Megkapták megbízólevelüket az NCA kollégiumi tagok a hétvégén

 Az esélyegyenlőségi miniszter szerint jól működik a Nemzeti Civil Alapprogram pénzelosztó mechanizmusa, ugyanakkor átláthatóbbá kellene tenni a szempontrendszert. Göncz Kinga erről az új kollégiumi tagok kinevezésekor beszélt, amikor az NCA 131 újonnan megválasztott kollégiumi tagjának átadta megbízólevelét szombaton. (A Civil Szervezetek Fejér Megyei Szövetségénel honlapja)

2006.03.06. 06:26 |
 Az esélyegyenlőségi miniszter szerint jól működik a Nemzeti Civil Alapprogram pénzelosztó mechanizmusa, ugyanakkor átláthatóbbá kellene tenni a szempontrendszert. Göncz Kinga erről az új kollégiumi tagok kinevezésekor beszélt, amikor az NCA 131 újonnan megválasztott kollégiumi tagjának átadta megbízólevelét szombaton. (A Civil Szervezetek Fejér Megyei Szövetségénel honlapja

 A tagok megbízásával lezárult a tisztújítás az NCA szervezeteiben, a februárban megújult Tanács, illetve a civilszektor által megválasztott, a támogatások fölött rendelkező kollégiumok létrejöttével elkezdődött a program új működési ciklusa - mondta a tárcavezető. 

 A miniszter szerint a civilek által két éve létrehozott struktúra, amelyben az adófizetők pénzét osztják szét, a szigorú ellenőrzésből fakadó bürokratikus teher ellenére jól működik. Az NCA Tanácsa állapítja meg a pénzosztás alapelveit, de az igazi gyakorlati döntéshozatal a kollégiumok kezében van, ami nagy felelősséggel jár - tette hozzá. 

 Göncz Kinga a jövőbeni feladatok közé sorolta a pénzek elosztásánál alkalmazott szempontrendszer átláthatóbbá tételét a kollégiumokban, továbbá az NCA-törvény esetleges módosításának kezdeményezését a tagok tapasztalatai alapján. 

 Az újonnan megválasztottak hét regionális, egy országos és három civil szakmai kollégiumban kezdik meg munkájukat, mandátumuk három évre szól. 
 Az NCA kollégiumai évente átlagosan hétmilliárd forintot oszthatnak szét a civilek között. Ez az az összeg, amit a kormány minden évben hozzátesz az adózók által felajánlott egy százalékokhoz és a programon keresztül megpályázhatóvá teszi a civil szervezetek számára. 
 Az új tagok a megbízólevelek átvételét követően megválasztják maguk közül a kollégiumok elnökeit. 
A minisztérium tájékoztatása szerint tavaly több mint 12 ezer civil szervezet nyújtott be pályázatot az NCA-hoz, közülük 8,5 ezren jutottak támogatáshoz. Az NCA forrásai 2004-ben és 2005-ben összesen 14867 pályázat megvalósítását segítették mintegy 11,9 milliárd forinttal.