Mi az oka a fülzúgásnak?

 A fülzúgás valószínűleg nagyon régóta sújtja a benne szenvedők sokaságát és napjainkban szinte népbetegséggé vált. Magyarországon közel félmillió ember élt már át múló fülzúgást, és mintegy 100 000 embernek van állandó panasza. A fülzúgás (tinnitus), olyan hangérzet, amelyet az érintett annak ellenére hall, hogy nem hat rá külső hanginger.
2009.12.05. 12:20 |
  A fülzúgás valószínűleg nagyon régóta sújtja a benne szenvedők sokaságát és napjainkban szinte népbetegséggé vált. Magyarországon közel félmillió ember élt már át múló fülzúgást, és mintegy 100 000 embernek van állandó panasza.

  A fülzúgás (tinnitus), olyan hangérzet, amelyet az érintett annak ellenére hall, hogy nem hat rá külső hanginger. A hallószerv, a hallópálya, az agy különböző területein keletkezhet. Lehet egyszerű, összetett, változhat az észlelt hang magassága is. Erőssége szintén változó lehet, de leggyakrabban folyamatos, állandó. Többnyire szubjektív (csak a beteg által hallható). Leggyakrabban a 40-70 éves korosztályt érinti.

 A fülzúgás jelentkezése esetén komplex kivizsgálás szükséges, mivel a panasz mögött rendkívül sok okozati tényező állhat:
-fülészeti okok: középfülbetegségek, belsőfülbetegségek
-anyagcsere-rendellenességek
-érrendszeri elváltozások
-idegrendszeri elváltozások
-gyógyszerek okozta fülzúgás
-pszichiátriai okok
 

 A kivizsgálás során a fülészeti vizsgálat mellett indokolt az előbbi felsorolást figyelembe véve alapos belgyógyászati és ideggyógyászati állapot-felmérés szükséges: a hallásvizsgálat, a fülzúgás milyenségének és nagyságának megállapítása, objektív hallásvizsgálatok (melynek során a belsőfül és a hallópálya működéséről kaphatunk képet), ill. bizonyos tünetek esetén képalkotó vizsgálat (MR) elvégzése is szóba jön. Amennyiben a vizsgálatok során szervi eltérést igazolni nem lehetett, mindig felvetődik egy rendszerbetegség mellé társuló tinnitus. Ezekben az esetekben az alapbetegség kivizsgálása és gyógyszeres kezelése vezethet megfelelő eredményre.
A fülzúgás kezelésében a mai napig a legelfogadottabb kezelési mód az értágító kezelések alkalmazása.
Amennyiben a gyógyszeres kezelések nem hoznak megfelelő eredményt, felvetődik a kérdés: hogyan tovább? Ilyenkor szóba jöhetnek alternatív kezelési eljárások. Ha a betegnek idegi típusú halláscsökkenése van, hallásjavító készülékkel látjuk el. A készülék felerősíti a környezeti zajokat, és szerencsés esetben maszkolja a tinnitust. Napjainkban a fülzúgás kezelésére az úgynevezett zajgenerátorok is alkalmazásra kerültek. Ezek a készülékek zajt bocsátanak ki és csökkentik, ill. elfedik a hallható fülzúgást. Amint látjuk sokfajta kezelési mód, próbálkozás van a fülzúgással élő beteg életének jobbá tételére, de ez sajnos azt jelenti, hogy nincs egy biztos eredményt hozó kezelési mód sem. Ennek ellenére minden fülzúgásos panasz esetén mihamarabbi orvosi ellátás javasolt, hiszen az elért eredmény akkor a legjobb.
 
 
 
Dr. Móricz István