Nap, Szél, Föld - Energia udvart adtak át a Vörösmarty Szakiskolában

 Kedden délelőtt adták át a Vörösmarty Mihály Ipari Szakképző Iskola energiaudvarát. A megújuló és természetbarát energiaforrások, bemutatására szolgáló szerkezetek átadásán a város szinte összes középiskolájának igazgatója is ott volt.  A Vörösmarty Szakképző udvarán található energia park nyitott minden érdeklődő és házépítő részére illetve a város iskoláinak diákjaival is szeretnék megismertetni a fosszilis energiahordozók alternatíváját.
2009.04.21. 23:24 |
 Kedden délelőtt adták át a Vörösmarty Mihály Ipari Szakképző Iskola energiaudvarát. A megújuló és természetbarát energiaforrások, bemutatására szolgáló szerkezetek átadásán a város szinte összes középiskolájának igazgatója is ott volt.
 
  Az iskola egyik épületrészében a vákumcsöves napkollektor rendszer több tanterem hűtésére és fűtésére szolgál és a tornaterem melegvíz ellátását is vákumcsöves kollektorok biztosítják. Az iskola udvarán napelemes rendszerrel működő szökőkutat és kertet építettek, illetve felállítottak egy 400 wattos szélgenerátort is. Egyre fontosabb az épületgépészeti képzésben a megújuló energiák hasznosítása éppen ezért építették ki a bemutató rendszereket - mondta Menyhárt László a Vörösmarty Mihály Ipari Szakképző Iskola igazgatója. Az alternatív energiaforrások népszerűsítése mellett a diákok több cég termékét is tanulmányozhatják az iskolában, hiszen későbbi munkájuk során ismerniük kell a gyártókat is - emelte ki Knobloch Ferenc műszaki vezető. A tanműhelyben azon kívül, hogy modern épületgépészeti anyagokkal és berendezésekkel tanulnak szakmát a diákok innovatív berendezések is helyet kaptak. Az egyik teremben egy magyar fejlesztésű klímaberendezés működik: a szerkezet, mely 16 fokos levegőt fúj be, mindössze egy föld alatt található hőcserélőből és légcsővezeték rendszerből áll, energiafogyasztása töredéke a hagyományos klímáéhoz képest. Az energiaudvar építésében az épületgépész, ács, kőműves és burkoló tanulók is részt vettek.
 
 Az átadáson a város polgármestere mellett Fehérvár szinte összes középiskolájának igazgatója is ott volt. Warvasovszky Tihamér polgármester arról beszélt az energia park átadásán, hogy egyre többen építenek geotermikus fűtéssel-hűtéssel ellátott házat. Kiemelte, hogy idén adják át azt a társasházat a Palotavárosban, amit a beruházó geotermikus mennyezetfűtéssel és hűtéssel épít. Arra a kérdésünkre, hogy az önkormányzat tervezi-e intézményeinél elkezdeni a megújuló energiával való üzemeltetést elmondta, hogy többször szó volt már a kérdésről a Városházán és amint olyan pályázati lehetőség adódik, ami segíti a várost a finanszírozásban élni fog az önkormányzat a lehetőséggel.
 
 Az iskolában egy vákumcsöves kollektorokat gyártó helyi vállalkozó épített ki egy referencia rendszert, ami három tanterem hűtését és fűtését képes megoldani. A Spring Solar Kft ügyvezetője Horváth János elmondta, hogy ezen rendszerek iránt egyre nagyobb a kereslet a piacon. A vákumcsöves kollektorok hőt termelnek, alkalmasak fűtés és melegvízellátás biztosítására és egy speciális szerkezettel klímaberendezés is működtethető vele.


  A Vörösmarty Szakképző udvarán található energia park nyitott minden érdeklődő számára, házépítő részére és a város iskoláinak diákjai is gyakori vendégek lesznek majd. Szeretnék ha minél több fiatal ismerné a fosszilis energiahordozók reális alternatíváját. Az iskola diákjai napelemmel működő vízibicikli és autót makettet is építettek. Az iskolának ven egy egyszerű hidrogén üzemanyagcellás makett autója is. A jármű napenergia segítségével vízből oxigént és a hidrogént termel: bizonyára sokan találkoztak az iskolában a közismert vízbontási kísérletre, melynek során elektromosság hatására hidrogén és oxigén keletkezett a vízből. Az üzemanyagcella ennek a fordítottját végzi, melyet rendkívül jól illusztrál a makettautó.