Mit jelent a megszorítás és kiket érintene - nem túl nagy az új jelölt társadalmi támogatottsága

 Bajnai Gordon állítólag a Reformszövetség által ajánlott módon válságkezel majd, de még szigorúbban. Ha ez igaz, akkor eltörli a minimálbért, fizetőssé teszi az egészségügyet. Ha nem, csak a nyugdíjasokat, kismamákat és a munkanélkülieket sanyargatja majd. Megszűnne az eva és az ekho, a gyes és a gyed 3-ról 2 évre csökkennne, a 13. havi nyugdíj is megszűnne és egyébként is reálértéken befagyasztanák a nyugdíjasok juttatásait.
2009.03.31. 08:14 |
Bajnai Gordon állítólag a Reformszövetség által ajánlott módon válságkezel majd, de még szigorúbban. Ha ez igaz, akkor eltörli a minimálbért, s fizetőssé teszi az egészségügyet. Ha nem, csak a nyugdíjasokat, kismamákat és a munkanélkülieket sanyargatja majd.

 Egyelőre nem tudni, létezik-e „Bajnai-csomag”, esetleg a Reformszövetség programjáról vagy valami másról lesz szó – mondta Varga Mihály a Fidesz gazdasági szakpolitikusa az FN kérdésére, hogy mit várhatunk Bajnai Gordontól. Az ellenzéki párt alelnöke szerint tárgyalásokra van szükség.

 Oszkó Péternek, a Reformszövetség adómunkacsoportja vezetőjének, a nagyvállalkozások érdekvédőjének számításai szerint javaslataik 2010-ben 650 milliárdos megtakarítást jelentenének. Ennek nagyobb részét – 433 milliárdot – adócsökkentésre, kisebb részét – 217 milliárdot – hiánycsökkentésre fordítanának, kiemelt módon a járulékcsökkentésre.

 A Bajnai Gordon által tervezett megszorítások helyett először az állami kiadásokat vizsgálná felül Navracsics Tibor. Az állami intézmények sokaságát, a bürokratikus eljárásokat, a közbeszerzési eljárásokat, az állami intézményrendszeren belüli eljárási metódusokat valamint a háttérintézmények működését át lehetne tekinteni, s e területeken lehetne pénzt megtakarítani - mondta kérdésre válaszolva Navracsics Tibor. Megjegyezte: e megtakarítási lehetőségre már a külföldi elemzők is felhívták a figyelmet.

Az ellenzéki politikus szerint Bajnai Gordon nem Gyurcsány Ferenc, az őszödi beszéd pedig nem hasonlítható egy "pártmutyihoz". A kettő között "súlyos különbségek vannak" - mondta a politikus arra a kérdésre válaszolva, hogy a Fidesz frakció tagjai kivonulnak-e majd a parlament ülésterméből, ha Bajnai Gordon miniszterelnökként felszólal.

Navracsics Tibor leszögezte: Bajnai Gordonnal szemben elvi kifogása van a Fidesznek, s ez a kifogás mindenkivel szemben fennállna, aki elfoglalja a miniszterelnöki széket. Ennek oka - mondta Navracsics Tibor -, hogy egy előrehozott választáson a választópolgárok szavazata adna legitimitást az új kormánynak.

Mit jelentene a megszorítás az állampolgároknak és kiket érintene?

-Megszűnne az alanyi jogosultság alapján járó családi pótlék, gyes, gyed, gáz- és távhő-ártámogatás, valamint lakásépítési kedvezmény.
- A 13. havi nyugdíj megszűnik.
- A nyugdíjak reálértéken való befagyasztása (gazdasági növekedéstől függetlenül).
- A nyugdíjkorhatár három év alatt fokozatosan emelkedne 65 évre.
- A gyes és a gyed ideje 3-ról 2 évre csökkenne.
- Az egészségügyben elkerülhetetlen a biztosítási elv következetes érvényesítése és a szolgáltatások növekvő költségeinek igénybevevőkkel közös finanszírozása (ez aligha jelenthet mást, mint részben fizetős egészségügyet).
- A munkaerő-gazdálkodási alap a munkahelyteremtést támogassa, és ne a munkanélküliség fenntartását finanszírozza. E tézis értelmezésében eligazít az egyik háttértanulmány, amely szerint „fel kell hagyni a képzetlen munkaerőt mesterségesen megdrágító megoldásokkal (minimálbér és terhei), és indokolt a bértámogatásokat erre a körre korlátozni.
- A minimálbér és diplomás minimálbér intézményét 2010-től meg kell szüntetni.
- 85 milliárd forint kivonása a MÁV-ból.
- Rokkantnyugdíjazás szigorítása.
- Az eva és az ekho megszüntetése.

Nem túl nagy a társadalmi támogatottsága Bajnai Gordonnak

 A Nézőpont Intézet hétvégi reprezentatív közvélemény-kutatása szerint az emberek nyolc százaléka tartja alkalmas miniszterelnök-jelöltnek Bajnai Gordont. Az ötszáz, telefonon megkérdezett ember majdnem fele - 45 százaléka - Orbán Viktort, a Fidesz elnökét szeretné kormányfőnek, míg a még hivatalban lévő miniszterelnököt, Gyurcsány Ferencet mindössze hat százalékuk tartja alkalmasnak az ország vezetésére.