Mindentudás Főiskolája a Szabadművelődés Házában

 Kérdőjelek a tudománytörténetben címmel folytatódik a Mindentudás Főiskolája a Szabadművelődés Házában. Október 19-én csütörtökön 18 órakor Kolumbusz az ógörögök nyomdokain címmel tart Lukács Béla fizikus, az MTA Geonómiai Tudományos Bizottság tagja előadást. A Mindentudás Főiskolája negyedik szemeszterének előadója egymástól távolinak tűnő kérdések között keres és talál kapcsolatot. A Mindentudás Főiskoláját azért szervezte meg a Szabadművelődés Háza, mert az internetről letölthető, vagy könyvben megjelent írott változatok, a sajtóban megjelent riportok, a tévés és rádiós közvetítések sem pótolják az élőszó varázsát, a személyes kontaktust az előadóval.

2006.10.16. 10:40 |

 Kérdőjelek a tudománytörténetben címmel folytatódik a Mindentudás Főiskolája a Szabadművelődés Házában. Október 19-én csütörtökön 18 órakor Kolumbusz az ógörögök nyomdokain címmel tart Lukács Béla fizikus, az MTA Geonómiai Tudományos Bizottság tagja előadást.

Előadások 2006-ban:

Október 19. csütörtök 18 óra
Kolumbusz az ógörögök nyomdokain

November 16. csütörtök 18 óra
Az Univerzum és a történetírás

December 14. csütörtök 18 óra
A latinok Kína határán

 A Mindentudás Egyetemének sikere rámutatott arra, hogy a fogyasztói társadalom sugallta szemlélet ellenére is van igény a magas szintű tudományos ismeretekre. A siker mértékét az is mutatja, hogy országszerte több mutációja jelent meg a rendezvénysorozatnak. 

 A Mindentudás Főiskoláját azért szervezte meg a Szabadművelődés Háza, mert az internetről letölthető, vagy könyvben megjelent írott változatok, a sajtóban megjelent riportok, a tévés és rádiós közvetítések sem pótolják az élőszó varázsát, a személyes kontaktust az előadóval. A Mindentudás Főiskoláján erre is van lehetőség.

 Az első szemeszterben az EU-csatlakozással kapcsolatos aktuális kérdésekkel foglalkoztunk, másodszorra az élet a Világmindenségben témakörben hallgathattuk meg a legújabb tudományos eredményeket. Legutóbb a művészetek válaszait kerestük az ezredforduló kihívásaira. 

Lukács Béla Főiskolája - Hogy kicsoda Lukács Béla, azt nagyon nehéz lenne egy mondatban meghatározni.

A Ki kicsoda 2004-es kiadásában a következőket találjuk róla:

 Lukács Béla fizikus Budapest, 1947. április 2. ELTE TTK 1965-70. 1970-től a KFKI munkatársa, tudományos tanácsadó. Kutatási területe az általános relativitáselmélet, nehézionfizika, kozmológia, akusztikus beszédfelismerés, színelmélet, történelem. Az MTA Geonómiai Tudományos Bizottság tagja, az anyagfejlődési albizottság elnöke. A Csillagászati és Ûrfizikai Bizottság tagja. 126 publikációja jelent meg szakfolyóiratokban. A fizikai tudományok kandidátusa (1980), doktori (1988), MTA Fizikai Díja (1995).

 Munkaköre szerint tehát elméleti fizikus, elsősorban relativitáselmélettel foglalkozik, de kutatási területéhez tartozik a kozmológia és a kvantummechanika. Nem csak jól ismeri, hanem laikusok számára is érthető és élvezetes módon tud mesélni ezekről az elvontnak tűnő témákról. Mindezek mellett azonban szinte minden érdekli, mindennel foglalkozik. Lukács Béla igen széles látókörű, több kort és tudományágat felölelő írásai, előadásai révén olyan összefüggésekre képes rámutatni, amelyekről senki nem mondaná meg, hogy bármi közük lehetne egymáshoz. Számos tudományos és tudománytörténeti rejtély megoldásához éppen ilyenre van szükség.

 A Mindentudás Főiskolája negyedik szemeszterének előadója egymástól távolinak tűnő kérdések között keres és talál kapcsolatot.