-
Ütemes menetrend
Új menetrend szerint közlekednek az autóbuszjáratok Székesfehérvár és Tatabánya között. Az autóbuszok ezentúl több, az útvonalon található fontosabb megállóhelyen megállnak, a két város közötti utat pedig jellemzően 1 óra 20 perc alatt teszik meg.
2024.12.14. -
Hétvégi vásárlás adományozással
Vasárnapig tart az év legnagyobb élelmiszergyűjtő akciója a Magyar Élelmiszerbank Egyesület szervezésében. Az ország 154 településén 365 áruházban összesen 6500 önkéntes gyűjti majd az adományokat. Székesfehérváron nyolc helyszínen, a kasszák melletti gyűjtőpontokon az Élelmiszerbank zöld mellényt viselő önkéntesei köszönettel fogadják a hűtést nem igénylő, tartós élelmiszereket, édességeket.
2024.11.16. -
Nemzeti konzultáció a magyar érdekek mentén – részvételre kérik a lakosságot
A válságok korában élünk, egymás után vagy egymással egyidőben jelennek meg súlyos konfliktusok a világban. Ilyen helyzetben fontos a gazdasági semlegesség, valamint az, hogy egyetértési pontokat alakítsunk ki és közösen döntsünk a céljainkról – hívták fel a figyelmet Vargha Tamás és Törő Gábor országgyűlési képviselők közös székesfehérvári sajtótájékoztatójukon. A honatyák a nemzeti konzultáción való részvételre kérték a lakosságot.
2024.11.15. -
A Magyar Jelnyelv Napja
A magyar jelnyelvről és a magyar jelnyelv használatáról szóló 2009. évi CXXV. törvényt november 9-én fogadták el. E törvény megszületésének jelentőségét elismerve, e nap emlékére november 9. a magyar jelnyelv napja 2017 óta, a Siketek és Nagyothallók Országos Szövetségének kezdeményezése nyomán.
2024.11.09.
Az idén is Jordánia, Tunézia a legkedvezőbb -mire kell figyelni? hasznos tanácsok útravalóul
Akik megengedhetik maguknak, hogy elmenjenek nyaralni valahova, azok közül a többség már kiválasztotta, hogy hol szeretne pihenni, azonban sokan vannak, akik a „last minute” utakat választják vagy még nem döntöttek, hol nyaral majd a család. Brotesser Zoltán a Schooner Travel utazási irodát működteti Székesfehérváron és jó tanácsokkal, utazási ötletekkel látott el bennünket.
Mi alapján választanak az emberek utazási irodát, mik azok a dolgok amikre figyelni kell?
Elsősorban arra kell figyelni, hogy családias és személyre szabott legyen az iroda. Ez nem egy személytelen foglalkozás, hiszen mindenkinek személyre szabottan kell utakat ajánlani. Olyan irodában nem érdemes bemenni szerintem, ahol több száz szervező ajánlatait adja el. Kevésbé tudjuk meg a tartalmat ezekben az irodákban, míg egy kisebb helyen, ahol személyesen foglalkoznak az emberrel biztosabbnak tűnik.
Az árak azonban nagyon jelentős tényezők: még mindig nagyon keresik az olcsó utakat, a „last minute” utakat és viszonylag kisebb az a réteg akik a magasabb kategóriájú utakat részesíti előnyben, azonban ebben is bizonyos fokú átrendeződést tapasztaltunk. Azt veszem észre, hogy évek óta a „buszos” utakról áttérnek az emberek a „repülős” utazásokra, ami minőségi különbség, méghozzá jelentős.
Van e sláger az idei esztendőben?
Az idei sláger nem újdonság, továbbra is Jordánia és Tunézia a legnépszerűbb az ár miatt. A családok részére mindkét hely nagyon népszerű. Abszolút újdonság nincs szerintem ebben a szezonban, legalábbis sehol sem tapasztaltunk áttörő utas növekedést.
Drágább egzotikus utak iránt is nő a kereslet?
Ezeket az utakat inkább télen veszik igénybe az emberek, a charter járatok is ekkor vannak. A téli szezonban Thaiföld, India, Dél Afrika, Kenya vagy Brazília az ahova a legszívesebben utaznak. Új volt Kuba és Mexikó az idén. A nyári szezonban Jordániát kivéve a Földközi tenger és térsége a legnépszerűbb a magyar turisták körében ez kétségtelen. Még mindig újnak számít Jordánia, pedig már a harmadik szezon óta van jelen a hazai piacon. Néha olyan utak is kifoghatók, mint például most húszezer forintért és repülőtéri illetékért holnaputáni indulással szállodás reggelis utat tudunk ajánlani, ami azt hiszem rendkívül vonzó az ára miatt.
