Mit tegyünk és mit ne tegyünk, ha beteg a baba
Ahogy egy felnőt szervezetet megviseli egy lázzal járó influenza, úgy a gyermekeket és a csecsemőket méginkább. Nem, hogy nem várható el, hogy egy-két nap alatt elmúljon, de azon sem kell meglepődünk, ha még két hét után is folyik a kicsi orra vagy piros a torka, esetleg még mindig nyűgösebben alszik.
2011.02.07. 21:50 |
Ahogy egy felnőt szervezetet megviseli egy lázzal járó influenza, úgy a gyermekeket és a csecsemőket méginkább. Nem, hogy nem várható el, hogy egy-két nap alatt elmúljon, de azon sem kell meglepődünk, ha még két hét után is folyik a kicsi orra vagy piros a torka, esetleg még mindig nyűgösebben alszik.
Nem szabad, hogy teljesítményként felfogni a gyógyulást!
„Ha lenyomom a lázát, akkor majd meggyógyul." „Miért ilyen sápadt még mindig, pedig már egy hete nem lázas." Nem szabad gondolatban határidőket szabni a gyógyulásnak! Például: „Szerdán már nem lesz lázas, akkor tudunk kirándulni menni." Türelmesen várni kell, kezelni a kicsit és hagyni neki bőven időt a teljes gyógyulásra. Komolyabb, egy hétig vagy azon túl tartó baktériumos fertőzés és szövődményei (pl. középfülgyulladás) esetén pedig akár egy hónap is kell a gyermekeknek a teljes regenerálódásra.
Hova tűnt az étvágy?
Néhány napos lázas, vírusos fertőzés után az étvágytalanság, az alvászavarok akár még két hétig is eltarthatnak. Gyakori az is, hogy a betegség alatt összeszedett új szokások tovább élnek még a tünetek megszűnése után is. Például, ha megengedjük gyermekünknek, hogy betegen velünk aludjon, akkor bizony követelni fogja akkor is, ha meggyógyult. Amennyiben a baba állandóan kézben volt, akkor egészségesen is többet akar majd kézben lenni. Vagy ha fájt a torka, és emiatt nehezen nyelt, még hetek múlva is étvágytalanabb lehet. A hozzátáplálás kezdetekor, amikor a kanalas ételek mellett anyatejet vagy tápszert is kap a bébi, ha a betegség ideje alatt csak az anyatejet vagy a cumisüveget fogadta el, a betegség után sokszor nem áll vissza a megszokott kanalas étkezésre, hanem gyakorlatilag újra kell kezdeni a hozzátáplálást az elejétől kezdve.
Mellékhatások és új szokások
Számítani kell arra is, hogy a kapott gyógyszereknek lehetnek mellékhatásai, amelyek a gyógyszer abbahagyása után jelentkezhetnek. Pl. az antibiotikumok tönkreteszik a bélflórát, ezért antibiotikum szedése után emésztési problémák, étvágygondok jelentkezhetnek, ezeket bélflóra-helyreállító tablettákkal lehet orvosolni.
Sok anyuka a betegség alatt próbálta meg a kicsi szokásait megváltoztatni: „Most végre jobban alszik" - mert lázas (!) -, „ezért most beszoktatom a kiságyába." Ezek a próbálkozások általában kudarcot vallanak, hiszen a baba átmeneti „jó" szokása később elmúlik, és ismét nem akar majd olyan könnyen elaludni, megint ellenáll majd.
Arra kell számítani, hogy a betegség után még néhány hétig eltart, mire visszatérn minden a rendes kerékvágásba, és a megszokott módon eszik, alszik, játszik a baba. Ehhez azonban időt kell hagyni neki, nem szabad siettetni, ezzel csak összezavarjuk.