Mitől másznak falra az Európaiak? - a magyarok a köpködőktől és a szemetelőktől

 A Reader’s Digest magazin felmérése kiderítette, hogy az európaiak kedvenc bosszúságainak listáját az alábbiak vezetik: a bunkó szemetelők, a köztereken éktelenkedő kutyapiszok, a sorbanálláskor tolakodók és a nyilvánosan köpködők. 17 európai ország több mint 3400 felnőtt lakóját kérte meg a magazin, hogy értékelje súlyosság szerint a húsz leggyakoribb bosszúságforrást – vajon rendkívül bosszantónak, bosszantónak, kissé bosszantónak vagy egyáltalán nem bosszantónak találja? Melyik idegesíti a leginkább? Azt is kérték, hogy soroljanak föl minden egyebet, ami megőrjíti őket, de hiányzik a listáról.

2005.06.30. 09:42 |

 A Reader’s Digest magazin felmérése kiderítette, hogy az európaiak kedvenc bosszúságainak listáját az alábbiak vezetik: a bunkó szemetelők, a köztereken éktelenkedő kutyapiszok, a sorbanálláskor tolakodók és a nyilvánosan köpködők.

 17 európai ország több mint 3400 felnőtt lakóját kérte meg a magazin, hogy értékelje súlyosság szerint a húsz leggyakoribb bosszúságforrást – vajon rendkívül bosszantónak, bosszantónak, kissé bosszantónak vagy egyáltalán nem bosszantónak találja? Melyik idegesíti a leginkább? Azt is kérték, hogy soroljanak föl minden egyebet, ami megőrjíti őket, de hiányzik a listáról.

A felmérés érdekes eredményeket hozott:

● Portugália végzett a ranglista élén, mint a legingerlékenyebb európai ország, a második Nagy-Britannia, míg az oroszok a legkevésbé ingerlékenyek. Mi magyarok a középmezőnyben végeztünk az osztrákok előtt és a svájciak után.

● A szemét bosszantja leginkább az európaiakat – a válaszadók tetemes része, 86%-a minősítette vagy rendkívül bosszantónak, vagy bosszantónak. A magyarokat viszont a nyilvános helyen köpködők jobban idegesítik az embereket, mint a szemetelők.

● Szoros versenyben a második helyre került az utcákat és közparkokat elcsúfító kutyaürülék, amelyet a válaszadók 82%-a talált botrányosnak.
 
● A közutálati lista harmadik helyezettje a sorbanállás közbeni tolakodás, amely a válaszadók 81%-át őrjíti meg. Spanyolországban 80% nyilatkozott úgy, hogy nincs ínyére ez a viselkedés. Magyarországon a tolakodókat, a sorban előrefurakodókat valamelyest megelőzték a hiányos személyi higiéniával "küzdő" piszkos, büdös emberek a bosszúságtoplistán.

● A nyilvános köpködés a válaszadók 76%-át bosszantotta. Ez a kérdés szemléletesen mutatta a nemzetek közötti különbségeket is. A megkérdezett norvégoknak csak 50%-át bosszantotta ez a szokás, míg a magyarok 95% és a spanyolok 85%-a viszolygott tőle.

● A személyi higiénia hiánya Európa-szerte 74%-ot ingerelt – különösen a kelet-európai válaszadókat zavarta. A testszagot illetően a hollandok a legelnézőbbek, közülük csak 39% említette, hogy idegesíti.

● A követési távolság be nem tartása a válaszadók 73%-át dühítette – a legbosszúsabbak tőle a finnek (87%) és a hollandok (86%).

● A kibonthatatlan műanyag csomagolás ugyancsak olyan jelenség, amely láthatólag kétségbeesésbe kergeti az embereket, az európaiak 57%-át bosszantja. Egy csehországi férfi bevallotta, annyira kihozza a sodrából a dolog, hogy egyszer jobb híján a fogával esett neki egy doboz mosópornak.

Mi nem botránkoztat meg bennünket?

 Az európaiak meglehetősen könnyedén fogják fel a lenge öltözködést, amely kontinens-szerte csak 22%-ot bosszant, a legtoleránsabbak a norvégok – csak 5%-uk háborodik fel rajta. Hazánkban is a testükből túl sokat megmutatók bosszantják a legkevésbé a polgárokat.

 A férfiak és nők közötti legélesebb választóvonal a köpködésben mutatkozott: a nők 83%-át, a férfiaknak csak 69%-át idegesítette.

 Akadtak térségek közötti nagy eltérések is. A britek és franciák egyaránt 80%-a akadt fenn a “kérem” és a “köszönöm” elmulasztásán, míg az oroszoknak csak 35%-a. Viszont az oroszok ütköznek meg leginkább a káromkodáson (80%), ugyanakkor a svédeknek csak 16%-a veszi zokon az ilyesmit.

 A felmérés azt is megerősíti, hogy az évek múlásával tényleg zsémbesebbekké válunk! A 18 és 35 év közötti korcsoportot csak két dolog ingerli jobban, mint az ötven fölöttieket: az internetes felugró reklám és az útépítés.

