-
Felépült a kórhát új tömbje
Szinte minden részletében elkészült a kórház új belgyógyászati épülettömbje. Három emeletes épületet alakítottak ki összesen mintegy 120 ággyal, ami helyet ad majd a pulmonológiai, az onkológiai és az infektológiai osztályoknak is. A vadonatúj épületről most Magyarország Kormánya osztott meg egy videót.
2024.11.18. -
Megszépül a kis park
A Zsuzsanna-forrásnál több mint ezer évelő növényt ültetett a napokban a Városgondnokság. Ezen a területen nagyméretű vadgesztenyefák találhatók, amik méretükből adódóan teljesen leárnyékolják a parkot. Éppen ezért árnyéktűrő, gyeppótló növényeket válogatott a tervező Homoki László a Városgondnokság kertészmérnöke.
2024.11.15. -
Fákat és több ezer évelőt is ültetnek
A Városgondnokság kertészei elkezdték a Prohászka liget teljes felújítását. A parknak a szerkezete nem fog változni, minden marad az eredeti formában, de teljesen megújul a fűfelület, ami összesen 1200 négyzetméter, felújítják a sétányokat 832 négyzetméteren, fákat ültetnek és több mint 2100 tő évelő növény is kerül a parkba.
2024.11.13. -
BIM alapú tervezés a Jákyban
Hétfőn délelőtt adták át a MASTERPLAST segítségével és támogatásával létrehozott új, digitális tantermet a Székesfehérvári SZC Jáky József Technikumban. A teremben a diákok a BIM (Building Information Modelling/Management) tervezőprogram használatát tanulhatják meg.
2024.11.11.
Mikortól lehet majd használni a déli összekötő utat?
Mint írja, amikor elkészül egy új út, akkor azt az építő cég "készre jelenti." Ezután 8 napon belül összehívnak mindenkit, aki érintett az építkezésben: a műszaki ellenőrt, a tulajdonost, a katasztrófavédelmet, ha kell a vízügyet, ha van vasútvonal akkor annak az üzemeltetőjét és az érintett közművek kezelőit. Ez a csapat végigmegy az elkészült művön, mindenki a saját szempontjai szerint nyilatkozik, hogy a szabályainak megfelel-e a kész mű. A műszaki ellenőr ebből jegyzőkönyvet csinál, és ha vannak hibák, azok listáját csatolja. A kivitelező ezután megmondja, mennyi idő kell neki a jelzett hibák javítására. Ha ezekkel elkészült, akkor megint minden érintett ellenőrzi, hogy megfelel-e a szabályoknak, elvárásoknak a projekt, és ha igen, akkor ezt írásba adja. Ezt hívjuk műszaki átadás-átvételnek.
Azonban ez az egész csak a dolog fele: Ha eddig ugyanis minden klappolt, a műszaki átadás-átvételi jegyzőkönyvvel a beruházó kéri a forgalomba helyezési engedélyt. A hatóság újabb helyszíni szemlét hív össze, megkeresi az érintett szakhatóságokat is és maximum 25 nap alatt lefolytatja az engedélyezést. Persze, csak akkor 25 nap az eljárás, ha minden stimmel és nincs szükség hiánypótlásra.
Összesen tehát átlagosan hatvan nap, mire egy út készre jelentésétől eljutunk addig, hogy megindul a forgalom. Fontos, hogy más szabályok vonatkoznak a felújításokra, ott sokszor a munkálatok alatt is lehet használni az utakat, tehát a használatba vétellel sem kell megvárni az összes engedélyt. Hozzá kell tenni azt is, hogy "nincs minden kész, ami késznek látszik." Például lehet, hogy egy út nekünk, civileknek teljesen használhatónak tűnik, azonban mondjuk hiányzik néhány tábla, közvilágításhoz való alkatrész, stb. Ilyenkor a kivitelező megvárja, hogy valóban 100%-os legyen az út és csak ekkor kezdi meg az átadási folyamatot.
Összegezve: valóban frusztrálóan hosszú tud lenni egy átadási folyamat, de ezeket a dolgokat jogszabályok rögzítik, melyek alól nem lehet, nem is szabad kibújni. Bízom azonban abban, hogy a Kormány és a szakminisztérium által bejelentett építésügyi, igazgatási reformok ezeket a folyamatokat is rugalmasabbá, könnyebbé, de főleg gyorsabbá tehetik.
A déli összekötő, a látszat ellenére még nem 100%-os, a kivitelező még nem jelentette készre. Ha ez megtörténik, akkor utána még 1-2 hónap, mire forgalomban használhatjuk. Ezért szoktam óvatosan fogalmazni, egy-egy projekt befejezése kapcsán, mert sajnos nem mindig csak rajtunk, az önkormányzaton múlik, mennyi idő alatt tudunk elkészülni egy-egy építkezéssel - írta Cser-Palkovics András polgármester.