Gyakorlatilag ha ronda szóval élnénk az utazási termék időben nem megismételhető, még arra sincs ideje, hogy megromoljon, így az irodák mindent igyekeznek még az utolsó pillanatban is értékesíteni. Sokan direkt keresik a „last minute” utakat.
Mennyire bíznak meg az utazási irodákban az emberek, hiszen néhány éve több „botrány” is volt magyar irodákkal…
Az utóbbi évben azt tapasztaltuk, hogy nincs már olyan nagy fokú bizalmatlanság, mint például a „Jorgos-ügy” utáni hónapokban. Szerintem már elég jól tájékozottak az utasok, hogy minden utazásszervezőnek vagyoni biztosítékot kell letennie. A törvényi előírások megfelelnek, sőt még talán szigorúbbak is mint az EU-ban. Ritkán hangzik már el az a kérdés, hogy „Haza fogunk e jönni?”. Természetesen mindenki figyeli a szakmában a híreket és néha van olyan, hogy egy-egy partnert nem tudunk a legjobb szívvel ajánlani.
Igyekszünk természetesen mi is, mint általában mindenki az utasainktól is visszajelzést kapni, hogy minden rendben volt e, olyan volt e az út, amilyet foglaltak és ajánlottak -ez fontos a jövő szempontjából úgy gondolom.
Mennyiben befolyásolja az arab-amerikai konfliktus a turizmust az arab világban?
Nem tapasztaltunk visszaesést, Jordánia és Tunézia is régóta olyan ország, ahol kerülték a szélsőségeket és biztos, biztonságos uticélnak számítanak. Ezekben az országokban barátságosak az emberek, szeretik a turistákat, azonban nem árt odafigyelni és néha alkalmazkodni a helyiekhez. Egyszerű példa a mecsetbe sem, akárcsak egy katolikus templomba, nem megyünk be lenge öltözékbe, mert esetleg sérthetjük vele az ott élőket.
Egy arab országban a kultúrájukat illik tiszteletben tartani, nem kell megsértődni azon, hogy más az életritmus és a busz késik tíz percet. Tanácsolni tudom, hogy aki elmegy az képletesen szólva hagyja itthon az óráját és a mobiltelefonját. Egyszerű példa még, hogy az olaszoknál sem illi szieszta idején zavarni. Szerintem minden egyes utazás arról szól, hogy megismerjünk egy más kultúrát, ne várjuk el azt ami itthon van.
Családok számára szinte megengedhetetlen, ha négyen-öten vannak, hogy elmenjenek egy-egy ilyen útra, hiszen több százezer forint csak a szállás és az utazás…
Mindenképpen jellemző, hogy ha egy család utazik akkor az ár az nagyon meghatározó. Legtöbbször az utasaink megmondják, hogy körülbelül mennyi pénzük van az utazásra és ezért mit tudunk ajánlani. Nemrégiben egy törzsutasunk volt nálunk aki elmondta, hogy háromszázezer forintjuk van arra, hogy nyaraljanak és hatan vannak. Valószínűleg Tunéziába 280 ezer forint körül lehet találni nekik utazást. óriási teher a családoknak ha egy hétre közösen akarnak menni: sokszor olcsóbb Tunézia vagy Jordánia, mintha Rodoszra, vagy Korfura mennének. Kevesen engedhetik meg maguknak azt, hogy ne nézzék az árat.
Környező országokba, mint például a horvát tengerpartra nem mindig veszik igénybe az utazási irodák szolgáltatásait a turisták -kétségtelen nyáron ez a rész a legnépszerűbb a környező országok közül, mik azok amik jellemzőek még a környéken nyáron?
Nem mindig igaz, hogy olcsóbb ha egyedül szervezzük az utat, és nincs is alkalmunk reklamálni utána. Annak javasolnám csak az egyedül foglalást, akinek nincsenek nyelvi nehézségei, hiszen sokszor elkerülheti a figyelmünket olyan költség amit nem kalkuláltunk az útba.
Idősebb korosztálynak ajánlható a nyári turistaszezon, vagy inkább az ősz és tavasz a kedvezőbb az idősebbeknek?
Ez utóbbi, hiszen nincs olyan meleg, az árak is jóval alacsonyabbak. A nyarat a fiatalok, családok használják ki a leginkább.
Fiataloknak milyen utak ajánlhatók az idén?
Mint Magyarországon mindenhol, azt tapasztaltuk, hogy óriásiak a különbségek. A döntő többség inkább az olcsóbb utakat keresik, de vannak olyanok is akiknek nem annyira számít az ár. Tapasztaltuk azt is, hogy a fiatalok készülnek már a nyárra, az évközben félretett zsebpénzt, vagy a nyári munka keresetét fordítják nyaralásra.