Megváltozik a lakástámogatási rendszer

 Szerdai ülésén a kormány döntött a lakástámogatások rendszerének átalakításáról. A cél az, hogy mindenki megteremthesse saját első új otthonát. Bizonyos feltételek megléte esetén akár önerő nélkül is új otthonhoz juthatnak a fiatalok. A legfontosabb változást az első lakáshoz jutás feltételeinek könnyítése jelenti. Jövőre a harminc év alatti fiatal párok -nemcsak házaspárok- állami hitelgaranciával támogatott lakáshitelt vehetnek fel. Ennek köszönhetően már 10 százalék önerő is elegendő lehet a lakásvásárláshoz.

2004.10.07. 06:51 |

 Szerdai ülésén a kormány döntött a lakástámogatások rendszerének átalakításáról. A cél az, hogy mindenki megteremthesse saját első új otthonát. Bizonyos feltételek megléte esetén akár önerő nélkül is új otthonhoz juthatnak a fiatalok.

 Jelentősen átalakul 2005-től a lakástámogatások rendszere, a változások célja, hogy igazságosabbá tegyék az otthonra váró fiatalok lakásvásárlási lehetőségeit. A költségvetés tervezete szerint 2005-ben 217 milliárd forintot fordít az állam lakástámogatásra.

Lakásvásárlás akár önerő nélkül is?

 A legfontosabb változást az első lakáshoz jutás feltételeinek könnyítése jelenti. Jövőre a harminc év alatti fiatal párok - nemcsak házaspárok - állami hitelgaranciával támogatott lakáshitelt vehetnek fel. Ennek köszönhetően már 10 százalék önerő is elegendő lehet a lakásvásárláshoz.

 Ha a fiatalok emellett gyermeket is nevelnek vagy vállalnak, akkor a szociálpolitikai vagy az úgynevezett fél szocpol támogatásnak köszönhetően akár önerő nélkül is vásárolhatnak majd lakást. A kedvezményt a párok mellett kiterjesztik a gyermeküket egyedül nevelő szülőkre is

 Jelentős változás az is, hogy a jövő évtől nemcsak az új, hanem a használt lakás vásárlói is jogosultak lesznek az úgynevezett fél szocpol, valamint a megelőlegezett fél szocpol támogatásra. Ez utóbbi igényelhető akkor, ha nem gyermeket nevelő, hanem gyermekvállalásra készülő, 35 évnél nem idősebb párok szeretnének használt lakást vásárolni.

Legfeljebb 15 milliós otthonokra igényelhető a garanciavállalásos hitel

 A január elsején beinduló úgynevezett Fészekrakó program célja az, hogy mindenkinek biztosítsák az első otthon megteremtésének az esélyét. A kötelező önerő mértékének csökkentése azok számára kedvező, akik sem a megvásárolni kívánt otthonon kívüli ingatlanfedezettel, sem kellő készpénzmennyiséggel nem rendelkeznek, ráadásul ez utóbbi összegyűjtésére - rendszerint az albérlet fizetése miatt - lehetőségük sincs.

 Az állami hitelgaranciával is megtámogatott hitelhez jutás feltétele, hogy a megvásárolni kívánt lakás ne legyen drágább 15 millió forintnál. Ez az értékhatár is csak a fővárosi vagy megyei jogú városokban lévő új ingatlanok esetén lenne érvényes, egyéb településeken legfeljebb 12 milliós új lakást lehetne hitelgarancia-támogatással vásárolni. Használt lakások esetén az összeghatár a fővárosban és a megyei jogú városokban 12, más településeken 8 millió forint.

Lakbértámogatás és bérbeadói kedvezmények januártól

 A már az Országgyűlésnek benyújtott adócsomag szerint a személyi jövedelemadózásról szóló szabályok változása ösztönözné a magántulajdonban lévő lakások legális bérbe adását. A tervek szerint a 20-ról éppen január elsejétől 25 százalékra emelkedő forrásadónál kedvezőbb, mindössze 10 százalékos kulccsal kellene adóznia annak, aki legalább öt évre bérbe adja lakását az önkormányzatnak, és az a bérbe vett otthont szociális bérlakásként hasznosítja.

 A kormány emellett tervezi a lakbértámogatási rendszer bevezetését is. Januártól várhatóan legfeljebb havi 7 000 forintos, a teljes lakbér harminc százalékát meg nem haladó támogatást kaphatnak a rászorulók. Arról, hogy ki lesz jogosult a támogatásra, jövedelmi és szociális szempontok alapján döntenek majd.