Műholdas nyomkövető segít megmenteni a kerecsensólymokat

 Műholdas jeladót kapott „A kerecsensólyom védelme a Kárpát-medencében” program keretében egy fiatal madár csütörtökön a Csákváron. Az eszközt a Bükki Nemzeti Park, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület és a Pro Vértes Természetvédelmi Alapítvány szakemberei szerelték fel a madárra. A jeladók segítségével nyomon követhető a sólymok mozgása és feltérképezhető a vonulási útvonal és a telelőhelyek is, ugyanis jelenleg nagyon kevés információ áll rendelkezésre a fiatal sólymok vonulásáról és őket érő veszélyekről -mondta Prommer Mátyás a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület kommunikációs munkatársa.
2007.06.07. 14:18 |

 Műholdas jeladót kapott „A kerecsensólyom védelme a Kárpát-medencében” program keretében egy fiatal madár csütörtökön a Csákváron. Az eszközt a Bükki Nemzeti Park, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület és a Pro Vértes Természetvédelmi Alapítvány szakemberei szerelték fel a madárra.



 A magyar-szlovák LIFE-Nature program keretén belül összesen 46 nyomkövetőt szerelnek fel természetvédők a kerecsensólymokra. A jeladók segítségével nyomon követhető a sólymok mozgása és feltérképezhető a vonulási útvonal és a telelőhelyek is, ugyanis jelenleg nagyon kevés információ áll rendelkezésre a fiatal sólymok vonulásáról és őket érő veszélyekről -mondta Prommer Mátyás a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület kommunikációs munkatársa.

 Elsősorban a fiatal madarakra kerülnek jeladók, ugyanis az öreg sólymok egész évben a fészkelőhely közelében maradnak. A kerecsenek száma a 70-es években olyannyira lecsökkent, hogy mindössze 30 pár volt a hazai állomány. Mára a nyolcvanas években kezdődött védelmi programnak köszönhetően 180 párra növekedett a populáció. Az európai állományt pedig 450 párra becsülik.

 Viszló Levente a ProVértes Közalapítvány elnöke kiemelte, hogy a Vértesben több mint 10 pár sólyom fészkel. A ma felszerelt jeladót a tervek szerint jövőre veszik le a madárról, azonban a meggyűrűzött kerecsensólymok közül eddig csupán három madár került meg: egy Líbiából, egy Görögországból, Máltán pedig lelőttek egy Magyarországon meggyűrűzött madarat. A kerecsensólyom fokozottan védett nemzetközi szinten is. A világon 6-8 ezer közé tehető a populáció száma.