Mától igényelhető az árfolyamrögzítés

Mától egészen az év végéig igényelhetik a rögzített árfolyamot a bajba jutott devizahitelesek a bankokban. A pénzintézetek becslése szerint az adósok mintegy 10 százaléka él majd a lehetőséggel, ám az egekbe szökő frankárfolyam miatt ma már senki sem tudja, hányszorosára nőhet az érdeklődés. A jogszabály szerint rögzített árfolyamon a közjegyzői okirat benyújtása utáni második részletet lehet fizetni.
2011.08.12. 08:38 |
Mától egészen az év végéig igényelhetik a rögzített árfolyamot a bajba jutott devizahitelesek a bankokban. A pénzintézetek becslése szerint az adósok mintegy 10 százaléka él majd a lehetőséggel, ám az egekbe szökő frankárfolyam miatt ma már senki sem tudja, hányszorosára nőhet az érdeklődés. A jogszabály szerint rögzített árfolyamon a közjegyzői okirat benyújtása utáni második részletet lehet fizetni.
 
A gyakorlatban erre leghamarabb szeptemberben kerülhet sor, de csak akkor, ha valakinek a hónap második felében van a fordulónapja, és gyorsan elintézi a papírmunkát. Az igénylők többsége ezért októberben fizethet először alacsonyabb részletet.
 
Kérdés, mekkora egyszeri költséggel jár a csökkentés. A kormány elvárja a bankoktól, hogy ingyen vagy minimális díjjal tegyék lehetővé az árfolyamrögzítést. Az általunk megkérdezett OTP-nél, MKB-nál és CIB-nél nem kell fizetni a meglévő hitelszerződés módosításáért, illetve a gyűjtőszámlahitel megkötéséért, az Erste Bank viszont ügyleti kamatot számít fel. Két összeget mindenféleképpen ki kell fizetniük a rögzítéssel élő hiteleseknek: a tulajdoni lap legfeljebb 6250 forintos árát és a közjegyzői díjat.
 
Utóbbi biztosan minden bankra érvényes fix díj lesz, erről egyezett meg a közjegyzői kamara képviselője két minisztériummal és a bankszövetséggel tegnap. Hogy pontosan mekkora összeg, azt jövő héten határozzák meg, a közjegyzők 10-20 ezer forintot javasoltak. Enélkül a jelenlegi jogszabály szerint egy ötmillió forintos hi telnél a közjegyzők akár 56 700 forintot is elkérhetnek az okiratba foglalásért.
 
Ha az adósoknál életbe lép az árfolyamgát, svájci frank esetében a 180 forinton rögzített árfolyam fö-lötti tartozást egy forintalapú gyűjtőszámlára vezetik. Ez egy áthidaló hitel, amelynek kamatozását a jegybanki alapkamattal csaknem megegyező, jelenleg 6 százalék körüli háromhavi budapesti bankközi kamatláb (BUBOR) alapján határozzák meg.
 
Az OTP Bank nemcsak az állami programban vesz részt, hanem saját árfolyamrögzítéses konstrukciót is indít. A pénzintézet magasabb árfolyamokat határoz meg – a frankot 200, az eurót 265, a japán jent 2,20 forinton rögzítik –, de az igényeket 2012. március 31-ig lehet benyújtani. A nehéz helyzetű adósoknak a bankok saját fizetéskönnyítő megoldásait is érdemes mérlegelniük.

Magyarország

  1. Hétvégi vásárlás adományozással

    Vasárnapig tart az év legnagyobb élelmiszergyűjtő akciója a Magyar Élelmiszerbank Egyesület szervezésében. Az ország 154 településén 365 áruházban összesen 6500 önkéntes gyűjti majd az adományokat. Székesfehérváron nyolc helyszínen, a kasszák melletti gyűjtőpontokon az Élelmiszerbank zöld mellényt viselő önkéntesei köszönettel fogadják a hűtést nem igénylő, tartós élelmiszereket, édességeket.

    2024.11.16.
  2. Nemzeti konzultáció a magyar érdekek mentén – részvételre kérik a lakosságot

    A válságok korában élünk, egymás után vagy egymással egyidőben jelennek meg súlyos konfliktusok a világban. Ilyen helyzetben fontos a gazdasági semlegesség, valamint az, hogy egyetértési pontokat alakítsunk ki és közösen döntsünk a céljainkról – hívták fel a figyelmet Vargha Tamás és Törő Gábor országgyűlési képviselők közös székesfehérvári sajtótájékoztatójukon. A honatyák a nemzeti konzultáción való részvételre kérték a lakosságot.

    2024.11.15.
  3. A Magyar Jelnyelv Napja

    A magyar jelnyelvről és a magyar jelnyelv használatáról szóló 2009. évi CXXV. törvényt november 9-én fogadták el. E törvény megszületésének jelentőségét elismerve, e nap emlékére november 9. a magyar jelnyelv napja 2017 óta, a Siketek és Nagyothallók Országos Szövetségének kezdeményezése nyomán.

    2024.11.09.
  4. Nemzeti gyásznap

    November 4-én, a nemzeti gyásznapon, az 1956-os forradalom és szabadságharc elfojtásának, a szovjet csapatok egykori bevonulásának 68. évfordulóján országszerte megemlékeznek a forradalom áldozatairól. November 4-én, hétfőn 18.30-kor néma mécsesgyújtás és megemlékezés lesz az Országalmánál. A Nemzeti Gyásznapon az 1956-os forradalom és szabadságharc mártírjaira emlékezik Székesfehérvár.

    2024.11.04.