-
Ismét látogatható a Nemzeti Emlékhely
A tavasz beköszöntével ismét megnyitotta kapuit az érdeklődők előtt az egykori koronázóbazilikát bemutató Nemzeti Emlékhely – Középkori Romkert. A megváltott belépővel egyúttal a Koronázó Bazilika Látogatóközpont is felkereshető!
2025.04.04. -
Palestrina-kurzus a Zeneiskolában
Az 500 éve született zeneszerző, Palestrina műveiről, alkotói munkájáról, a reneszánsz korról is szó lesz a Palestrina-kurzuson, amelyet dr. Herczog János zenetudós tart Székesfehérváron. Az előadásra, amely április 7-én, hétfőn 18 órakor kezdődik a Hermann László Zeneművészeti Szakgimnázium és AMI koncerttermében, minden érdeklődőt szeretettel várnak!
2025.04.04. -
Él minden jobb magyarnak lelkében
Folytatódott a Kodolányi János Egyetem Szabadegyeteme, "Él minden jobb magyarnak lelkében" címmel. Az előadáson a legnagyobb magyar, Gróf Széchenyi István miniszterelnöksége került a középpontba.
2025.04.04. -
Történelmi bélyegek a Hétvezérben
Folytatódott a Székesfehérvár Városi Bélyeggyűjtő Kör iskolai bélyegbemutató programja, mely a székesfehérvári általános iskolákat látogatja végig. A Hét Vezér Általános Iskolába a Humán hét keretében egyebek mellett történelmi bélyegeket is megcsodálhattak a gyerekek.
2025.04.04.
Négy vármegye diákjai mutatják meg tehetségüket a Hermann Zeneiskola furulyaversenyén

Nyolcadik alkalommal szervezete meg Fejér, Somogy, Tolna és Veszprém vármegye iskolásai számára a régiós furulyaversenyt a Hermann László Zeneművészeti Szakgimnázium és Alapfokú Művészeti Iskola.
A kezdetek Lits Zsuzsanna és Acsai Sándorné, illetve Fóris István nevéhez fűződnek.
„A furulyaoktatás az elmúlt évtizedekben szerencsére egyre magasabb szintre jutott nem csak Magyarországon, hanem Európában is. A verseny életre hívásával azt szerettük volna elérni, hogy a zenetanári köztudatban a furulya ne csak a zenei oktatás „kezdőhangszere”, alaphangszere legyen, hanem a gyermekek és a tanárok is lássák, hogy ebben a hangszerben komoly perspektíva van. A Hermannban már legalább két évtizede elég magas szinten zajlik a furulyaoktatás, ezért is döntöttünk úgy, hogy felvállaljuk egy régiós verseny megrendezését.” – mondta érdeklődésünkre Fóris István, a Zeneiskola szakmai igazgatóhelyettese. Amíg az 1900-as évek elején-közepén leginkább népi hangszerként tartották számon a furulyát, az elmúlt 2-3 évtizedben újra reneszánszát éli a hangszer, rengeteg kortárs mű készül például furulyaegyüttesekre, azaz konzortokra is, szép színfoltját adva a zeneművészetnek.

A kezdetekben egyébként hazánk egyik legmagasabban kvalifikált furulyaművésze, Széplaki Zoltán gondozta, segítette a verseny fejlődését a zsűri elnökeként, akinek a szakmai tanácsaira azóta is igyekeznek figyelni a szervezők. A szerdai verseny zsűrijének elnöki tisztét Lachegyi Imre furulyaművész-tanár tölti be, aki Róbert Györgynél és Czidra Lászlónál kezdte furulyatanulmányait, második diplomáját pedig a Szegedi Egyetem régizene-blockföte szakán szerezte. A zsűri másik két tagja Acsai Sándorné, Artisjus-díjas fuvolatanár, a Hermann László Zeneművészeti Szakgimnázium és Alapfokú Művészeti Iskola fúvós tanszakának nyugalmazott vezetője, valamint Somogyi-Novák Szironka, a fehérvári zeneiskola egykori diákja, aki jelenleg a Weiner Leó Katolikus Zeneiskola és Zeneművészeti Szakgimnázium furulyatanára.
A versenyt Király István, a Székesfehérvári Hermann László Zeneművészeti Szakgimnázium és Alapfokú Művészeti Iskola igazgatója nyitotta meg, hangsúlyozva, hogy mindig szívesen látják a négy vármegyéből érkezett diákokat, szüleiket, felkészítő tanáraikat. Lachegyi Imre zsűrielnök, aki felkészítő tanárként már sokadszor, elnökként pedig most először vett részt a fehérvári találkozón, kiemelte, hogy nagyon jó légkörű a székesfehérvári verseny. Az pedig, hogy immár nyolcadik alkalommal rendezik meg, mutatja, hogy töretlen a lelkesedés a szervezők, de a tehetségek részéről is, van tehát utánpótlás a furulyaművészet területén. A székesfehérvári versenyen négy minősítést – bronz, ezüst, arany és kiemelt arany – szerezhetnek meg az ifjú tehetségek, akik öt korcsoportban, illetve kamara kategóriában mérik össze tudásukat.
A furulyaverseny lezárultával annak eredményeit Székesfehérvár közösségi oldalán is közzétesszük.