Mi történik télen a D-vitamin háztartásunkkal?

A tél beköszöntével a napfény mellett a D-vitamin szintünk is fokozatosan csökken, hiszen a szervezetünk elsősorban a napfényből nyeri a csontok, az immunrendszer, az idegrendszer és az izmok egészségéhez szükséges mennyiséget. A hidegebb, borúsabb évszakokban éppen ezért a táplálkozásunkkal és a megfelelő étrend-kiegészítő szedésével tudjuk pótolni ennek hiányát.
2021.11.10. 10:35 |
Mi történik télen a D-vitamin háztartásunkkal?

Mi a D-vitamin szerepe?

A D-vitamin egy esszenciális szerves vegyület, amely minden túlzás nélkül létfontosságú a szervezetünk megfelelő működésének megőrzésében. Feladatai közé tartozik a csontok erősségének és az izomzat rugalmasságának megtartása, az immunrendszer ellenálló képességének fenntartása és az idegrendszerünk helyes működtetése is. De, ha ez nem lenne elég, a D-vitamin bevitele olyan létfontosságú belső szerveink működéséhez is szükséges, mint a szívünk, a tüdőnk, az agyunk és a májunk.

A nyári időszakban napi 20 perc napon töltött idővel biztosítani tudjuk a 80-90%-át a szervezetünk számára kulcsfontosságú D-vitamin mennyiségnek. Ám azok, akik például az északi térségekben, országokban élnek, esetleg a munkájuk vagy az egészségi állapotuk nem engedi meg, hogy több időt töltsenek a napon, azoknak érdemes utánanézni, milyen D-vitaminban gazdag ételekkel és italokkal lehet támogatni a szervezetet.

Hogyan pótolható a D-vitamin?

A napsütés mellett a zsíros halakban (hering, szardínia, tonhal, makréla) található, illetve olyan ételekkel is pótolhatjuk, mint a különböző tejtermékek (magas zsírtartalmú túró, görög joghurt, magas zsírszázalékú tejek), de a müzli, a máj, a tojássárgája vagy éppen gomba is remek választás.

Bár ezek mind-mind tele vannak D-vitaminnal, a biztos pótlás érdekében nem érdemes figyelmen kívül hagyni az étrend-kiegészítőket sem. Hiszen amellett, hogy kényelmesek és költséghatékonyak, rendszeres szedésükkel mindig fedezhetjük a napi vitaminszükségletünket.
Aki mégis maradna a hagyományos vagy a régimódi praktikáknál, az kipróbálhatja a csukamájolajat. Ebben nemcsak D-vitamin, hanem A-vitamin, valamint esszenciális zsírsavak is találhatóak. Végül, akik a komplexebb megoldások hívei, azok számára tökéletes választások lehetnek a multivitaminos készítmények. Ezek ugyan nem tartalmaznak túl sok D-vitamint, de nagy előnyük, hogy más esszenciális aminosavak, vitaminok is találhatóak bennük.

Mit okozhat a D-vitamin hiány?

Nem szabad félvállról venni ennek a vitaminnak a pótlását, ugyanis hosszú távon ennek is komoly – sőt, visszafordíthatatlan – következményei lehetnek. A leggyakoribb tünetek közé a levertség, a csontok és izmok folyamatos fájdalma, a túlsúly és elhízás tartozik. Ezek megelőzése legyen tehát a célunk, amelyet a Nap fényével, az egészséges, sokszínű táplálkozással és a jó minőségű, ellenőrzött étrend-kiegészítők mindennapjainkba való beépítésével tudunk megvalósítani.
A D-vitamin szedése egyáltalán nem korlátozódik bizonyos csoportokra. A kisebbeknek ugyanolyan fontos, mint az idősebb generációnak. D-vitamin hiánnyal azoknak a társadalmaknak kell számolniuk, ahol alapvetően kevesebb a napfény. Ilyenek például a skandináv országok, ahol alacsony a napsütéses órák száma. Magyarországon ez az őszi, téli és tavaszi időszakra jellemző. Célszerű tehát odafigyelni a pótlására, hogy még a hidegebb hónapok beköszöntése se okozzon egészségügyi panaszokat.