-
Péntektől olcsóbban telefonálhatnak a magyar mobilszolgáltatók előfizetői az Európai Unió tagországaiba utazva
Péntektől olcsóbban telefonálhatnak a magyar mobilszolgáltatók előfizetői az Európai Unió tagországaiba utazva, az uniós roamingdíj hatósági árcsökkenésének hatására. Az EU-ban működő mobilszolgáltatók mától maximum nettó 0,35 eurót számlázhatnak hívásindítás, és 0,11 eurót a hívásfogadás után az uniós tagországokban, és ugyanennyibe, vagyis 0,11 euróba kerül az SMS-küldés is.
2011.07.01. -
Szerdától eltűnik a 75 wattos hagyományos izzó
Szerdától nem rendelhetnek már 75 wattos hagyományos - vagyis nem energiatakarékos - izzókat sem az üzletek az Európai Unióban, a tagországok egy korábbi közös döntésének megfelelően. Az EU tavaly kezdte meg a hagyományos égők kereskedelmének felszámolását környezetvédelmi megfontolásokra hivatkozva. Először a 100 wattos izzókat vonták ki, majd idén szeptember 1-jétől a 75 wattosokon a sor.
2010.08.30. -
Egy új felmérés szerint az európaiak nehezen jönnek ki fizetésükből
Minden hatodik európai állandó nehézségekkel küzd a háztartási számlák kifizetésekor, és az uniós polgárok háromnegyede úgy gondolja, hogy országukban az előző évben nőtt a szegénység. Ezek a legújabb, a válság társadalmi hatásairól végzett Eurobarométer felmérés legfontosabb eredményei, amelyet kedden hozott nyilvánosságra az Európai Bizottság.
2010.06.22. -
Az uniós polgárok kevesebb, mint fele sportol rendszeresen
Az uniós polgárok 40%-a legalább hetente egyszer sportol és 65%-uk végez valamiféle testmozgást. Mindazonáltal 25%-uk csaknem teljesen inaktív – derül ki egy, az Európai Bizottság által közzétett, a sportról és a fizikai aktivitásról végzett különleges Eurobarométer-felmérésből. A németek 61%-a, az osztrákoknak pedig 57%-a tagja valamilyen sportklubnak vagy fizikai aktivitást is magában foglaló egyéb klubnak. Ez az arány Magyarországon 8%.
2010.04.09.
Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési program - 317 millió euró 3 év alatt az EU-tól
Létrejött a megállapodás Magyarország és az Európai Unió között a 2004-2006 közötti időszakra vonatkozó magyar mezőgazdasági és vidékfejlesztési operatív programról. A program - amely többek között a versenyképesség javítására, a tartós fejlődésre, a munkahelyek megőrzésére és a vidéki övezetek fejlesztésére helyezi a hangsúlyt - e három év alatt 317,2 millió eurós támogatást kap, s ezt magyar részről a költségvetés 105,6 millió eurós összeggel egészíti ki.
Létrejött a megállapodás Magyarország és az Európai Unió között a 2004-2006 közötti időszakra vonatkozó magyar mezőgazdasági és vidékfejlesztési operatív programról. A program - amely többek között a versenyképesség javítására, a tartós fejlődésre, a munkahelyek megőrzésére és a vidéki övezetek fejlesztésére helyezi a hangsúlyt - e három év alatt 317,2 millió eurós támogatást kap, s ezt magyar részről a költségvetés 105,6 millió eurós összeggel egészíti ki.
Brüsszelben bejelentették, hogy Franz Fischler az Európai Bizottság agrárügyekért felelős biztosa hétfőn levelet intézett Németh Imre magyar földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszterhez, amelyben megerősítette az egyezség tényét. Reményét fejezte ki, hogy az ország a következő hónapokban is folytatja a haladást, s így a mezőgazdasági és vidékfejlesztési program megvalósítása gyorsan megkezdődhet.
A program prioritásait a magyar hatóságok határozzák meg és döntik el, hogy mely tervek részesülhetnek az EU támogatásából. Fischler sürgette a magyar hatóságokat: gyorsítsák fel a szükséges ügyintézési eljárást, hogy a lehető legnagyobb mértékben igénybe vehessék az EU-támogatást.
az EU által jóváhagyott magyar program elemei
- versenyképes mezőgazdasági termékek támogatása: az EU ehhez 180,9 millió eurót ad 2004-2006 között. Ez a fejezet a mezőgazdasági termelés (ideértve a halászatot is) versenyképességének fejlesztését célozza, olyan beruházásokkal, amelyek csökkentik a költségeket és növelik a hozzáadott értéket, illetve a termékek minőségét. Fontos szempont a környezet védelme, a higiénia és az egészségügyi feltételek, valamint az állatok jólétét szolgáló normák javítása.
- az agráripar modernizálása: az EU-támogatás itt 44,4 millió euró.
- a vidéki körzetek fejlesztése, 84 millió eurós közösségi hozzájárulással. Itt fontos szempont a munkahelyteremtés, hogy e körzetekben a mezőgazdaság mellett más tevékenységek (például falusi turizmus, kézműves ipar) is megjelenjenek. E fejezetben szerepel az infrastruktúra fejlesztése is, mint amely fokozza a vidéki körzetek vonzerejét.
- technikai jellegű támogatás (az EU-hozzájárulás itt 7,9 millió euró.)
Az Európai Unió által folyósítandó összegek szinte teljes egészében az EU strukturális alapjainak egyik alfejezetéből, az Európai Mezőgazdasági Orientációs és Garancia Alapból érkeznek majd (312,8 millió euró), a maradék pedig a szintén a strukturális alapokhoz tartozó Halászati Orientációs Pénzügyi Eszközből (4,4 millió euró.)
22 milliárd euró 10 országnak
Az Európai Unió a 2004-2006 közötti időszakban 22 milliárd eurót szán a 10 csatlakozó ország helyzetének javítására a strukturális alapokból és a szintén a kohéziós alapból. Magyarország összesen 1,995 milliárd euróhoz juthat a strukturális alapokból, s ezt kiegészíti 1,1 milliárd euró a kohéziós alapból a különböző infrastrukturális beruházások finanszírozására.