Mi történik, ha nem tudjuk időben visszafizetni a személyi kölcsönt?

Bárki életében bekövetkezhetnek váratlan és egyben rendkívül káros események. A munkahely elvesztése, válás, nagyobb összegű egészségügyi kiadások és még sokáig folytathatnám a listát. Bármi megtörténhet, és aligha lehet ezekre az eseményekre felkészülni.
2021.12.20. 21:21 |
Mi történik, ha nem tudjuk időben visszafizetni a személyi kölcsönt?

Különösen nagy a gond, ha az embernek hiteltartozása is van. El kell dönteni, hogy a hirtelen megcsappant pénzkészletet mire fordítsuk. Az egyik legnagyobb és legfontosabb kiadási tétel ilyenkor a törlesztés. Fizetjük, ameddig csak tudjuk, de aztán késedelem jön… Hónapról hónapra. A személyi kölcsönök esetében is tudnunk kell, hogy ilyen esetben mi a teendő.

Késedelem a kölcsön törlesztésénél

A legfontosabb dolog ilyen esetben, hogy vegyük fel a kapcsolatot a bankkal, ne tűnjünk el, mert az csak növeli a bajt. Tájékoztassuk az ügyintézőt, mondjuk el, hogy várhatóan mikortól tudunk ismét törleszteni. A személyi kölcsönök esetében a bank gyakran segíteni próbál, áthidaló megoldást is felajánlhat. Ha be tudunk vonni valakit az ügyletbe vagy valamilyen biztosítékot tudunk felajánlani, akkor hosszabbítani tudjuk a futamidőt, átalakíthatjuk a szerződést.

Arra kell nagyon vigyáznunk, hogy a késedelem ideje ne haladja meg a 90 napot. Ez idő alatt a bank még türelmes, vár, azonban ezt követően már drasztikusabb lépésekre is számíthatunk (fizetés letiltása, követeléskezelő bevonása, stb.)

A következő szakasz kb. féléves késedelmet követően várható, ekkor már akár végrehajtásra is sor kerülhet.

Tehát a legfontosabb dolog a szerződés felmondásának elkerülése. Ennek érdekében fizessünk rendszeresen valamekkora összeget a banknak, még ha az nem is éri el a törlesztés mértékét.

Egy fontos megjegyzést még tenni kell a banki gyakorlattal kapcsolatosan: a késedelmes befizetések esetén a bank mindig először a felmerült költségeket, a késedelmi kamatot, ügyleti kamatot vonja le, majd az esetlegesen fennmaradó részt fordítja csak a fennálló tőke tartozás törlesztésére. Érdemes erre odafigyelnünk, mert sokan emiatt kerültek fel a banki adóslistára (KHR), mert nem jól számolják a tartozás összegét és a késedelem időszakát.

Személyi kölcsönök végrehajtás esetén

Látnunk kell, hogy minden eset egyedi, tehát a fenti időpontok és események csak egy átlagosnak tekinthető ügymenetet írnak le, mindig van lehetőség ettől eltérő egyedi megállapodásra, közös megoldás keresésére.

A neheze akkor jön el, ha a szerződésünket felmondják és végrehajtásra kerül sor. Már az eddigiekben is nőnek a költségeink (banki egyéb költségek, késedelmi kamat), de a végrehajtó színrelépésével a költségek drasztikusan megnőnek!

KHR listára kerülés

Ha a tartozás mértéke meghaladja a legkisebb összegű havi minimálbér összegét, és ez a késedelem folyamatosan, több mint 90 napon keresztül fennáll, akkor a bank megküldi a késedelem tényére vonatkozó információkat a Központi Hitelinformációs Rendszerbe (KHR). A késedelem KHR-ben történő rögzítése azt eredményezi, hogy később nem, vagy csak szigorúbb feltételekkel kaphatunk újabb hitelt, amíg szerepelünk a nyilvántartásban. Ezt célszerű elkerülni!