-
Jelentős állami támogatás
November 27-től elérhető a Nemzeti Kulturális Támogatáskezelő (NKTK) honlapján azon nyertesek listája, akik jelentkeztek és támogatásban részesültek a Kulturális és Innovációs Minisztérium Előadó-művészeti szervezeteket támogató pályázatán. Az idei évben erre 4,5 milliárd forintot biztosított a minisztérium - jelentette be Székesfehérváron, a Vörösmarty Színházban tartott sajtótájékoztatón Závogyán Magdolna kultúráért felelős államtitkár.
2024.11.26. -
Katalin nap Fehérváron
Szép székesfehérvári hagyomány, hogy minden évben közös névnapi ünnepségre várják a Katalinokat. Az idei köszöntést is a Liszt Ferenc utcában, Kati néni szobránál rendezték, ahol volt népzene és énekes jókívánság, valamint sok finomsággal – köztük zsíros kenyérrel és felsővárosi savanyú káposztával – is kínálták a résztvevőket.
2024.11.25. -
A Katalinokat köszöntötték
Szép székesfehérvári hagyomány, hogy minden évben közös névnapi ünnepségre várják a Katalinokat. Az idei köszöntést is a Liszt Ferenc utcában, Kati néni szobránál rendezték.
2024.11.26. -
A néptánc egy életre szól
Kárpát-medencei szenior néptánccsoportok érkeztek Székesfehérvárra. A Katalin-napi batyus bálon az Alba Regia Táncegyüttes látta vendégül őket a Felsővárosi Közösségi Házban.
2024.11.26.
Megnyílt Tornay András szobrászművész emlékkiállítása a Városi Képtárban
Megnyitotta kapuit Tornyai Endre András szobrászművész emlékkiállítása a Városi Képtár - Deák Gyűjteményben. A tavaly elhunyt művész idén lenne 60 éves. A retrospektív tárlat nagyrészt a Kőszegen található hagyatékból mutatja be az életmű legfontosabb állomásait, de a szobrász több, eddig ismeretlen művét is bemutatják Székesfehérváron.
Tornay Endre András kisplasztikákat, kiállítási szobrokat, érméket és belső térbe helyezett monumentális műveket készített, műveinek az anyaga legtöbbször festett fa, bronz és kő volt. Több köztéri művet is alkotott, például a kőszegi II. világháborús emlékművet, vagy a szentgotthárdi Millenniumi emlékkaput.
A ’70-es, ’80-as években szobrászatának jellemzője, a tömbszerűség, szinte minden emberalak tökéletessé, idollá formált. A ’90-es években szobrászata összetettebbé vált, szimbólumvilága átalakult. Alkotásaiban feltűnik a népi tárgykultúrára utaló formavilág és a nonfiguráció. Az elmúlt évben elhunyt Tornay olyan művész volt, aki előszeretettel használt emblematikus motívumokat, amelyet aztán egész pályája során variált, átdolgozott, ez a motívum nála a kar és láb nélküli emberforma.
A székesfehérvári tárlat nagyrészt a Kőszegen található hagyatékból származik, amely bemutatja az alkotó életének legfontosabb állomásait, emellett számos kevésbé ismert alkotás is megtekinthető.