-
Péntektől olcsóbban telefonálhatnak a magyar mobilszolgáltatók előfizetői az Európai Unió tagországaiba utazva
Péntektől olcsóbban telefonálhatnak a magyar mobilszolgáltatók előfizetői az Európai Unió tagországaiba utazva, az uniós roamingdíj hatósági árcsökkenésének hatására. Az EU-ban működő mobilszolgáltatók mától maximum nettó 0,35 eurót számlázhatnak hívásindítás, és 0,11 eurót a hívásfogadás után az uniós tagországokban, és ugyanennyibe, vagyis 0,11 euróba kerül az SMS-küldés is.
2011.07.01. -
Szerdától eltűnik a 75 wattos hagyományos izzó
Szerdától nem rendelhetnek már 75 wattos hagyományos - vagyis nem energiatakarékos - izzókat sem az üzletek az Európai Unióban, a tagországok egy korábbi közös döntésének megfelelően. Az EU tavaly kezdte meg a hagyományos égők kereskedelmének felszámolását környezetvédelmi megfontolásokra hivatkozva. Először a 100 wattos izzókat vonták ki, majd idén szeptember 1-jétől a 75 wattosokon a sor.
2010.08.30. -
Egy új felmérés szerint az európaiak nehezen jönnek ki fizetésükből
Minden hatodik európai állandó nehézségekkel küzd a háztartási számlák kifizetésekor, és az uniós polgárok háromnegyede úgy gondolja, hogy országukban az előző évben nőtt a szegénység. Ezek a legújabb, a válság társadalmi hatásairól végzett Eurobarométer felmérés legfontosabb eredményei, amelyet kedden hozott nyilvánosságra az Európai Bizottság.
2010.06.22. -
Az uniós polgárok kevesebb, mint fele sportol rendszeresen
Az uniós polgárok 40%-a legalább hetente egyszer sportol és 65%-uk végez valamiféle testmozgást. Mindazonáltal 25%-uk csaknem teljesen inaktív – derül ki egy, az Európai Bizottság által közzétett, a sportról és a fizikai aktivitásról végzett különleges Eurobarométer-felmérésből. A németek 61%-a, az osztrákoknak pedig 57%-a tagja valamilyen sportklubnak vagy fizikai aktivitást is magában foglaló egyéb klubnak. Ez az arány Magyarországon 8%.
2010.04.09.
A versenyképes Európának el kell törölnie a munkaerőpiaci korlátozásokat
Csizmár Gábor miniszter szerint Európának el kell döntenie, hogy versenyképességét szeretné-e növelni vagy a belső vetélkedések terepe marad. A foglalkoztatási miniszter aláhúzta, a versenyképsség növelésére el kell törölni az országok közötti munkaerő-piaci korlátozásokat. Európának el kell döntenie, hogy a 25 ország együtt akar-e versenyképes lenni, vagy az EU továbbra is a belső vetélkedések terepe marad - mondta kedden Brüsszelben Csizmár Gábor foglalkoztatáspolitikai és munkaügyi miniszter.
Csizmár Gábor miniszter szerint Európának el kell döntenie, hogy versenyképességét szeretné-e növelni vagy a belső vetélkedések terepe marad. A foglalkoztatási miniszter aláhúzta, a versenyképsség növelésére el kell törölni az országok közötti munkaerő-piaci korlátozásokat. Európának el kell döntenie, hogy a 25 ország együtt akar-e versenyképes lenni, vagy az EU továbbra is a belső vetélkedések terepe marad - mondta kedden Brüsszelben Csizmár Gábor foglalkoztatáspolitikai és munkaügyi miniszter.
A politikus a Foglalkoztatási hét elnevezésű, az Európai Bizottság által szervezett szakmai rendezvénysorozat megnyitásán vett részt a belga fővárosban.
Alaptalan félelmek
Csizmár leszögezte, nincs első és másodosztályú Európa, csak a 25-ök Európája van. Nem az a baj az EU gazdaságfejlesztési stratégiájával, a lisszaboni programmal, hogy túl sok célkitűzést fogalmazott meg, hanem hogy Európa túl nehézkesen működik, és bizonyos kérdésekben kétarcú. Ez utóbbira példaként a munkaerő szabad vándorlásának korlátozását említette: mint emlékeztetett, a régi EU-tagok túlnyomó többsége (a britek, az írek és a svédek kivételével) korlátozta az új tagokból érkező munkaerőáramlást, ám az elmúlt csaknem egy év tapasztalatai azt mutatták, hogy ezek a félelmek teljesen megalapozatlanok voltak, és nem csak Magyarországból, de a többi, újonnan csatlakozó országból sem érkeztek tömegesen munkavállalók a régi tagok területére. Hozzátette: az nem lehet, hogy fenntartjuk a korlátozásokat a szolgáltatások piacán, és a négy szabadság közül egy másikat, a munkaerő szabad áramlását is korlátozzuk, és közben kesergünk a versenyképesség problémái miatt.
Egyeztetés a Bolkestein-direktíváról
Az elmúlt hónapok egyik legfontosabb EU-vitájáról, a szolgáltatási piac felszabadítását célzó Bolkestein-direktíváról szólva Csizmár elmondta: nagyon sok félreértés van a dolog körül, ezért is ajánlotta fel, hogy Magyarországon a kormány, a munkáltatók és a szakszervezetek kezdjenek egyeztetést. Szerinte egyébként itt inkább a régi és az új tagállamok között van különbség, nem pedig a magyar munkáltatók és a munkavállalók között. Mindenesetre úgy vélte, Magyarországnak fel kell készülnie, hogy a szolgáltatási piac megnyitása nemcsak jó lehetőségeket teremt a magyar cégeknek külföldön, hanem ez utóbbiak a hazai piacon is versenyre kényszerülhetnek. Ezért a folyamatokat előre modellezni kell és moderálni, ha túl heves változások kezdődnek.
Magasak a magyar munkaerő-költségek
A miniszter kitért egy brit felmérés előző nap nyilvánosságra hozott eredményeire, amely szerint Magyarország a munkaerő-költségek terén a tavaly belépett új EU-tagországok élcsoportjában van. Csizmár Gábor szerint olcsóságban már nem tudunk, de nem is akarunk versenyezni, ehelyett arra kell törekedni, hogy a munkavállalók szaktudása legyen versenyképes, emiatt válasszák a befektetők Magyarországot.