Mesélnek, beszélnek, zenélnek a házak és szobrok Székesfehérváron

Hogy készítette el a libasültet Kati néni, a felsővárosi fertályos asszony? Mi zajlott 1848. márciusában a Fekete Sas Szállóban, hogy szólal meg a Mátyás- emlékmű a zene nyelvén? A SZÍN – Tér Egyesület nemrégiben lezárult „Mesélő Házak” projektjében egyebek mellett ezen történetekre, fehérvári helyekre, mára már legendássá lett személyekre tevődik a hangsúly.
2022.01.07. 11:42 |
Mesélnek, beszélnek, zenélnek a házak és szobrok Székesfehérváron

Megelevenednek a város egykori lakói, közszereplői. A házak saját múltjukról mesélnek, adott esetben zenélnek és így szólalnak meg.

Egy hete zárult le a Szabad Színház és a „SZÍN-TÉR” /Színjátszó-Versmondó/ Egyesület a TOP-7.1.1-16-H-ESZA-2019-00453 azonosító számú, Mesélő Házak audiovizuális térélmények, hangzó utcai múzeum című programjának kísérleti szakasza.

Egyfajta online is végigjárható, rendhagyó idegenvezetés kerekedett ki a projektből – melynek ötletgazdája a Szabad Színház művészeti vezetője, Nagy Judit. A cél pedig az volt, hogy olyan „élő utcai múzeum-hatású”, egyedülálló audiovizuális térélmények szülessenek meg, a projekt keretében, melyek segítségével a városban élők, betelepülők, és a városba látogatók is érzékelhetik a történelmi históriákat rejtő házak „leheletét”, „történetét”.

A létrejött tartalmak egy QR-kód segítségével hívhatók elő. Akár egy-egy épület, szobor előtt, a helyszínen állva, de akár egy asztal mellett ülve is megtekinthetők, ingyenesen. Az alábbi videó például, Pilinszky János, egykori, Kígyó utcai lakásánál elérhető.

Akár applikáción keresztül is ellátogathatunk a Mesélő Házakba

A projekt keretében összegyűlt történetek jó részéből egy- egy kis filmecske is készült a YouTube-ra. Melyek a helyszíneken vagy a beolvasott QR-kód alapján nyílnak meg, vagy a Székesfehérvár Applikáció (Androidra és IOS-re. ) „okostérképén” kereshetők.

Részletek az ÖKK Podcastban

Az ÖKK Podcast következő epizódja az Igézőből jelentkezett. A program alapját képező kutatók, szakértők, szerzők közül azok szólaltak meg, akik a legérdekesebb történetekkel gazdagították a helyi emlékezet adattárát. Így Bobory Zoltán költőt, a Vörösmarty Társaság elnökét, Magony Imre írót, Kocsis Noémi írót, újságírót, Sohonyai Edit írót, valamint Váczi Márk történészt, városkutatót és Szabóné Nagy Judit Ildikót, az egyesület elnökét kérdezi Csordás Csilla az ÖKK Podcast soron következő részében. A beszélgetést az ÖKK Fehérvár Podcast felületen lehet meghallgatni!

Az SZÍN – Tér Egyesület továbbra is keresi a fehérvári házak „történeteit”, melyeket a művészet eszközeivel dolgoznának fel.

A megvalósításban közreműködő Szabad Színház és a SZÍN- Tér Egyesület várja a visszajelzéseket, további ötleteket, javaslatokat az igezo2014.gmail.com e-mail fiókba, vagy akár a 8000 Székesfehérvár Basa u 1. szám alatti Igéző postaládájába. Biztatnak mindenkit, hogy, ha van egy érdekes városi története, amely érdemes arra, hogy megmaradjon a helyi emlékezetben, írja meg nekik!