Megváltozott munkaképességű emberek foglalkoztatását segíti a HelloWork projekt

Záró- rendezvényét tartotta a HelloWork című projekt, amely a megváltozott munkaképességű, fogyatékossággal élő emberek foglalkoztatását segíti elő. A Civil Centrum Közhasznú Alapítvány megváltozott munkaképességű embereknek kínál segítenek az álláskeresésben és vállalatoknak is ajánlanak lehetőséget a www.hellowork.hu portálon keresztül, hogy megtalálják a megfelelőbb szakembert.
2013.08.27. 11:05 |
Zárórendezvényét tartotta a HelloWork című projekt, amely a megváltozott munkaképességű, fogyatékossággal élő emberek foglalkoztatását segíti elő. A Civil Centrum Közhasznú Alapítvány megváltozott munkaképességű embereknek kínál segítenek az álláskeresésben és vállalatoknak is ajánlanak lehetőséget a www.hellowork.hu portálon keresztül, hogy megtalálják a megfelelőbb szakembert.
A programon Székesfehérvár Önkormányzatát Mészáros Attila tanácsnok képviselte. „Mind Magyarország kormánya, mind Székesfehérvár Önkormányzata fontosnak tartja, hogy a megváltozott munkaképességű emberek visszatérhessenek a munka világába.” – fogalmazott a projektzáró rendezvényen Mészáros Attila. 
„Fehérvár ebben eddig is élen járt, és a város örömmel üdvözöl minden ilyen témájú kezdeményezést, különösen, ha olyan koncentrált, átgondolt módon valósul meg, mint a Civil Centrum Közhasznú Alapítvány HelloWork programjában.” - tette hozzá. A portál innovatív megoldásokat kínál a fogyatékkal élők számára, ezen felül a munkaadók részére jelenleg térítésmentesen nyújtja szolgáltatásait – hatékonyabbá téve ezáltal a célcsoport és a munkáltatók egymásra találását.
„Az Alcoa Alapítvány 25 000 dolláros támogatásából a projekt jelenlegi szakaszában 63 programelemet sikerült megvalósítanunk.” – mondta el Farnady Judit, a Civil Centrum Közhasznú Alapítvány ügyvezetője. 
„Számomra a legnagyobb öröm, hogy a program során mi magunk is tudtunk munkalehetőséget biztosítani megváltozott munkaképességűeknek. Ugyancsak komoly eredmény, hogy a kapcsolatok kialakítását sikerült csúcsra járatni, hiszen minden ilyen kezdeményezés csak akkor lehet sikeres, ha megvannak hozzá a megfelelő együttműködések.” - tette hozzá.
A projekt első szakasza – az állásközvetítő portál kialakítása – tavaly augusztusban zárult. Ahogy Szántó János, a program műszaki kérdésekért felelős munkatársa fogalmazott: létrejött egy eszköz, melynek tartalmát állami és civil szervezetek, cégek adják.
„Két év munkája után nagy öröm a számunkra, hogy a jelek szerint Európában több szervezet is felfigyelt a kezdeményezésre, úgyhogy nemzetközi szintű folytatásban is bízhatunk.” – mondta Szántó János, aki szerint ehhez természetesen az kellett, hogy maga a rendszer minden érintett számára átlátható legyen. Vagyis a potenciális munkáltatók hatékonyan tudjanak keresni a rendszerben, és az akadálymentesítés is hibátlan legyen, különösen azért, mert a portál üzemeltetését is megváltozott munkaképességűek végzik.
Az első szakasz lezárása után következett a tartalmi elemek kialakítása. A projekt munkatársai szerint nehezítette a feladatot a közigazgatás átszervezése, ahogy az is, hogy a civilekre vonatkozó jogszabályi környezet is sokat változott ebben az időszakban. Az alapítvány céges kapcsolattartásért felelős munkatársa szerint ez a cégek személyzeti kérdésekkel foglalkozó szakemberi számára is komoly kihívást jelent: folyamatosan figyelniük kell a változásokat.
 
„A nagy cégek bekapcsolása a rendszerbe még egy ok miatt nehéz. Láthatóan több céget is érdekelne az elgondolás, de a működésük erősen szabályozott, nem tudnak gyorsan reagálni, megfelelő munkakörülményeket kialakítani. Egyebek mellett ezért vettük fel a kapcsolatot a Kereskedelmi és Iparkamarával. Õk ugyanis jól ismerik a régióban működő kisebb vállalkozásokat is, amelyek gyorsabban tudnának változtatni a működésükön; csak esetleg nem ismerik pontosan a megváltozott munkaképességűek foglalkoztatásában rejlő lehetőségeket.” – tette hozzá Kocsaslijszki Gábor a Civil Centrum Alapítvány munkatársa.
 
A HelloWork projekt újabb szakasza tehát lezárult – a következő pedig máris kezdődik. Hiszen feladatok akadnak még bőven, mind a céges kapcsolatok bővítése, mind a megváltozott munkaképességűek programba kapcsolása terén. A projekt iránt érdeklődő cégeknek mintacégeket is bemutattak, ilyen például a Grundfos is. A cég mintegy 2000 embert foglalkoztat Székesfehérváron, Tatabányán és Biatorbágyon. A Grundfos alapítása óta támogatja a megváltozott munkaképességű dolgozók foglalkoztatási rehabilitációját, mindhárom gyáregysége rendelkezik rehabilitációs részleggel.