-
Okostanterem a Táncsicsban
Az oktatásban megjelenő új technológiák adta lehetőségek motiválják a diákokat és a tanulás hatékonyabbá válik – hangzott el hétfőn a Táncsics Mihály Általános Iskolában, ahol a frissen kialakított okostantermet egy angolóra keretében adták át. Székesfehérváron ezzel együtt már 14 általános iskolában szolgálja az oktató-nevelő munkát a XXI. századi technikával felszerelt terem, és idén még három helyszínen készül el.
2025.04.14. -
Karig Sára-díj
A Raoul Wallenberg Emberség Háza Egyesület idén is meghirdette a Karig Sára-díjat azzal a céllal, hogy erősítsék a magyar társadalomban a demokratikus, átlátható viszonyokat, felhívják a figyelmet a példaértékű életet élő emberekre.
2025.04.14. -
Közgyűlési összefoglaló
Nincs döntés a Vörösmarty Színház következő igazgatójának személyéről. Székesfehérvár pénteki közgyűlése eredménytelennek nyilvánította a pályázati kiírást.
2025.04.11. -
Miyawaki-erdő a Palotavárosban
Japán minta alapján tervezett Miyawaki-erdőt telepítettek a Palotavárosi tavaknál. A különleges eljárással ültetett csemeték érdekessége, hogy mivel kis területen sorakoznak egymás mellett, versenybe kezdenek azért, hogy minél gyorsabban, minél magasabbra nőjenek.
2025.04.11.
Mobil kamerák az erdőkben és erdőszéleken az illegális hulladéklerakás ellen

Szeretnénk, ha kevesebb lenne az illegális hulladéklerakás a városban és környékén, hiszen nagy kihívás ezek felszámolása, továbbá a falopások megakadályozása is fontos cél – mondta Cser-Palkovics András polgármester. „Az erdőket, fás területeken nem azért tartjuk fent és hozzuk létre, hogy onnan ellopják a fát, hanem azért, hogy szolgálják a várost és a környezetünket. Mobil, erdészeti kamerarendszerrel is szeretnénk megvédeni ezeket az értékeket. Az eszközök megérkeztek és bárhol lehetnek a város közigazgatási területén. Ez is a megelőzésnek egy fontos módszere, de ha mégis illegális hulladéklerakás történik, akkor természetesen minden szükséges jogi intézkedést megteszünk és határozottan fellépünk ezen tevékenység ellen.”

A város környékén mintegy száz hektárnyi erdő van, melyet óvunk, védünk a Városgondnokság szakembereivel, a vadásztársaságokkal, a VADEX-el és a polgárőrséggel közösen - mondta Csete Gábor a Városgondnokság természetvédelmi felelőse.
Az illegális hulladéklerakás visszaszorítására és a falopások ellen is hastásos eszközök a mobil kamerák. Természetesen egy-egy területen felhívják majd táblával is a figyelmet arra, hogy kamera található a környéken azonban a nem fixek, akárhova az erdőbe fel lehet tenni ezeket, amik tulajdonképpen észrevehetetlenek lesznek és egy-egy helyen az egyik kamera a másikat is fogja figyelni.
A tájékoztatót követően szabadon engedték Salamont, egy keleti sünt, aki a Sóstó Vadvédelmi Központban gyógyult az elmúlt hetekben és eléggé megerősödött már ahhoz, hogy elvackolja magát télre a Sóstó Természetvédelmi Területen.
A vászok, az erdészek sokat kint vannak sokat a területeken és a Duna-Ipoly Nemzeti Park munkatársai is rendszeresen járják az erdőket és a Városgondnokság munkatársai is többször látogatják azokat a helyeket, ahol jellemző az illegális hulladék lerakása.
- Székesfehérváron tavaly februárban mintegy kétszáz köbméter illegálisan lerakott hulladékot szállítottak el tizennyolc ingatlanról a Városgondnokság munkatársai a „Tisztítsuk meg az országot!” projekt keretében.
- Tavaly tavasszal Fejér megye főbb útvonalai mentén három nap alatt több mint 70 tonna szemetet gyűjtöttek össze.
A Palotai úti hulladékudvarba ingyenesen lerakható hulladékok:
Nem veszélyes hulladék
- háztartási gépek (max. 2 db/alkalom, pl.: mosógép, gáztűzhely, porszívó, rádió stb.)
- papír hulladék kötegelve (pl.: napilap, szórólap, könyv, hullámkarton)
- csomagolási műanyag hulladék lehetőleg kiöblítve, kilapítva (pl.: PET flakon, fólia, hungarocell)
- fém hulladék kiöblítve, kilapítva (vas, alumínium pl. italosdoboz, konzervdoboz)
- csomagolási üveghulladék kiöblítve (pl.: vissza nem váltható üvegek, befőttes üveg)
- étolaj (max. 10 l)
- háztartási gépekfém hulladékcsomagolási üveghulladékpapír hulladékcsomagolási műanyag hulladék
Veszélyes hulladék:
- fáradt olaj (max. 2 kg)
- kiürült festékes dobozok, olajos flakonok (max. 10 kg)
- nem vízbázisú festékek, és ragasztók, lakkok maradékai (max. 5 kg)
- spray-s dobozok (max. 5 kg)
- oldószerek (max. 2 l)
- akkumulátor (max. 3 db)
- szárazelemek, zsebtelepek, telefonok akkumulátorai (max. 1 kg)
- elektronikai hulladék (max. 2 db, pl.: TV, hűtő, monitor) - Kizárólag egészben (megbontás nélkül) adható le!