-
Falvédő bölcsességek
Hímzett konyhai falvédőkből nyílt kiállítás október 30-án a Szent István Király Múzeum Országzászló téri épületében. A tárlathoz kapcsolódóan dr. Kriston-Vízi József néprajzkutató tart előadást november 22-én. A belépés ingyenes.
2024.11.21. -
Dalosok megmérettetése
Hetedik alkalommal rendezik meg az Országos Gregor József Énekversenyt Székesfehérváron november 22-24-e között. A rangos megmérettetést a Hermann László Zeneművészeti Szakgimnázium és AMI szervezi a Tálos Edit Alapítvánnyal karöltve. Idén 76 versenyző jelentkezett 19 zeneművészeti iskolából, Magyarországról és Székelyföldről.
2024.11.21. -
Büchner a magyar színpadon
Büchner a magyar színpadon címmel nyílt színháztörténeti kiállítás a Pelikán Fészekben. A tárlat Georg Büchner német drámaíró magyar nyelvű előadásaiból válogat, és egészen jövő év áprilisáig látható.
2024.11.21. -
Farkas Ferenc bérlet
A Vörösmary Színházban megkezdődtek a Farkas Ferenc bérletsorozat előadásai. Az Alba Regia Szimfonikus Zenekar és Petrus Bölöni Sándor csellóművész estjén Wagner, Dohnányi és Schumann művei csendültek fel.
2024.11.19.
Megnyílt a Boldogasszony kiállítás a Csók Képtárban – május 2-ig látható a tárlat
A kiállítás több oldalról világítja meg a Boldogasszony, azaz Szűz Mária és a magyarság kapcsolatát, de a Mária-kultusszal a magyar összetartozást is jelképezi.
Vargha Tamás honvédelmi államtitkár, Székesfehérvár országgyűlési képviselője ünnepi beszédében így fogalmazott: „Ötvenöt képzőművész – határon innen és túl – művészi alkotásai, ennek a rendkívüli kiállításnak a teljes anyaga hirdeti és bizonyítja az ősi Mária-kultusz összetartó erejét. De hirdeti azt is, hogy összetartozásunk tudatosítására, megerősítésére minden erőnkkel, a művészet erejével is törekednünk kell. A nemzeti létet, a nemzetállamot szétverni igyekvő divatos irányzatok ellenében, a magyarság összetartozását bomlasztó politikai és ideológiai játszmákkal szemben csak hitünk, zsidó-keresztény értékrendünk megőrzésével, megújításával leszünk képesek győzni, megmaradni. Ez történelmünk tanulsága – ez a tárlat célja is.”
A tárlatnyitón Spányi Antal püspök Szent István országfelajánlásáról szólt beszédében, kiemelve, hogy az nem az elkeseredés, hanem a hit cselekedete volt.
„A király a Szent Szűz oltalmába nem mint utolsó szalmaszálba, hanem mint az ég és a föld között húzódó legerősebb kötelékbe kapaszkodott. Szent királyunk mélyen hitt Mária közbenjárásában Jézusnál.” - fogalmazott a megyéspüspök, aki a székesfehérvári püspöki székesegyház szentélyének ékességéről, a Franz Anton Hillebrandt császári főépítész által tervezett főoltárról is szólt, amelyet Mária Terézia megbízásából alkotott. Elmondta, hogy a főoltár képét Vinzenz Fischer festette 1775-ben és a térdeplő Szent Istvánt ábrázolja, amint felajánlja az ország koronáját Szűz Máriának. Spányi antal püspök kiemelte, hogy a Regnum Marianum egyik legszebb, késő barokk alkotását a történelmi kutatások eredményének felhasználásával készítette a mester. A megyéspüspök a megnyíló tárlat kapcsán azt kívánta a látogatóknak, hogy a képek, a kiállítás üzenete erősítse bennük Mária ősi tiszteletét.
Az elmúlt években magyarországi és külhoni helyszíneken is láthatták már a tárlatot az érdeklődők, amely a Kárpát-medence és a diaszpóra ötvenöt kiemelkedő magyar művészének alkotásait tartalmazza.
Az alkotók kiválasztásánál fontos szempont volt a külhoni magyar közösségek kiemelkedő egyéniségeinek részvétele. Többek között láthatjuk például Jankovics Marcell grafikáját, Kő Pál, Melocco Miklós és Párkányi Raab Péter szobrait, Gyulai Líviusz, Cseh Tamás és Orosz István grafikáit, Kubinyi Anna és Péreli Zsuzsa textilműveit, Petrás Mária kerámiáját, Haris László és Kunkovács László fotóit, Somogyi Győző, Incze Mózes és Kárpáti Tamás festményeit. A kiállítás fővédnöke Áder János köztársasági elnök.A húsvét közelgő ünnepéről szólva Jézus húsvéti áldozatáról beszélt, és az ünnepnek a történelmi emlékezésre való felhívására irányította a hallgatóság figyelmét Szász Jenő, a Nemzetstratégiai Kutatóintézet elnöke, a kiállítás másik védnöke. A tárlat kapcsán Szent István király életét és művét a Példabeszédek Könyvéből a bölcsesség útjának a megfogadásával idézte fel, és a legfőbb vezetői erényként a bölcsességet jelölte meg, majd az országépítő király tettei közül a püspökségek megalapítását és a templomok építését, valamint a keresztény hit megtartását emelte ki. „Húsvét üzenetét mára vonatkoztatva, ránk, Szent István utódaira és az ő országának polgáraira mindez azt jelenti, hogy bölcsek akkor vagyunk és leszünk, ha jelenünket és jövőnket ebben az örökségben képzeljük el, és érzéseinkkel és cselekedetünkkel ennek értékeit és érdekeit képviseljük. A történelem nem ismétli önmagát, de a kihívások igen.” – fogalmazott.
A kiállítást a kurátora, Tóth Norbert megnyitó beszédében kiemelte, hogy „ezekben az esztendőkben a kiállítás küldetése, hogy körbejárva a Kárpát-hazát, hitben, felelősségben és hűségben erősítse meg az őrt állókat és onnan kitekintve a világ minden részéről haza hívja elszakadt nemzettársainkat.”