-
Búcsúünnep a Zsolt utcában
Gyerekeknek szóló kézműves foglalkozással indult az idei Krisztus Király Napok, a Zsolt utcai templomban és annak közösségi házában. A kicsik mézeskalácsot sütöttek, asztali díszeket, adventi koszorúkat készítettek szombat délelőtt. Az Krisztus Király Templomhoz kapcsolódó búcsúünnep eseményei késő délután folytatódnak.
2024.11.23. -
Pro Theatro-díj
Székesfehérvár kulturális, táncművészeti értékeinek gyarapítása érdekében végzett kiemelkedő munkája elismeréseként Pro Theatro-díjat adományozott Székesfehérvár Közgyűlése Cristina Porres Mormeneo-nak. A Székesfehérvári Balett Színház szólistája és vezető balettmestere a Tűzmadár című táncszínházi produkció pénteki premierje előtt vette át az elismerést dr. Cser-Palkovics András polgármestertől.
2024.11.22. -
150 éves a múzeum
Már nagy erőkkel készülnek az év legfontosabb fehérvári kiállítására a Csók István Képtárban. 150 éves fennállását ünnepli idén a Szent István Király Múzeum - ezen apropóból nyílik majd november 30-án nagyszabású tárlat Fehérváron.
2024.11.22. -
Elkezdődött az énekverseny
Elkezdődött az Országos Gregor József Énekverseny a Hermann László Zeneművészeti Szakgimnáziumban. Idén közel nyolcvan diák jelentkezett a három napos megmérettetésre.
2024.11.22.
Negyedik állomásához érkezett az első világháborús tablókiállítás
Az 1917. év elejétől a háború végéig tartó időszakot bemutató tablókiállítás ezúttal is nagy hangsúlyt fektetett a fehérvári ezredek részvételével zajló harcok bemutatására.
„Nem a mi dolgunk az ítélkezés, az viszont a mi dolgunk, hogy megismertessük a történelmet. Megismertessük a mi történelmünket, hogy tudjunk emlékezni fehérvári katonáinkra, tudjunk emlékezni és át tudjuk adni az emlékezés kultúráját, tudjunk emlékezni, hogy soha többé ne kezdjük el a XX. századot. Most, amikor az Önök figyelmébe ajánlom ezt a tablókiállítást, egyúttal arra kérem tisztelettel a levéltárat, hogy készítsék elő a kevésbé dicsőséges 1919-es esztendő kiállítását is. Azt hiszem, a sorozat valódi vége akkor fog bekövetkezni.” - tette hozzá Székesfehérvár alpolgármestere.
A Városi Levéltár és Kutatóintézet I. világháborús tablókiállításai a 2015-ös évtől kezdődően az aktuálisan száz évvel korábbi eseményekre koncentrálnak.
Volt már kiállítás a háború kitöréséről, az 1915-ös gorlicei áttörésről, Olaszország hadba lépéséről és Szerbia meghódításáról. A 2016-os kiállítás alkalmával a Bruszilov-offenzíva, valamint a császári és királyi 69. gyalogezred zwyzyni (zvizini) harcai kerültek a középpontba. Tavaly a román harctér, valamint az Osztrák–Magyar Monarchia délnyugati, olasz frontjának eseményeiről és a magyar királyi 17. honvéd gyalogezred Isonzó menti küzdelmeiről lehetett olvasni a tablókon.
A most megnyílt tablókiállításon a Kerenszkij-offenzíváról, a cári orosz és a román hadsereg összeomlásáról írnak bővebben.
Emellett betekinthetünk a keleti, galíciai front harcait véglegesen lezáró békeegyezmények aláírásának körülményeibe, melyeket 1918-ban Breszt-Litovszkban és Bukarestben írtak alá az egymással háborúban álló hatalmak képviselői. A tárlat nem feledkezik meg a többi, Székesfehérváron állomásozó, vagy a városhoz szoros szálakkal kapcsolódó ezredekről sem, ennélfogva a kiállításokon és az azokat bővebben összefoglaló kiadványainkban is megemlékeztek a császári és királyi 10. és 13. huszárezredről, valamint a magyar királyi 310. honvéd gyalogezred háborús szerepléséről.
A megnyitón hagyományőrző műsort is láthatott a közönség, megelevenedett a „dekorálás”, mai szóhasználattal élve kitüntetés átadás is.
Érdemrendet és kitüntetést valamilyen harctéren véghez vitt bátor tettért, kiemelkedő teljesítményért, önzetlen cselekedetért kaphatott a katona. A háborút megjárt katona mellén sorakoztak a „dekoráció” különböző fajtái. A dekorációkkal ékes díszegyenruhát a katonák csak kivételes alkalmakkor vehették fel. A műsorban a Fehérvári Huszárok Egyesülete, a Magyar Királyi „Szent István” 3. honvéd gyalogezred Hagyományőrző Egyesület, a Székesfehérvár Helyőrségi Zenekar és a Pápai Huszár Egyesület működött közre.
A tablókiállítás néhány hétig marad a Városház téren, majd július 17-e és augusztus 31-e között új helyszínen, a Zichy ligetben tekinthető majd meg.
A megnyitón Horváth Péter, a kiállítás kurátora röviden bemutatta a tárlatot. Elmondta, hogy a sorozatban negyedik kiállítás az 1917. év elejétől a háború végéig tartó időszakot mutatja be. „Idén is nagy hangsúlyt fektettünk arra, hogy bemutassuk a fehérvári ezredek részvételét a harcokban. A kiállítás a román harctér, a keleti (galíciai) hadszíntér, valamint a II. piavei csata küzdelmeit, főbb eseményeit mutatja be. Felelevenítjük a Kerenszkij-offenzíva okait és eredményeit, megemlékezünk Bukovina visszafoglalásáról és az orosz–román támadó hadműveletekről is említést teszünk. A Breszt–Litovszkban és a Bukarestben megkötött békeszerződések összefoglalóját is láthatják tablóinkon.” - összegezte a látnivalókat a kiállítás kurátora.