-
Péntektől olcsóbban telefonálhatnak a magyar mobilszolgáltatók előfizetői az Európai Unió tagországaiba utazva
Péntektől olcsóbban telefonálhatnak a magyar mobilszolgáltatók előfizetői az Európai Unió tagországaiba utazva, az uniós roamingdíj hatósági árcsökkenésének hatására. Az EU-ban működő mobilszolgáltatók mától maximum nettó 0,35 eurót számlázhatnak hívásindítás, és 0,11 eurót a hívásfogadás után az uniós tagországokban, és ugyanennyibe, vagyis 0,11 euróba kerül az SMS-küldés is.
2011.07.01. -
Szerdától eltűnik a 75 wattos hagyományos izzó
Szerdától nem rendelhetnek már 75 wattos hagyományos - vagyis nem energiatakarékos - izzókat sem az üzletek az Európai Unióban, a tagországok egy korábbi közös döntésének megfelelően. Az EU tavaly kezdte meg a hagyományos égők kereskedelmének felszámolását környezetvédelmi megfontolásokra hivatkozva. Először a 100 wattos izzókat vonták ki, majd idén szeptember 1-jétől a 75 wattosokon a sor.
2010.08.30. -
Egy új felmérés szerint az európaiak nehezen jönnek ki fizetésükből
Minden hatodik európai állandó nehézségekkel küzd a háztartási számlák kifizetésekor, és az uniós polgárok háromnegyede úgy gondolja, hogy országukban az előző évben nőtt a szegénység. Ezek a legújabb, a válság társadalmi hatásairól végzett Eurobarométer felmérés legfontosabb eredményei, amelyet kedden hozott nyilvánosságra az Európai Bizottság.
2010.06.22. -
Az uniós polgárok kevesebb, mint fele sportol rendszeresen
Az uniós polgárok 40%-a legalább hetente egyszer sportol és 65%-uk végez valamiféle testmozgást. Mindazonáltal 25%-uk csaknem teljesen inaktív – derül ki egy, az Európai Bizottság által közzétett, a sportról és a fizikai aktivitásról végzett különleges Eurobarométer-felmérésből. A németek 61%-a, az osztrákoknak pedig 57%-a tagja valamilyen sportklubnak vagy fizikai aktivitást is magában foglaló egyéb klubnak. Ez az arány Magyarországon 8%.
2010.04.09.
Munkavédelmi pályázatok munkavédelmi bírságokból
Uniós viszonylatban átlagosnak mondhatóak a magyar munkavédelmi állapotok, ám a munkaadók az előírásokat csak adminisztrációs előírásnak tekintik. Az Országos Munkabiztonsági és Munkavédelmi Főfelügyelőség a kirótt bírságok összegéből munkavédelmi pályázatokat finanszíroz, amelyekkel vállalatok biztonságosabbá tehetik a munkakörnyezetet.
Uniós viszonylatban átlagosnak mondhatóak a magyar munkavédelmi állapotok, ám a munkaadók az előírásokat csak adminisztrációs előírásnak tekintik. Az Országos Munkabiztonsági és Munkavédelmi Főfelügyelőség a kirótt bírságok összegéből munkavédelmi pályázatokat finanszíroz, amelyekkel vállalatok biztonságosabbá tehetik a munkakörnyezetet.
Magyarországon a többi uniós tagállamhoz képest átlagosnak mondható a munkavédelmi előírások betartásának gyakorlata - közölte Békés András, az Országos Munkabiztonsági és Munkavédelmi Főfelügyelőség elnöke egy szerdai tájékoztatón. Elmondta, az uniós tagállamok közül általában az északi országoktól délre haladva romlanak a munkavédelmi mutatók. Magyarország már jóval a csatlakozás előtt átvette az uniós szabályozást a munkavédelmi területen, így a jogharmonizáció jóval a csatlakozás előtt befejeződött.
