-
Nyolc nemzetiségi önkormányzat kezdte meg a munkát
Az új ciklusban összesen nyolc nemzetiségi önkormányzat képviselői kezdték meg munkájukat. A székesfehérvári kisközösségeket segítő testületek elnökeivel szerdán délután találkozott dr. Cser-Palkovics András.
2024.11.20. -
Lakossági fórum Öreghegyen
A közlekedés volt az egyik legfontosabb téma az Öreghegyi lakossági fórumon, ahova szerdán kora este Östör Annamária a 12. számú választókörzet önkormányzati képviselője várta a városrészben élőket. Szó volt arról, hogy várhatóan a jövő évi városi költségvetés tartalmazza majd a Nagyszombati felújításának első ütemét, a Pozsonyi út teljes felújítására pedig 2025 március végéig nyújtja be pályázatát Fehérvár.
2024.11.20. -
Lakossági fórum Öreghegyen
Az Öreghegyen, Csalán élők problémáira, kérdéseire adott választ Östör Annamária lakossági fórumán. Az eseményen beszámoltak a jövőbeli tervekről, felújításokról is.
2024.11.21. -
30 éves a Zeneturmix
Több rádiót is megjárt már, de még mai napig él és népszerű Kiss György műsora, a Zeneturmix. A Vörösmarty Rádión minden vasárnap hallható összeállítás egyrészt a helyi értékekre fókuszál, másrészt az 1980-as évek diszkózenéit eleveníti fel.
2024.11.21.
A Wannsee konferencia 78. évfordulóján emlékeztek a holokauszt áldozataira
A 78 esztendeje, Berlin egyik városrészében, Wannsee-ben történt - az európai zsidóság kiirtásáról rendelkező - titkos konferencia évfordulója alkalmából emlékeztek meg a holokauszt áldozatairól Fehérváron.
A német nácik kezdetben azt forszírozták, hogy a zsidók vándoroljanak ki Palesztinába, - Izrael állam később, 1948-ban alakult meg - azonban ez nem vált be, ekkor határozták el, hogy helyben, Európában pusztítják el a zsidókat. 11 millió emberről volt szó.” - hangsúlyozta emlékező beszédében Deák Gábor, a Raoul Wallenberg Egyesület alapító tagja.
„A végső megoldásról döntő konferencia résztvevői, - akik egyébként feltételezhetően családjukat szerető emberek voltak - hidegvérrel és minden emberi érzést mellőzve küldték halálba gyermekek, anyák és idős emberek millióit, csak azért mert zsidóknak születtek. A döntés a résztvevők egyetértésével született meg, illetve akinek némi kételye volt, ennek nem adott hangot. Akik megakadályozhatják volna e módszeresen kitervelt és végrehajtott népirtást, későn cselekedtek. A késlekedésük milliók tragédiájához vezetett. Nemcsak azok tragédiáját jelentette, akik meghaltak, a túlélők, sőt még a leszármazottak is egész életükben szenvednek elpusztított hozzátartozóik hiányától.
Emlékezzünk arra, amit Európa ez a gyönyörű földrész, a művészet és a filozófia bölcsője megtapasztalt. A gonosz végigsöpört Európa, ezen belül Magyarország földjén. A náci Németország által kidolgozott terv eredményeként 6 millió - köztük közel 3 ezer székesfehérvári és környékéről elhurcolt zsidó ember - pusztult el a megsemmisítő és munkatáborokban. A holokauszt nemcsak a zsidó nép tragédiája, hanem Európa soha ki nem törölhető szégyene, civilizált világunk megbocsáthatatlan csődje.
Nekünk, utódoknak kötelességünk emlékezni és emlékeztetni, hogy soha többet ne ismétlődjön a történelem ezen sötét időszaka. Fel kell lépnünk és hangot kell adnunk minden ordas eszme megnyilvánulása ellen, mert már Babits Mihály is megfogalmazta a Jónás könyvében: „vétkesek közt cinkos aki néma.” - emelte ki beszédében Neubart István, a Székesfehérvári Zsidó Hitközség elnöke.
A létezés eufóriája című dokumentumfilmet a megemlékezést követően vetítették a Cinema Cityben. Az alkotás annak a táncszínházi előadásnak a megszületéséről szól, amely az Auschwitz-Birkenauból 20 évesen egyedül hazatérő Fahidi Éva és egy fiatal táncosnő életéről mesél, a két test párbeszédével. Az est vendégei voltak Szabó Réka, rendező és Kovács Claudia, operatőr, akikkel Gyimesi Edit, filmesztéta beszélgetett.