Nádaratás - február 15-ig vágezni kell a betakarítással


 A betakarításra tervezett nádterület mintegy tizenöt százalékát sikerült eddig levágni a Velencei-tónál - Falusi Ferenc tófelügyelő. Tizenhárom nádvágó brigáddal mintegy 350 hektár nádas - 123 hektár vízminőség-védelmi célú és 250 hektárnyi haszonnád - levágására kötöttek szerződést. Eddig azonban csak 44, 5 hektárról sikerült betakarítani a nádat. A munkát december közepén kezdte meg a brigádok egy része, de biztonságos jégréteg hiányában, karácsonyig csak a partok mentén tudtak dolgozni.
2008.01.16. 08:14 |
A betakarításra tervezett nádterület mintegy tizenöt százalékát sikerült eddig levágni a Velencei-tónál - Falusi Ferenc tófelügyelő. Tizenhárom nádvágó brigáddal mintegy 350 hektár nádas - 123 hektár vízminőség-védelmi célú és 250 hektárnyi haszonnád - levágására kötöttek szerződést. Eddig azonban csak 44, 5 hektárról sikerült betakarítani a nádat.




 A munkát december közepén kezdte meg a brigádok egy része, de mivel a múlt hónap végéig a tavon nem alakult ki biztonságos jégréteg, karácsonyig csak a partok mentén tudtak dolgozni.

 Mostanra „meghízott” ugyan a tó jégpáncélja, de a nádasok között még mindig vékony, s nem mindenhol bírja el a gépeket és az embereket. Lassítja a munkát az is, hogy a ráfagyott pára miatt törnek a nádszálak, s emiatt csak lassabban, óvatosabban tud dolgozni az a tíz brigád, amelyik ezekben a napokban is a jégen van. Pedig igyekezniük kellene a munkával, mert a környezet-és természetvédelmi előírások szerint február 15-én be kell fejezni a tavon az aratást.

 A Velencei-tavon levágott nád többségét tetőfedésre használják. Erre a célra acélossága, erőssége miatt az itteni nád a legalkalmasabb. A szakemberek szerint az ebből rakott tető akár 60-80 évet is kibír komolyabb beavatkozás nélkül. A tavat egyébként mintegy ezer hektárnyi nád borítja.