Kötelező kockázatértékelést készíteni
Most már a szabályok betartatásában, valamint a munkaadók és munkavállalók szemléletének megváltoztatásában vannak fontos teendők - mondta az elnök. Az ellenőrzött munkaadók 85 százaléka rendelkezett év az elején a munkahely munkabiztonsági, munkaegészségügyi kockázatértékeléssel, de kétharmaduk rossz felmérést, feladattervet készített.
A kockázatértékelés az európai uniós munkabiztonság fontos része, rendszerszerű eljárásra ösztönzi a munkáltatókat, arra, hogy a munkafolyamatok részévé tegyék a munkabiztonsági, munkaegészségügyi körülmények javítását. Az elnök elmondta, évente 30-40 ezer munkáltatót ellenőrizhetnek a kétszáz fős ellenőri létszámmal, ez a 700-800 ezer munkáltatóhoz képest néhány százalék.
Ötven fő felett munkabiztonsági képviselő kötelező
Elmondta: az európai uniós jogharmonizációval együtt az ötvennél több dolgozót foglalkoztató munkáltatóknak Magyarországon is kötelező megszervezni a munkabiztonsági képviselő megválasztását, de ilyen képviselőt választhatnak más munkahelyeken is. A dolgozók maguk közül delegálnak a tisztre egy személyt, aki különféle jogosítványokkal rendelkezik, a szakszervezeti tisztségviselőhöz hasonlóan elbocsátása is bizonyos feltételekhez kötött. Ezek a személyek felléphetnek a minden munkahelyen kötelező, a helyzetet tárgyszerűen elemző, a feladatokat hatékonyan kijelölő kockázatértékelésért.
Bírságokból pályázati pénz
Tavaly 525 millió 833 ezer forint munkavédelmi, szabálysértési és végrehajtási bírságot vetettek ki az ellenőrzések során. Ez 4,5 százalékkal volt több, mint 2002-ben. A bejelentett munkabalesetek száma 2003-ban 1,8 százalékkal volt több, mint 2002-ben.
A legtöbb szabálytalanságot az előírások szerinti burkolatok, védőeszközök, védőkapcsolók hiánya vagy az jelenti, hogy nem használják azokat. Ugyancsak gyakran találkoznak az ellenőrök azzal, hogy a munkáltató nem adja ki az egyéni védőeszközöket, illetve nem követeli meg azok használatát. Békés András elmondta: a munkabiztonság legtöbbször nem drága beruházásokat jelent, csupán jobb szervezést, az előírások betartását.
A bírságokból befolyó összegek külön kasszába kerülnek, amelyből munkavédelmi pályázatokat finanszíroznak . Támogatást igényelni csak olyan célokra lehet, amelyeket a törvényi előírásokon felül szeretnének végrehajtani.
Ingyenes információs szolgálat
Minden érdeklődő számára tájékoztatást nyújt a Munkavédelmi Információs Szolgálat a munkavédelemmel kapcsolatos jogosultságokról és kötelezettségekről. A segítő jellegű, tájékoztató, tanácsadó, felvilágosító tevékenységet a következő szervezetek látják el az alábbi zöld számokon:
OMMF (munkabiztonság) zöld szám: 06 80 204 292
Hívható: hétfőtől csütörtökig 8.00-16 .00, pénteken 8.00-12.00
ÁNTSZ (munkahelyi egészség) zöld szám: 06 80 204 264
Hívható: hétfőtől csütörtökig 7.45-16.00, pénteken 7.45-11.45
Magyar Bányászati Hivatal (bányászat) zöld szám: 06 80 204 258
Hívható: hétfőtől csütörtökig 8.00-15 .00, pénteken 8.00-12.00
Az ingyenes munkavédelmi információs szolgálat 2003. május elejétől működik. Az igénybevevők névtelenségüket megőrizve érdeklődhetnek. A tájékoztatószolgálat sem személyileg, sem informatikailag nem kapcsolódik a munkavédelem állami hatósági felügyeleti ellenőrzéséhez.