturális találkozóközpont az Európai Kulturális Találkozóközpontok Hálózatának első magyar tagja.
 
A rekonstrukció keretében elkészült a kastély két különleges kovácsoltvas kapuja is. Az elmúlt években elsőként a kápolnát állították helyre, ahol a gyertyafényes koncerteket tartják, majd rendbe hozták a kastély északi és déli oldalszárnyát, a szökőkutas díszudvart, és folyamatosan újul meg az egykori főúri lakot körülvevő park. Az egyik oldalszárnyban éttermet nyitottak, és 22 vendégszoba is várja a Fehérvárcsurgóra érkezőket.

Magyarország

  1. Nagyboldogasszony napja

    Nagyboldogasszony napja Szent István óta parancsolt ünnep. Bár a mennybevétel dogmáját XII. Pius pápa viszonylag későn,1950-ben hirdette csak ki, az ünnep az egyház sok évszázados hitbeli meggyőződését tükrözi. Magyarországon ez a nap kiemelt ünnep, 1948-ig munkaszüneti nap volt. Csütörtökön, Nagyboldogasszony ünnepén Spányi Antal megyés püspök tart ünnepi szentmisét a Bazilikában este hét órakor.

    2024.08.15.
  2. Tetőzik a Perseida meteorraj

    Színes programokkal vár mindenkit ma is a Székesfehérvári Királyi Napok. A fesztiválozás közepette azonban éjszaka érdemes lesz az égre is feltekinteni: tetőzik a Perseida meteorraj, várhatóan most figyelhető majd meg az égbolton a legtöbb hullócsillag.

    2024.08.12.
  3. 1100 éve Európában

    Székesfehérváron indul az 1100 éve Európában, 20 éve az Unióban című kulturális programsorozat: augusztus 10. és 16. között 14 programmal várják az érdeklődőket a kultúrstratégiai intézmények a Székesfehérvári Királyi Napok kísérőrendezvényeként.

    2024.08.06.
  4. Folytatódik a nyári ellenőrzés

    Folytatódik a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) kiemelt, nyári ellenőrzése; az eddigi vizsgálatok számos szabálytalanságot tártak fel. A szabályszegők most még többet kockáztatnak. Augusztus 1-jétől ugyanis duplázódott a mulasztási bírság, így akár kétmillió forintos szankcióval is számolhat például az, aki be nem jelentett alkalmazottat foglalkoztat, vagy elmulasztja a nyugtaadást.

    2024.08.04.