-
Áprilisban visszatér a No Wave
Három koncert és egy kiállítás – április 19-én visszatér a 2010-es évek elejének népszerű összművészeti rendezvénye, a No Wave. A mindig izgalmas újdonságokkal és műfaji sokszínűséggel érkező zenei tárlat bejárta már Székesfehérvár számos szórakozóhelyét, idén áprilisban pedig a Museum Caféban éled újjá.
2025.04.01. -
Színházigazgató-választás
Az előírásoknak megfelelően zajlik a Vörösmarty Színház igazgatói feladatainak ellátására kiírt pályázati folyamat. Mivel a pályázók közül többen is zárt ülés keretében történő tárgyalást kértek – csak nevük nyilvánosságra hozatalához járultak hozzá –, így az Önkormányzat konkrét szakmai anyagokat nem hozhat nyilvánosságra, de a pályázat elbírásának folyamatáról tájékoztatást adhat, amit a széles körű érdeklődésre tekintettel az alábbiakban meg is teszünk.
2025.04.01. -
Színházigazgató-választás
Az előírásoknak megfelelően zajlik a Vörösmarty Színház igazgatói feladatainak ellátására kiírt pályázat.
2025.04.01. -
Bach mindenkinek
New Yorkból indult, mára már pedig az ország legnagyobb komolyzenei fesztiváljává nőtte ki magát a Bach mindenkinek elnevezésű rendezvény. Székesfehérváron az esemény utolsó koncertjét március utolsó vasárnapján tartották.
2025.04.01.
Negyedik állomásához érkezett az első világháborús tablókiállítás

Az 1917. év elejétől a háború végéig tartó időszakot bemutató tablókiállítás ezúttal is nagy hangsúlyt fektetett a fehérvári ezredek részvételével zajló harcok bemutatására.



A Városi Levéltár és Kutatóintézet I. világháborús tablókiállításai a 2015-ös évtől kezdődően az aktuálisan száz évvel korábbi eseményekre koncentrálnak.
Volt már kiállítás a háború kitöréséről, az 1915-ös gorlicei áttörésről, Olaszország hadba lépéséről és Szerbia meghódításáról. A 2016-os kiállítás alkalmával a Bruszilov-offenzíva, valamint a császári és királyi 69. gyalogezred zwyzyni (zvizini) harcai kerültek a középpontba. Tavaly a román harctér, valamint az Osztrák–Magyar Monarchia délnyugati, olasz frontjának eseményeiről és a magyar királyi 17. honvéd gyalogezred Isonzó menti küzdelmeiről lehetett olvasni a tablókon.
A most megnyílt tablókiállításon a Kerenszkij-offenzíváról, a cári orosz és a román hadsereg összeomlásáról írnak bővebben.
Emellett betekinthetünk a keleti, galíciai front harcait véglegesen lezáró békeegyezmények aláírásának körülményeibe, melyeket 1918-ban Breszt-Litovszkban és Bukarestben írtak alá az egymással háborúban álló hatalmak képviselői. A tárlat nem feledkezik meg a többi, Székesfehérváron állomásozó, vagy a városhoz szoros szálakkal kapcsolódó ezredekről sem, ennélfogva a kiállításokon és az azokat bővebben összefoglaló kiadványainkban is megemlékeztek a császári és királyi 10. és 13. huszárezredről, valamint a magyar királyi 310. honvéd gyalogezred háborús szerepléséről.
A megnyitón hagyományőrző műsort is láthatott a közönség, megelevenedett a „dekorálás”, mai szóhasználattal élve kitüntetés átadás is.
Érdemrendet és kitüntetést valamilyen harctéren véghez vitt bátor tettért, kiemelkedő teljesítményért, önzetlen cselekedetért kaphatott a katona. A háborút megjárt katona mellén sorakoztak a „dekoráció” különböző fajtái. A dekorációkkal ékes díszegyenruhát a katonák csak kivételes alkalmakkor vehették fel. A műsorban a Fehérvári Huszárok Egyesülete, a Magyar Királyi „Szent István” 3. honvéd gyalogezred Hagyományőrző Egyesület, a Székesfehérvár Helyőrségi Zenekar és a Pápai Huszár Egyesület működött közre.
A tablókiállítás néhány hétig marad a Városház téren, majd július 17-e és augusztus 31-e között új helyszínen, a Zichy ligetben tekinthető majd meg.
A megnyitón Horváth Péter, a kiállítás kurátora röviden bemutatta a tárlatot. Elmondta, hogy a sorozatban negyedik kiállítás az 1917. év elejétől a háború végéig tartó időszakot mutatja be. „Idén is nagy hangsúlyt fektettünk arra, hogy bemutassuk a fehérvári ezredek részvételét a harcokban. A kiállítás a román harctér, a keleti (galíciai) hadszíntér, valamint a II. piavei csata küzdelmeit, főbb eseményeit mutatja be. Felelevenítjük a Kerenszkij-offenzíva okait és eredményeit, megemlékezünk Bukovina visszafoglalásáról és az orosz–román támadó hadműveletekről is említést teszünk. A Breszt–Litovszkban és a Bukarestben megkötött békeszerződések összefoglalóját is láthatják tablóinkon.” - összegezte a látnivalókat a kiállítás kurátora.