Megtiltaná a rákkeltő anyagok felhasználását a gyermekjátékokban az Európai Parlament

 Július 4-én tárgyal az Európai Parlament arról a jelentésről, amely szigorúbban szabályozná, hogy milyen anyagok használhatók fel a gyermekeknek szánt játékok gyártásakor.  A műanyaggyártók úgynevezett ftalátok hozzáadásával puhítják a PVC-t. Mintegy negyven ilyen kémiai anyag létezik, ezek közül néhány a kutatások alapján rákkeltő hatású lehet. A fő gond az, hogy a ftalátok nem kötődnek kémiailag a PVC-hez. Ezért fennáll a veszélye annak, hogy ha egy kisgyerek ilyen anyagot tartalmazó játékot vesz a szájába, a ftalát a szervezetébe kerül.
2005.07.04. 11:49 |

 Július 4-én tárgyal az Európai Parlament arról a jelentésről, amely szigorúbban szabályozná, hogy milyen anyagok használhatók fel a gyermekeknek szánt játékok gyártásakor.

 A műanyaggyártók úgynevezett ftalátok hozzáadásával puhítják a PVC-t. Mintegy negyven ilyen kémiai anyag létezik, ezek közül néhány a kutatások alapján rákkeltő hatású lehet. A fő gond az, hogy a ftalátok nem kötődnek kémiailag a PVC-hez. Ezért fennáll a veszélye annak, hogy ha egy kisgyerek ilyen anyagot tartalmazó játékot vesz a szájába, a ftalát a szervezetébe kerül.

 A termékbiztonságról szóló uniós szabályok ideiglenes jelleggel már 1999 óta tiltják hat ilyen anyag felhasználását a három év alatti gyerekeknek szánt játékok és ápolótermékek gyártásánál. Az Európai Tanács két kategóriába sorolta ezt a hatféle ftalátot.

 Az elsőbe tartozókat minden egyes játékban és gyerekápolási termékben betiltanák, a második csoportba soroltakat viszont csak a háromévesnél kisebbeknek készült játékokban. A játékok és gyermekápolási cikkek mellett a parlamenti szakbizottság a többi ftaláttartalmú terméket is megvizsgáltatná, különösen az egészségápolási termékeket, az élelmiszer-csomagoló- és a padlóburkoló anyagokat.

 

EU

  1. Péntektől olcsóbban telefonálhatnak a magyar mobilszolgáltatók előfizetői az Európai Unió tagországaiba utazva

     Péntektől olcsóbban telefonálhatnak a magyar mobilszolgáltatók előfizetői az Európai Unió tagországaiba utazva, az uniós roamingdíj hatósági árcsökkenésének hatására. Az EU-ban működő mobilszolgáltatók mától maximum nettó 0,35 eurót számlázhatnak hívásindítás, és 0,11 eurót a hívásfogadás után az uniós tagországokban, és ugyanennyibe, vagyis 0,11 euróba kerül az SMS-küldés is.

    2011.07.01.
  2. Szerdától eltűnik a 75 wattos hagyományos izzó

     Szerdától nem rendelhetnek már 75 wattos hagyományos - vagyis nem energiatakarékos - izzókat sem az üzletek az Európai Unióban, a tagországok egy korábbi közös döntésének megfelelően. Az EU tavaly kezdte meg a hagyományos égők kereskedelmének felszámolását környezetvédelmi megfontolásokra hivatkozva. Először a 100 wattos izzókat vonták ki, majd idén szeptember 1-jétől a 75 wattosokon a sor.

    2010.08.30.
  3. Egy új felmérés szerint az európaiak nehezen jönnek ki fizetésükből

     Minden hatodik európai állandó nehézségekkel küzd a háztartási számlák kifizetésekor, és az uniós polgárok háromnegyede úgy gondolja, hogy országukban az előző évben nőtt a szegénység. Ezek a legújabb, a válság társadalmi hatásairól végzett Eurobarométer felmérés legfontosabb eredményei, amelyet kedden hozott nyilvánosságra az Európai Bizottság. 

    2010.06.22.
  4. Az uniós polgárok kevesebb, mint fele sportol rendszeresen

     Az uniós polgárok 40%-a legalább hetente egyszer sportol és 65%-uk végez valamiféle testmozgást. Mindazonáltal 25%-uk csaknem teljesen inaktív – derül ki egy, az Európai Bizottság által közzétett, a sportról és a fizikai aktivitásról végzett különleges Eurobarométer-felmérésből. A németek 61%-a, az osztrákoknak pedig 57%-a tagja valamilyen sportklubnak vagy fizikai aktivitást is magában foglaló egyéb klubnak. Ez az arány Magyarországon 8%.

    2010.04.09.