Még egy telet nem hagyhatjuk állni az Árpád-fürdőt - tavasszal elkezdenék a rekonstrukciót

 A tervek szerint tavasszal elkezdődik az Árpád-fürdő felújítása. A tulajdonos két éve nem jut dűlőre a műemlék- védelemmel, ugyanis a Várkörút felöli vasbeton uszodaépület ipari műemlék, amit lehetséges, hogy fel kell újítania. Még egy telet azonban nem lehet állni hagyni a fürdőt, mert az már a felújíthatóságot is megkérdőjelezi -válaszolta kérdésünkre dr. Förhécz Imre a tulkajdonos Készpénz Rt. elnök-vezérigazgatója. Az ún. török fürdő funkciót meg akarják tartani, amihez kapcsolódnak majd olyan szolgáltatások is, ami ma elengedhetetlen része a fürdőkultúrának. A Várkörút felöli oldalon pedig a földszinten üzleti funkciók kapnának helyet, az emeleten pedig belvárosi lakásokat alakítanánk ki.
2007.02.13. 13:39 |

A tervek szerint a tavasszal elkezdődik az Árpád-fürdő felújítása. A tulajdonos két éve nem jut dűlőre a műemlékvédelemmel, ugyanis a Várkörút felöli vasbeton uszodaépület ipari műemlék amit fel kell újítania. Még egy telet azonban nem lehet állni hagyni a fürdőt, mert az már a felújíthatóságot is megkérdőjelezi -válaszolta kérdésünkre dr. Förhécz Imre a tulkajdonos Készpénz Rt. elnök-vezérigazgatója.


Az Árpád-fürdő felújításának tervei hogyan állnak, mikor kezdődik az építkezés?

 Remélem, hogy amikor legközelebb kérdeznek a fürdővel kapcsolatban, már az építkezés állásáról tudok beszámolni. Két éve nem sikerült az építési engedélyt teljes körűen megszerezni, de nem mondanám elveszett időnek ezt a két esztendőt, mert azért valamennyit haladtunk előre. A Kossuth utcai résznek -ami tulajdonképpen a régi fürdő- megvan az építési engedélye, azonban a Várkörút felöli oldalon a szálló kapcsán még nem sikerült megegyezni a műemlékvédelemmel. Körvonalazódik egyfajta megállapodás, aminek a lényege a műemlékvédelem javaslata alapján az, hogy a szálló részt elbontanánk és az uszoda épületét tartanánk meg. Ez megvalósíthatónak látszik, a kérdés viszont az, hogy statikailag az uszoda épülete milyen állapotban van. Az elsődleges statikai szakvélemény szerint az uszoda gőze belülről lassan elkorrodálta a vasbeton vasszerkezetét és nem ismert még a korrodálódás foka. Abban az esetben, ha az épület oldala mellé nem kell falakat emelni, illetve aláalapozni, akkor egyetértünk az épület megtartásával, ha pedig teljes egészében az előbb említettek szerint felújítandó, akkor költségvetési oldalról nem tartom jónak azt, hogy megtartsuk az ipari műemlékként számon tartott uszodaépületet.

Akkor ha jól veszem ki a szavaiból azért nem kezdődött el a felújítás mert a Várkörút felől építkeznének és nem a Kossuth utca oldaláról, a Várkörúton lévő épületrészeknek pedig még nincs engedélyezési terve. Az épületegyüttes felújítását pedig egy ütemben képzelik el…

 Nagyon nehéz lenne megszervezni a Kossuth utca felől a felújítás logisztikáját és ezen a részen is vannak olyan részei az épületnek, amiket el kell bontani, mert nem a műemlék része. A műemlék fürdő megközelítését a Várkörút felől tudjuk elképzelni, de egyébként sem lenne gazdaságos, ha ezt a három részből álló épületegyüttest külön-külön újítanánk fel.

Várhatóan mikor kezdődik el a munka, hol tartanak a tárgyalások a műemlékvédelemmel?

 Merem remélni, hogy a beruházásnak a szerkezetépítési és tetőjavítási munkálatai megkezdődnek. Látszik az épület homlokzatán és tetején is, hogy nem kéne még egy telet állni hagyni, mert olyan károsodás következhet be, ami a felújíthatóságot is megkérdőjelezi. A magunk részéről abban reménykedünk, hogy a tavasszal a beruházást meg tudjuk kezdeni.

 A tervezett funkciók, hogy a fürdő marad, a Várkörúton pedig lakások lesznek áll még?

 Természetes, hogy az ún. török fürdő funkciót meg akarjuk tartani, amihez kapcsolódnak olyan szolgáltatások is, ami ma elengedhetetlen része a fürdőkultúrának. A másik oldalon pedig a földszintet üzleti funkciók kapnának helyet, az emeleten pedig belvárosi lakásokat alakítanánk ki.

Korábbi írásaink az Árpád-fürdőről:

Mi lesz veled Árpád-fürdő? -megoldódni látszik az évtizedes probléma

Jóváhagyott tanulmánytervek - elkezdődik az Árpád-fürdő rekonstrukciója

Középkori városfalat találtak az Árpád-fürdő alatt

Városfejlesztés

  1. Felépült a kórhát új tömbje

    Szinte minden részletében elkészült a kórház új belgyógyászati épülettömbje. Három emeletes épületet alakítottak ki összesen mintegy 120 ággyal, ami helyet ad majd a pulmonológiai, az onkológiai és az infektológiai osztályoknak is. A vadonatúj épületről most Magyarország Kormánya osztott meg egy videót.

    2024.11.18.
  2. Megszépül a kis park

    A Zsuzsanna-forrásnál több mint ezer évelő növényt ültetett a napokban a Városgondnokság. Ezen a területen nagyméretű vadgesztenyefák találhatók, amik méretükből adódóan teljesen leárnyékolják a parkot. Éppen ezért árnyéktűrő, gyeppótló növényeket válogatott a tervező Homoki László a Városgondnokság kertészmérnöke.

    2024.11.15.
  3. Fákat és több ezer évelőt is ültetnek

    A Városgondnokság kertészei elkezdték a Prohászka liget teljes felújítását. A parknak a szerkezete nem fog változni, minden marad az eredeti formában, de teljesen megújul a fűfelület, ami összesen 1200 négyzetméter, felújítják a sétányokat 832 négyzetméteren, fákat ültetnek és több mint 2100 tő évelő növény is kerül a parkba.

    2024.11.13.
  4. BIM alapú tervezés a Jákyban

    Hétfőn délelőtt adták át a MASTERPLAST segítségével és támogatásával létrehozott új, digitális tantermet a Székesfehérvári SZC Jáky József Technikumban. A teremben a diákok a BIM (Building Information Modelling/Management) tervezőprogram használatát tanulhatják meg.

    2024.11.11.