Módosulhat ősszel a Fészekrakóprogram - felemelik a korhatárt

 Az elmúlt két hónapban a pénzintézetek 2400 hitelkérelmet fogadtak be a Fészekrakóprogram kapcsán. A programot várhatóan ősszel módosítja a kormány. A Fészekrakóprogram első tapasztalatait a kormány várhatóan ősszel tekinti át, és ennek alapján dönthet a 30 éves korhatár felemeléséről - hangsúlyozta Horváth Csaba kedden az Országgyűlés gazdasági bizottsága lakásügyi albizottságának ülésén. Az albizottság elnöke a Fészekrakóprogram sikereként értékelte, hogy az elmúlt két hónapban mintegy 120 ezer érdeklődő élt a kalkulációs lehetőséggel, és a bankoknál 72 ezren érdeklődtek a lehetőségek után.
2005.04.06. 09:54 |

 Az elmúlt két hónapban a pénzintézetek 2400 hitelkérelmet fogadtak be a Fészekrakóprogram kapcsán. A programot várhatóan ősszel módosítja a kormány. A Fészekrakóprogram első tapasztalatait a kormány várhatóan ősszel tekinti át, és ennek alapján dönthet a 30 éves korhatár felemeléséről - hangsúlyozta Horváth Csaba kedden az Országgyűlés gazdasági bizottsága lakásügyi albizottságának ülésén. 

 Az albizottság elnöke a Fészekrakóprogram sikereként értékelte, hogy az elmúlt két hónapban mintegy 120 ezer érdeklődő élt a kalkulációs lehetőséggel, és a bankoknál 72 ezren érdeklődtek a lehetőségek után. A pénzintézetek összesen 2 400 hitelkérelmet fogadtak be ez alatt az időszak alatt, és ezer esetben a hitelfolyósításra is sor került. 

Az alapkamat csökkentésében bíznak 

 Az albizottsági ülésen részt vevő banki szakemberek közül Hegedűs Éva, az OTP Bank Rt. ügyvezető igazgatója elmondta, hogy nagy a verseny a bankok között a lakáshitelezés területén. Reményét fejezte ki, hogy az alapkamat csökkenésével kiegyenlítettebbé válik a forint- és a devizahitelek iránti kereslet. 

 Szavai szerint lendületet adhatna a piacnak és a hitelezésnek egyaránt, ha a használt lakások megvásárlásához nyújtott kedvezményes kölcsön maximális mértéke a jelenlegi ötmillió forintról legalább egy-két millió forinttal emelkedne. Hozzátette, hogy ez találkozna az ügyfelek igényével is. Megfontolásra javasolta, hogy a fészekrakóprogramban a kedvezményeket csak a legalább komfortos lakások megvásárlásához nyújtsa az állam. 
Harmati László, a Földhitel és Jelzálogbank (FHB) vezérigazgató-helyettese a programban való részvételt korlátozó tulajdonjog áttekintését és finomítását javasolta. A kamatokat firtató kérdésre elmondta, hogy valamennyi banknál egyre nagyobb számban jelennek meg a problémás kihelyezések, úgy hogy a kockázatok költségének csökkentésére hiányoznak a megfelelő eszközök. Példaként a földhivatali bejegyzések időigényességét, valamint a pozitív adóslista hiányát említette. 

 Nagy Ernő, a Fundamenta-Lakáskassza Lakástakarék-pénztár ügyvezető igazgatója az előtakarékosság jelentőségét méltatta. Elmondta, hogy a hitelfedezeti és a forgalmi érték különbsége miatt gyakran problémás az önerő biztosítása, amin az előtakarékoskodás segíthet, ráadásul a fizetési hajlandóságról is tanúskodik. 

 Horváth Csaba reményét fejezte ki, hogy a lakáshitelezésnek lendületet adhat a csökkenő alapkamatszint, ami szavai szerint az év végére közelíthet a 2003. évihez. Az euró bevezetésekor aktuálissá váló, távolabbi célnak nevezte, hogy a kormány kivonulhasson a kamattámogatásokból, és az erre fordított összegeket szociális igények alapján használhassa fel.