-
Péntektől olcsóbban telefonálhatnak a magyar mobilszolgáltatók előfizetői az Európai Unió tagországaiba utazva
Péntektől olcsóbban telefonálhatnak a magyar mobilszolgáltatók előfizetői az Európai Unió tagországaiba utazva, az uniós roamingdíj hatósági árcsökkenésének hatására. Az EU-ban működő mobilszolgáltatók mától maximum nettó 0,35 eurót számlázhatnak hívásindítás, és 0,11 eurót a hívásfogadás után az uniós tagországokban, és ugyanennyibe, vagyis 0,11 euróba kerül az SMS-küldés is.
2011.07.01. -
Szerdától eltűnik a 75 wattos hagyományos izzó
Szerdától nem rendelhetnek már 75 wattos hagyományos - vagyis nem energiatakarékos - izzókat sem az üzletek az Európai Unióban, a tagországok egy korábbi közös döntésének megfelelően. Az EU tavaly kezdte meg a hagyományos égők kereskedelmének felszámolását környezetvédelmi megfontolásokra hivatkozva. Először a 100 wattos izzókat vonták ki, majd idén szeptember 1-jétől a 75 wattosokon a sor.
2010.08.30. -
Egy új felmérés szerint az európaiak nehezen jönnek ki fizetésükből
Minden hatodik európai állandó nehézségekkel küzd a háztartási számlák kifizetésekor, és az uniós polgárok háromnegyede úgy gondolja, hogy országukban az előző évben nőtt a szegénység. Ezek a legújabb, a válság társadalmi hatásairól végzett Eurobarométer felmérés legfontosabb eredményei, amelyet kedden hozott nyilvánosságra az Európai Bizottság.
2010.06.22. -
Az uniós polgárok kevesebb, mint fele sportol rendszeresen
Az uniós polgárok 40%-a legalább hetente egyszer sportol és 65%-uk végez valamiféle testmozgást. Mindazonáltal 25%-uk csaknem teljesen inaktív – derül ki egy, az Európai Bizottság által közzétett, a sportról és a fizikai aktivitásról végzett különleges Eurobarométer-felmérésből. A németek 61%-a, az osztrákoknak pedig 57%-a tagja valamilyen sportklubnak vagy fizikai aktivitást is magában foglaló egyéb klubnak. Ez az arány Magyarországon 8%.
2010.04.09.
Mától Hollandia az Európai Unió soros elnöke.
A holland elnökség első nagy eseménye lesz, hogy a hónap második felében az európai parlament megválasztja az Európai Bizottság új elnökét, a portugál Barrosot. Ezután kezdik összeállítani az immár 25 tagú bizottságot, amely novemberben kezdi meg fél évtizedes munkáját. Ugyancsak a hollandokra vár, hogy megkezdjék a nemrég elfogadott uniós alkotmány ratifikációs kampányát.
A holland elnökség első nagy eseménye lesz, hogy a hónap második felében az európai parlament megválasztja az Európai Bizottság új elnökét, a portugál Barrosot. Ezután kezdik összeállítani az immár 25 tagú bizottságot, amely novemberben kezdi meg fél évtizedes munkáját.
A holland vezetés legfőbb feladata a konszolidáció: a kormány be kívánja bizonyítani a 25 tagú unió működőképességét. 2004 első félévében az ír elnökség alatt az unió történelmi lépéseket tett: 10 új állammal 25 tagúra bővült a szervezet, elfogadták az unió alkotmányát és megállapodtak a bizottság következő elnökének személyéről is. A kérdés az, milyen teendő marad a holland elnökség idejére.
A holland vezetés szerint a következő fél év a konszolidáció időszaka lesz: be kell bizonyítani, hogy a 25 tagú Európai Unió a gyakorlatban is működőképes.
Hollandia Jan Peter Balkenede miniszterelnök vezetésével a gazdasági kérdésekre kíván összpontosítani. Ezen belül is az unió költségvetését kívánják fejleszteni: a vitátát a budzsé méretéről a tennivalókra kívánják átirányítani.
A holland elnökség prioritása az a kérdés is, hogy hogyan folytatható a terrorizmus elleni harc oly módon, hogy ne sérüljenek az uniós polgárok szabadságjogai. Az egyik legvitatottab kérdés jelenleg az, hogy Törökország megkezdheti-e a csatlakozási tárgyalásokat Brüsszellel.