-
Hétvégi vásárlás adományozással
Vasárnapig tart az év legnagyobb élelmiszergyűjtő akciója a Magyar Élelmiszerbank Egyesület szervezésében. Az ország 154 településén 365 áruházban összesen 6500 önkéntes gyűjti majd az adományokat. Székesfehérváron nyolc helyszínen, a kasszák melletti gyűjtőpontokon az Élelmiszerbank zöld mellényt viselő önkéntesei köszönettel fogadják a hűtést nem igénylő, tartós élelmiszereket, édességeket.
2024.11.16. -
Nemzeti konzultáció a magyar érdekek mentén – részvételre kérik a lakosságot
A válságok korában élünk, egymás után vagy egymással egyidőben jelennek meg súlyos konfliktusok a világban. Ilyen helyzetben fontos a gazdasági semlegesség, valamint az, hogy egyetértési pontokat alakítsunk ki és közösen döntsünk a céljainkról – hívták fel a figyelmet Vargha Tamás és Törő Gábor országgyűlési képviselők közös székesfehérvári sajtótájékoztatójukon. A honatyák a nemzeti konzultáción való részvételre kérték a lakosságot.
2024.11.15. -
A Magyar Jelnyelv Napja
A magyar jelnyelvről és a magyar jelnyelv használatáról szóló 2009. évi CXXV. törvényt november 9-én fogadták el. E törvény megszületésének jelentőségét elismerve, e nap emlékére november 9. a magyar jelnyelv napja 2017 óta, a Siketek és Nagyothallók Országos Szövetségének kezdeményezése nyomán.
2024.11.09. -
Nemzeti gyásznap
November 4-én, a nemzeti gyásznapon, az 1956-os forradalom és szabadságharc elfojtásának, a szovjet csapatok egykori bevonulásának 68. évfordulóján országszerte megemlékeznek a forradalom áldozatairól. November 4-én, hétfőn 18.30-kor néma mécsesgyújtás és megemlékezés lesz az Országalmánál. A Nemzeti Gyásznapon az 1956-os forradalom és szabadságharc mártírjaira emlékezik Székesfehérvár.
2024.11.04.
Mit csinálnak a fehérvári NATO-parancsnokságon?
A 2014. szeptemberi, walesi NATO-csúcs fő témája a megváltozott európai biztonsági környezet kihívásaira adható hatékony válaszlépések keresése volt. Ezt a célt szolgálja a NATO rendelkezésére álló új eszközrendszer, a készenléti akcióterv (Readiness Action Plan). A készenléti akcióterv részeként Székesfehérváron is úgynevezett NATO-erőket integráló elemeket (NATO Force Integration Unit – NFIU) hoznak létre.
2016.04.20. 08:14 |
A 2014. szeptemberi, walesi NATO-csúcs fő témája a megváltozott európai biztonsági környezet kihívásaira adható hatékony válaszlépések keresése volt. Ezt a célt szolgálja a NATO rendelkezésére álló új eszközrendszer, a készenléti akcióterv (Readiness Action Plan). A készenléti akcióterv részeként Székesfehérváron is úgynevezett NATO-erőket integráló elemeket (NATO Force Integration Unit – NFIU) hoznak létre.
A Székesfehérváron települő magyar NFIU megalakításával kapcsolatban a szervezet parancsnoka, Garas László ezredes az előkészítő munkával kapcsolatban kiemelte, hogy a „mini NATO-parancsnokságoknak” a felállítása történelmi jelentőségű esemény, hiszen a szövetségben korábban ilyen szervezetek nem léteztek. Ezt az alkotó munkát tehát mind a NATO, mind a befogadó nemzetek a nulláról kezdték, menet közben pedig úgy kell majd alakítaniuk, hogy az egyes megoldások hosszú távon is vállalhatók, s nem utolsó sorban működőképesek legyenek.
Az előkészítő munkát a Szövetséges Haderők Európai Főparancsnoksága (Supreme Headquarters Allied Powers Europe – SHAPE) vezeti. Az előkészítő munka során felmérték a magyar NFIU megalakításával kapcsolatos nemzeti sajátosságokat, illetve eldőlt, hogy Székesfehérvárra települ a parancsnokság. A nemzeti oldalon az előkészítés a Honvédelmi Minisztérium és a Honvéd Vezérkar (HVK) bázisán létrehozott munkacsoport révén valósul meg, amelynek tevékenységét a HVK Haderő-tervezési Csoportfőnöksége koordinálja.
Garas László elmondta, hogy a Székesfehérváron települő magyar NFIU elsődleges műveleti feladata a szövetséges erők átcsoportosításának, gyors és hatékony bevetésének elősegítése, illetve a kollektív védelemmel kapcsolatos tervezés támogatása lesz. Békeidőben emellett a parancsnokság szerepet játszik majd a NATO-erők Magyarországra tervezett azon gyakorlatainak előkészítésében és végrehajtásában, amelyek jellegükben és volumenükben kapcsolhatók az NFIU feladatrendszeréhez.
Tevékenységében kiemelkedő helyen szerepel a NATO nagyon magas készenlétű erőinek, majd az azt követő erők (FoF – Follow on Force) fogadásának, állomásoztatásának és továbbmozgatásának támogatása (Reception, Staging and Onward Movement – RSOM). Ennek ellenére azonban az NFIU nem egy logisztikai parancsnokság, hiszen nem az RSOM-művelet támogatása az egyetlen feladata; úgy alakították ki, hogy lefedje a törzskari funkciók valamennyi területét, kiegészítve a speciális feladatokkal is.