Még mindig élelmiszer - cukrozzák a bolti mézek több, mint felét

Egy független laboratórium vizsgálatai szerint a hazai boltokban kapható mézek hetven százaléka hamisított, cukorral és más adalékanyagokkal hígított termék. A méhészek érdekképviselete ügyészségi feljelentést szeretne tenni az ügyben. Hét magyar és két külföldi gyártó terméke bukott meg a minőségellenőrzésen. Az Országos Magyar Méhészeti Egyesület (OMME) a független brémai Applica laboratóriummal, közjegyző által hitelesített szűrővizsgálatot végeztetett kilenc nagy élelmiszer-áruház körében. A vizsgálatok egyértelműen kimutatták, hogy az országban kapható mézkészítmények hetven százalékban hamisítottak: adalékanyaggal és cukor hozzáadásával készültek.
2007.05.15. 07:30 |
 Egy független laboratórium vizsgálatai szerint a hazai boltokban kapható mézek hetven százaléka hamisított, cukorral és más adalékanyagokkal hígított termék. A méhészek érdekképviselete ügyészségi feljelentést szeretne tenni az ügyben. Hét magyar és két külföldi gyártó terméke bukott meg a minőségellenőrzésen.

Az Országos Magyar Méhészeti Egyesület (OMME) a független brémai Applica laboratóriummal, közjegyző által hitelesített szűrővizsgálatot végeztetett kilenc nagy élelmiszer-áruház körében. A vizsgálatok egyértelműen kimutatták, hogy az országban kapható mézkészítmények hetven százalékban hamisítottak: adalékanyaggal és cukor hozzáadásával készültek. A méhészek a Földművelésügyi Minisztériumhoz és az Ügyészséghez fordultak az ügyben.

Bross Péter, az OMME elnöke kifejtette, miután a termelőtől a felvásárló átveszi a mézet, a palackozási eljárás során rengeteget romlik a méz minősége, sőt, cukrot és más adalékanyagokat kevernek a mézhez. A boltokba kikerülő készítményeket pedig úgy értékesítik, mintha az eredeti, természetes méz lenne. Ezzel becsapják a vevőket, sőt a szakember állítása szerint a hamis méz - tartós fogyasztás esetén - akár súlyos egészségügyi következményekkel is járhat.
Kiemelte, hogy botrányos, miszerint a boltokban kapható mézek hetven százaléka hamisított. Több mint negyven mintából harminc esetében irreálisan magas cukor- és hozzáadottanyag-tartalmat mértek. Bross szerint a hamis mézért elsősorban a palackozók a felelősek, mert a méz homogenizálási folyamatánál a mennyiség növelésének érdekében hígítják fel a mézeket. Ezzel olcsón, nagy tömegben tudnak a piacra dobni "mézkészítményt". A probléma az, hogy a boltokban kapható méznek már semmi köze a termelőtől származó természetes élelmiszerhez - véli az egyesület elnöke.