Napkollektoros rendszer a panelház tetején - a Tóvárosban építette ki az elsőt a Széphő

Egy mintaprojekt keretében a Tóvárosi lakónegyedben három lépcsőházat kiszolgáló napkollektoros rendszert szereltek fel. A használati melegvíz egy részét a napkollektorok állítják elő. A megtakarítás részben a lakók költségeit csökkenti, részben a beruházás mintegy 7 millió forintos költségét fedezi. Ha a működési tapasztalatok kedvezőek lesznek, akkor a jövőben további épületeket vonnak be a környezetbarát és energiatakarékos használati melegvíz-ellátást biztosító programba.
2013.09.10. 11:32 |
Egy mintaprojekt keretében a Tóvárosi lakónegyedben három lépcsőházat kiszolgáló napkollektoros rendszert szereltek fel. A használati melegvíz egy részét a napkollektorok állítják elő. A megtakarítás részben a lakók költségeit csökkenti, részben a beruházás mintegy 7 millió forintos költségét fedezi. Ha a működési tapasztalatok kedvezőek lesznek, akkor – igazodva a város középtávú energiastratégiájához - a jövőben további épületeket vonnak be a környezetbarát és energiatakarékos használati melegvíz-ellátást biztosító programba.
KÉPGALÉRIA

  A környezettudatosság mellett a lakók a várható megtakarítás miatt is támogatták a napkollektorok felszerelését.
 „A város középtávú energiastratégiájában foglaltak szellemében a Széphő Zrt. az idei évben – több más projekt mellett – saját finanszírozásban, a Tóvárosi Lakásfenntartó Szövetkezettel együttműködve valósította meg ezt a napkollektoros beruházást. A négyemeletes, három lépcsőházból álló lakásszövetkezeti épület tetejére telepítettünk napkollektorokat, amelyekkel az ottlakók a használati melegvíz igények egy részét tudják kielégíteni. A mintaprojekt a zöld energia hasznosításának első lépése Székesfehérváron a távhővel ellátott területeken. A projekt során szempont volt az adatgyűjtés is, azaz olyan mérési pontokat építettünk ki, melyek segítséget nyújtanak majd a további napkollektorok telepítéséhez.” – mondta el Szauter Ákos. A Széphő Zrt. hőszolgáltatási igazgatója néhány műszaki adatot is felsorolt. Mint elmondta: 20 vákuumcsöves napkollektort szereltek fel, amelyek a távfűtéshez illesztve állítanak elő használati melegvizet.

  A rendszer kiépítéséről sajtótájékoztatón számolt be Mészáros Attila önkormányzati képviselő, Szauter Ákos, a Széphő Zrt. hőszolgáltatási igazgatója, Szabó Ernő, a Tóvárosi Lakásfenntartó Szövetkezet elnöke és Pafkó József, a kivitelezést végző Spring Solar Kft. műszaki igazgatója.
 Mészáros Attila, a városrész önkormányzati képviselője örömmel üdvözölte, hogy éppen a Tóvárosi lakónegyedben kerülhetett sor erre a mintaprojektre. „Régóta egyeztetünk már a Széphő Zrt-vel, hogyan lehetne a távhővel ellátott lakásokban is modernizálni a használati melegvíz-ellátást, vagy hosszabb távon akár a fűtést is. Székesfehérváron ugyanis szép számmal vannak ilyen panelövezetek, több mint húszezer család él panellakásban. Nagyon fontosnak tartom, hogy a felszerelt napkollektorok környezetbarát technológiát jelentenek. Ez jól tükrözi az Önkormányzatunk által fontosnak tartott utat, amelyen a helyi szolgáltatóval, a Széphő Zrt-vel közösen immár el is indultunk. A lakók szempontjából pedig az lehet a beruházás fő hozadéka, hogy a napkollektorok használata révén tovább csökken a rezsiköltségük. Örülök, hogy a Tóvárosban valósulhatott meg ez a mintaprojekt.” – emelte ki Mészáros Attila. Az önkormányzati képviselő kitért arra is, hogy reméli, kedvezőek lesznek majd a 45 lakásban élők tapasztalatai és ezek alapján máshol is folytatódhat a program.

  A Széphő Zrt hőszolgáltatási igazgatója elmondta, hogy minden társasház hasonló igényét szívesen fogadják. Mint mondta megvan a megoldás, hogy hogyan lehet a napkollektoros rendszert a társasházak hőközpontjával összekapcsolni.
 Szabó Ernő, a Tóvárosi Lakásfenntartó Szövetkezet elnöke a kezdetektől részese a beruházásnak, amelynek keretében egy 1200 m3/év éves melegvíz-igényre méretezett napkollektoros rendszer került felszerelésre. „A munka egy hónapig tartott, a lakók legkisebb zavarása nélkül, első osztályú minőségben történt. A rendszert a Széphő üzemelteti legalább 10 évig, 10% mértékű kedvezményt biztosít a lakások használati melegvíz díjából a napkollektorokkal megtermelt hőmennyiség mértékének alapulvételével, azaz a lakók 882 Ft/m3 helyett 794 Ft/m3 meleg vízdíjat fizetnek. A 10 év lejárta után – amennyiben az együttműködés folytatása mellett döntünk -, a Széphő további kedvezmény nyújt, amelynek mértéke legalább 30 %. Ennek fejében csupán munkaterületet és egy 12 m2 alapterületű helyiséget kellett biztosítani. A rendszer működésére jellemző, hogy a lakók a próbaüzem alatt sem vették észre, hogy már megújuló energiával termelt melegvizet kapnak.” A Tóvárosi Lakásfenntartó Szövetkezet elnöke a megújuló energiák fontosságát is hangsúlyozta. „Az egyre dráguló nyers- és üzemanyagok mellett nem mindegy, hogy mennyiért lehet előállítani a szóban forgó szolgáltatást, nem mindegy, hogy a lakók terhei növekednek-e, vagy csökkennek, nem mindegy, hogy milyen jövőképet festünk önmagunknak és az utódainknak. Köszönöm a Széphő Zrt-nek az Igazgatóság és a lakók nevében, hogy ennek a projektnek a színhelyéül a Tóvárosi Lakásfenntartó Szövetkezetet választották.”

A napkollektoros rendszer tartályai a pincében helyezkednek el a társasház meglévő hőközpontja mellett.