 A válaszadókat arra is megkérte a Reader's Digest, hogy sorolják föl mindazt, ami megőrjíti őket, de az eredeti listán nem szerepel. Ilyenek többek között a galambok, a rágógumi, a forgalommal szemben közlekedő kerékpárosok és a fölöslegesen használt esernyők, amelyeket az egyik férfi szerint “gyakran akkor is lóbálnak, amikor még csak nem is esik.”
A magyarokat a szerkesztők listáján lévőkön kívül leginkább a labdarúgó-válogatott teljesítménye, a rossz utak, a kátyúk, valamint a postaládába bedobott reklámok dühítik.

Európai bosszúság-toplista:

Szemetelők 85,5%
Kutyapiszok az utcán/parkban 82,4%
Az előrefurakodók  80,5%
A nyilvános helyen köpködők 76,3%
A piszkos, büdös emberek 73,8%
A követési távolság be nem tartók 73,4%
A pontatlanság 67,5%
Érthetetlen kezelési útmutatók 62,7%
Akik nem mondják, „kérem“/“köszönöm“ 62,0%
A telemarketingesek 61,5%
Lármás szomszédok 61,0%
Felugró ablakok az interneten 59,2%
Kibonthatatlan műanyag csomagolás 57,2%
Káromkodók/trágárul beszélők 51,9%
Automata telefonközpontok 51,6%
Falfirka 51,3%
A hangosan mobiltelefonozók  51,0%
A nyilvános helyen dohányzók 49,8%
Útépítés 34,6%
A testükből túl sokat megmutatók 22,4%

Magyar bosszúság-toplista:

A nyilvános helyen köpködők 95,0%
Szemetelők 90,5%
Kutyapiszok (utcán, parkban)  89,5%
A piszkos, büdös emberek 86,5%
Az előrefurakodók  85,0%
Akik nem mondják,„kérem”/„köszönöm”  71,5%
A követési távolságot be nem tartók  67,5%
Káromkodók/trágárul beszélők 67,0%
A pontatlanság  66,0%
Az érthetetlen kezelési útmutatók  63,5%
Falfirkák (graffitik)  55,5%
Lármás szomszédok  52,0%
Nyilvános helyeken dohányzók 51,5%
Kibonthatatlan műanyag csomagolás  47,5%
Automata telefonközpontok  45,0%
Felugró ablakok az interneten  40,5%
A telemarketingesek  37,5%
A hangosan mobiltelefonozók  34,5%
Útépítések  26,5%
Testükből túl sokat megmutatók  20,5%

EU

  1. Péntektől olcsóbban telefonálhatnak a magyar mobilszolgáltatók előfizetői az Európai Unió tagországaiba utazva

     Péntektől olcsóbban telefonálhatnak a magyar mobilszolgáltatók előfizetői az Európai Unió tagországaiba utazva, az uniós roamingdíj hatósági árcsökkenésének hatására. Az EU-ban működő mobilszolgáltatók mától maximum nettó 0,35 eurót számlázhatnak hívásindítás, és 0,11 eurót a hívásfogadás után az uniós tagországokban, és ugyanennyibe, vagyis 0,11 euróba kerül az SMS-küldés is.

    2011.07.01.
  2. Szerdától eltűnik a 75 wattos hagyományos izzó

     Szerdától nem rendelhetnek már 75 wattos hagyományos - vagyis nem energiatakarékos - izzókat sem az üzletek az Európai Unióban, a tagországok egy korábbi közös döntésének megfelelően. Az EU tavaly kezdte meg a hagyományos égők kereskedelmének felszámolását környezetvédelmi megfontolásokra hivatkozva. Először a 100 wattos izzókat vonták ki, majd idén szeptember 1-jétől a 75 wattosokon a sor.

    2010.08.30.
  3. Egy új felmérés szerint az európaiak nehezen jönnek ki fizetésükből

     Minden hatodik európai állandó nehézségekkel küzd a háztartási számlák kifizetésekor, és az uniós polgárok háromnegyede úgy gondolja, hogy országukban az előző évben nőtt a szegénység. Ezek a legújabb, a válság társadalmi hatásairól végzett Eurobarométer felmérés legfontosabb eredményei, amelyet kedden hozott nyilvánosságra az Európai Bizottság. 

    2010.06.22.
  4. Az uniós polgárok kevesebb, mint fele sportol rendszeresen

     Az uniós polgárok 40%-a legalább hetente egyszer sportol és 65%-uk végez valamiféle testmozgást. Mindazonáltal 25%-uk csaknem teljesen inaktív – derül ki egy, az Európai Bizottság által közzétett, a sportról és a fizikai aktivitásról végzett különleges Eurobarométer-felmérésből. A németek 61%-a, az osztrákoknak pedig 57%-a tagja valamilyen sportklubnak vagy fizikai aktivitást is magában foglaló egyéb klubnak. Ez az arány Magyarországon 8%.

    2010.04.09.