-
Péntektől olcsóbban telefonálhatnak a magyar mobilszolgáltatók előfizetői az Európai Unió tagországaiba utazva
Péntektől olcsóbban telefonálhatnak a magyar mobilszolgáltatók előfizetői az Európai Unió tagországaiba utazva, az uniós roamingdíj hatósági árcsökkenésének hatására. Az EU-ban működő mobilszolgáltatók mától maximum nettó 0,35 eurót számlázhatnak hívásindítás, és 0,11 eurót a hívásfogadás után az uniós tagországokban, és ugyanennyibe, vagyis 0,11 euróba kerül az SMS-küldés is.
2011.07.01. -
Szerdától eltűnik a 75 wattos hagyományos izzó
Szerdától nem rendelhetnek már 75 wattos hagyományos - vagyis nem energiatakarékos - izzókat sem az üzletek az Európai Unióban, a tagországok egy korábbi közös döntésének megfelelően. Az EU tavaly kezdte meg a hagyományos égők kereskedelmének felszámolását környezetvédelmi megfontolásokra hivatkozva. Először a 100 wattos izzókat vonták ki, majd idén szeptember 1-jétől a 75 wattosokon a sor.
2010.08.30. -
Egy új felmérés szerint az európaiak nehezen jönnek ki fizetésükből
Minden hatodik európai állandó nehézségekkel küzd a háztartási számlák kifizetésekor, és az uniós polgárok háromnegyede úgy gondolja, hogy országukban az előző évben nőtt a szegénység. Ezek a legújabb, a válság társadalmi hatásairól végzett Eurobarométer felmérés legfontosabb eredményei, amelyet kedden hozott nyilvánosságra az Európai Bizottság.
2010.06.22. -
Az uniós polgárok kevesebb, mint fele sportol rendszeresen
Az uniós polgárok 40%-a legalább hetente egyszer sportol és 65%-uk végez valamiféle testmozgást. Mindazonáltal 25%-uk csaknem teljesen inaktív – derül ki egy, az Európai Bizottság által közzétett, a sportról és a fizikai aktivitásról végzett különleges Eurobarométer-felmérésből. A németek 61%-a, az osztrákoknak pedig 57%-a tagja valamilyen sportklubnak vagy fizikai aktivitást is magában foglaló egyéb klubnak. Ez az arány Magyarországon 8%.
2010.04.09.
Műholddal figyelik a gazdákat a hamis EU-s támogatási igények miatt
Magyarországon is, mint minden uniós tagállamban, műholdak segítségével ellenőrzik a jövőben a mezőgazdasági termelők támogatási igényeinek jogosságát. Míg az Egyesült Államok terroristák után fürkészik kémműholdjai segítségével, az Európai Unió a gazdák megfigyelésére használja azokat. Az Európai Bizottság szerint a földrajzi informatikai rendszernek és a parcellaazonosító rendszernek óriási szerepe van az agrártámogatásokkal való visszaélések elleni harcban.
Magyarországon is, mint minden uniós tagállamban, műholdak segítségével ellenőrzik a jövőben a mezőgazdasági termelők támogatási igényeinek jogosságát.
Míg az Egyesült Államok terroristák után fürkészik kémműholdjai segítségével, az Európai Unió a gazdák megfigyelésére használja azokat – írja a The Wall Street Journal, utalva arra, hogy az EU-ban műholdfelvételek segítségével ellenőrzik a támogatható földterületeket. Az Európai Bizottság szerint a földrajzi informatikai rendszernek és a parcellaazonosító rendszernek óriási szerepe van az agrártámogatásokkal való visszaélések elleni harcban.
A mezőgazdasági parcellaazonosító rendszer már felállt Magyarországon, hiszen a támogatások igényléséhez a gazdáknak regisztrálniuk kellett földterületeiket. A regisztrált területek és a légi felvételek összevetését lehetővé tevő földrajzi informatikai rendszerbe 2005. január 1-jéig kell az összes mezőgazdasági parcellát felvenni – tájékoztatta lapunkat Csekő Árpád, a Földmérési és Távérzékelési Intézet (FÖMI) munkatársa. Hozzátette, az idén a beérkezett rajzok mindössze 5 százalékát ellenőrzik a rendszer segítségével: egyrészt kockázatelemzés alapján, másrészt véletlenszerűen választják ki azokat a területeket, amelyek bekerülnek ebbe a körbe. A következő években hasonló arányban számíthatnak ellenőrzésre a támogatási kérelmet benyújtó gazdák. Változást jelent azonban, hogy az adminisztratív ellenőrzés az informatikai rendszerben rögzített adatok vizsgálatával fog bővülni. Már a regisztráció során fény derült szabálytalanságokra; előfordult, hogy a létező földterület többszörösére igényeltek támogatást a tulajdonosok. Országos szinten összesen egymillió hektár túligénylésre bukkantak eddig.
Az idei ellenőrzéseket október közepéig kell befejeznie a FÖMI-nek. A gazdákkal való adategyeztetés után levonják a túligényléseket, majd ezután állapítják meg a támogatási összeget, amelyet a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) december 1-jétől kezd folyósítani. Azokat a gazdákat, akik a létező földterületnél legalább 20 százalékkal többet jelentettek be, ki is zárhatják a jövő évi támogatások igényléséből.
A térképeket folyamatosan újítja majd fel az MVH a FÖMI közreműködésével. Az ország területének egyharmadáról készül évente légi felvétel, a maradék kétharmadon a gazdáktól és az MVH-ból beérkező adatok alapján módosítják a térképeket.
A légi felvételek segítségével történő ellenőrzés története Olaszországban kezdődött 1981-ben, ahol gyanússá vált, hogy az előző évtizedhez képest megháromszorozódott az olajfák száma. Az ország olajfáit 200 ezer légi felvétel és ugyanennyi térkép segítségével azonosították nyolc év alatt. Ezután a szőlő- és szántóföldek kerültek sorra. A rendszer sikerét mutatja, hogy 1999 óta 9-ről 2 százalékra csökkent a különbség a valós, illetve a támogatási igényekben szereplő összes földterület között. Ezzel eurómilliókat sikerült megmenteni – hangoztatják Brüsszelben.