-
Beszélgetés Végh Annamáriával
Konzekvens várospolitikát folytatva minden olyan javaslatot megszavaz majd a közgyűlésben, amely valóban a fehérváriak életét teszi jobbá – ígéri Végh Annamária. A Mi Hazánk képviselője valódi sikernek érzi, hogy a közlekedési tanácsnoki poszton túl két belsős és külsős bizottsági helyet is kapott mozgalmuk.
2024.12.18. -
Beszélgetés Sándor Barbarával
Sándor Barbara, a Fehérvárért Közösen választási szövetség önkormányzati képviselője első alkalommal került be Székesfehérvár Megyei Jogú Város Önkormányzat Közgyűlésébe. A 33 éves közgazdász négy idegen nyelven beszél, Finnországban is tanult, így első kézből tapasztalta a világ egyik legjobb oktatási rendszerét. Szívügye a környezetvédelem mellett a fiatalokat segítő bérlakásprogram.
2024.12.17. -
Célunk nem a vicckampány
Az új székesfehérvári képviselőtestület talán „legszínesebb” egyénisége Fenekes Roland, akiről sokan az aszfaltfestések és a buszmegállóépítések kapcsán hallottak. A Magyar Kétfarkú Kutyapárt önkormányzati képviselője mostantól azonban vagyongazdálkodási tanácsnokként konkrét javaslatokkal is próbál segíteni Fehérvár szépülésében.
2024.12.16. -
A demokráciát együtt csináljuk!
Dr. Pásztor Eszter 2024 nyarán, az önkormányzati választások után első alkalommal lett tagja Székesfehérvár Megyei Jogú Város Önkormányzat Közgyűlésének. A fiatal gyógyszerész, aki három kislányt nevel, a Magyar Kétfarkú Kutya Párt képviselőjeként, listáról került a testületbe. Munkája során a helyi sajátosságoknak megfelelően szeretné megvalósítani az önkormányzatnál a közösségi költségvetés gyakorlatát, és változást szeretne elérni a fiatalok szórakozási lehetőségeinek bővítése terén is.
2024.12.13.
Mivel tudjuk felkészíteni gyermekeink immunrendszerét a téli vírusos időszakra?
Bauer Zita gyermekorvos, pulmonológus főorvos szerint fontos, hogy tudatosan segítsük gyermekünk immunrendszerének kialakulását.
Mennyiben működik másként a gyermekek immunrendszere, mint a felnőtteké?
A gyermekek immunrendszere folyamatosan érik: kétéves korra már fejlettebb, de hét-tíz éves korra éri el a felnőttkori szintet. Évi hat-hét légúti fertőzés a közösségbe járás kezdetekor teljesen normális jelenség. Az influenza elleni védőoltásnak a koronavírus-járvány alatt is fontos a szerepe, különösen a nagy kockázatú populáció számára, amelybe beletartoznak a gyerekek, az idősek, a krónikus betegségben szenvedők, a várandósok és az egészségügyi, szociális intézmények dolgozói. Léteznek olyan gyógyszerkészítmények, melyek különböző baktériumok speciális technikával előállított, úgynevezett liofilizátumát tartalmazzák. Ezek a baktériumkivonatot tartalmazó gyógyszerek visszatérő alsó és felső légúti fertőzések megelőzésében, illetve azok heveny fellángolásának kiegészítő kezeléseként alkalmazhatók. Az alkalmazhatósággal kapcsolatos kérdésekben a kezelő gyermekorvos segít.
A koronavírus mellett a jelenleg is sok gyermeket megbetegítő, idén kiemelkedően elterjedt RSV-vírusról mit kell tudni? Mennyire veszélyes?
A koronavírus mellett előforduló leggyakoribb társfertőzést az RSV okozza. De nemcsak a koronavírussal együtt, hanem önállóan is okoz légúti megbetegedést: van, akinek csak náthát, másnak súlyos oxigénigénnyel járó alsó légúti gyulladást, mely a kislégutakat támadja meg. Az arra hajlamos egyéneken beindíthat asztmás folyamatot, az ismert asztmásokban pedig állapotrosszabbodást okozhat. Különösen veszélyes a koraszülöttekre, immunhiányos csecsemőkre, szívhibával születettekre. Őket a vírus ellenanyagát tartalmazó passzív védőoltásban részesítjük az ősztől tavaszig terjedő időszakban.
A csecsemőkre valóban nagyobb veszélyt jelent, mint a nagyobb gyermekekre?
A csecsemők légutainak átmérője kisebb, a termelődő váladék könnyebben lecsökkenti a légzőfelületet, ami oxigénhiányos állapothoz vezethet. Az ő immunrendszerük éretlenebb, így nehezebben küzdi le a fertőzéseket.
Mik azok a tünetek, amelyekkel már javasolt orvoshoz vagy akár ügyeletre menni, akár RSV-, akár koronavírus-fertőzést gyanítunk?
Orvosi vizsgálat szükséges minden három hónap alatti lázas csecsemőnél, illetve ha légszomj, préselő légzés, szapora légzésszám lép fel, aggasztó bágyadtság, aluszékonyság, táplálhatatlanság, kiszáradás jelei jelentkeznek, vagy ha heves fül- és fejfájás, furcsa kiütések, hirtelen állapotromlás lép fel. Sokszervi gyulladásra az alábbi tünetek utalnak: a magas láz mellett kétoldali kötőhártya-gyulladás, testszerte kiütések, tenyéri, talpi vörösség, kéz- és lábfejduzzanat, erős hasfájás, hányinger, hasmenés, étvágytalanság, magas pulzusszám, alacsony vérnyomás, nyaki nyirokcsomó-duzzanat.