Még egy érv a szoptatás mellett - a bélflórának is fontos
A szakemberek eddig is számos érvet sorakoztattak fel az anyatejes tápálás mellett, most azonban egy újabb sorral bővült a lista, még egy ok arra, hogy a tápszer helyett a kismamák a természetes módszert válasszák: a szoptatás ugyanis szerepet játszik az egészséges bélflóra kialakulásában.
2012.09.10. 13:22 |
A szakemberek eddig is számos érvet sorakoztattak fel az anyatejes tápálás mellett, most azonban egy újabb sorral bővült a lista, még egy ok arra, hogy a tápszer helyett a kismamák a természetes módszert válasszák: a szoptatás ugyanis szerepet játszik az egészséges bélflóra kialakulásában.
A Duke Egyetem kórházának kutatócsoportja felfedezte, hogy az anyatejes újszülöttek bélflórája sokkal egészségesebb, mint tápszeres társaiké. Laboratóriumi vizsgálatokból kiderült, hogy az anyatej egyedülálló mikroflóra létrejöttét támogatja, mely segíti a felszívódást és az immunrendszer fejlődését.
A kutatás vezetője, dr. William Parker a következőket mondta: "Tudomásunk szerint ez az első kutatás, mely megvizsgálta a kicsik táplálási módszerének baktériumnövekedésre gyakorolt hatását, így betekintést adott a az anyatej előnyei mögött rejlő mechanizmusokba. Csak az anyatej támogatja a hasznos bélbaktériumok kolonizációját, továbbá ezek alapján lehetségessé válhat olyan tápszerek kifejlesztése, melyek a leginkább megközelítik az anyatej kívánatos tulajdonságait, ha a szoptatás nem lehetséges valamiért.
"Korábbi kutatások kimutatták, hogy az anyatej csökkenti a hasmenés, az influenza és a légúti fertőzések megjelenésének esélyét. Megvéd a később kialakuló allergiák, 1-es típusú cukorbetegség, szklerózis multiplex és más betegségek ellen. Ahogy a tudósok egyre inkább feltérképezték, milyen szerepet is kap a belek baktériumflórája az egészség fenntartásában, azt is belátták, hogy miként befolyásolja a csecsemő táplálása ezt a hasznos mikrobiológiai életközösséget. A Duke kutatói baktériumokat tenyésztettek tápszerben, tehéntejben és anyatejben. A mintákba az E. coli bélbaktérium két törzsét fecskendezték, melyek a veszélyes, ételmérgezést okozó organizmus hasznos unokatestvérei, és fontos lakói a bélrendszernek. Mindhárom közegben azonnal elkezdtek osztódni, de növekedésükben rögtön látszott a különbség. Az anyatejben a baktériumok egymáshoz tapadtak így egy biofilm-réteget képeztek, mely védelmet nyújt a kórokozók és fertőzések ellen. A tápszerben és a tehéntejben ugyanúgy szaporodtak, de nem képeztek védőgátat. Az eredmények a Current Nutrition & Food Science című folyóiratban jelentek meg.
"Annak ismeretében, hogy az anyatej miként fejti ki előnyös hatásait, esetleg ki lehet fejleszteni olyan tápszereket, melyek jobban utánozzák ezt a tulajdonságot. Ez hosszú távon is befolyásolhatja azon csecsemők egészségét, akiket valamiért nem lehet szoptatni" - fejtette ki dr. Parker. A brit Egészségügyi Minisztérium javaslata szerint a kicsiket legalább hat hónapig anyatejjel kellene táplálni. Az adatok alapján az anyák 81 százaléka meg is kísérel ennek eleget tenni, de 50 százalékuk már a baba hat hetes korában feladja. Csak minden ötödik jut el a hatodik hónapig. A gátló tényezők közt szerepel általában a bimbó berepedezése, az emlőgyulladás és más problémák. Dr. Gabriela Panayotti hozzátette azt is, hogy a szoptatás az anyák egészségére is jó hatással van, mivel csökkenti a daganatok kockázatát, így ez a megoldás a legjobb a táplálásra.