Nehezebb megélhetés, több feketemunka - elsők között vagyunk az illegális munka terén az EU-ban

Egyre több feketefoglalkoztatásra bukkanak a munkaügyi felügyelők, a tapasztalatok szerint továbbra is az építkezések, a feldolgozóipar és a mezőgazdaság tűnik a legfertőzöttebb területnek. A legfrissebb statisztikák szerint hazánkban az egyik legmagasabb a feketemunka szintje az EU-ban: eléri a GDP 16-17 százalékát. Például a budapesti négyes metró építkezésen a munkások negyede nincs bejelentve -drült ki a múlt héten tartott ellenőrzésen. Ez azért is súlyos gond, mert ha "elhatalmasodik" a feketemunka az 500 milliárd forintos beruházásnál, az uniós támogatások is veszélybe kerülhetnek.
2007.06.25. 08:31 |
 Egyre több feketefoglalkoztatásra bukkanak a munkaügyi felügyelők, a tapasztalatok szerint továbbra is az építkezések, a feldolgozóipar és a mezőgazdaság tűnik a legfertőzöttebb területnek. Az ellenőrzések nemegyszer meglepetéssel is szolgálnak. A budapesti 4-es metró építkezésén ellenőrzött munkások negyedéről derült ki, hogy munkaszerződés és bejelentés nélkül dolgozik. Ez azért is súlyos gond, mert ha "elhatalmasodik" a feketemunka az 500 milliárd forintos beruházásnál, az uniós támogatások is veszélybe kerülhetnek.



 Míg 2004-ben alig több mint tízezer munkavállaló esetében tártak föl a foglalkoztatásával kapcsolatos szabályszegést, tavaly már 42 147 feketemunkást találtak a felügyelők. Ez azt jelenti, hogy tavaly az összes szabálytalanság harmadát a feketefoglalkoztatás tette ki. A szezonális munkák - különösen a mezőgazdaságban és az idegenforgalomban - még csak most indultak be, de már látható, hogy az idén csúcsot dönt a feketemunka feltárása. Az idén ugyanis már május végéig 25 ezer feketemunkás miatt intézkedtek a felügyelők.

A legtöbb visszaélés az építőiparban történik, az ellenőrzések az építkezéseken találták az illegálisan foglalkoztatott munkavállalók több mint felét. Gyakran zsebből fizetik ki a munkavállalókat, kijátszák az alkalmi munkakönyv szabályait, valamint engedély nélkül foglalkoztatják a külföldieket. A feketemunkán túl jellemző még a munka- és pihenőidő szabályainak durva megszegése, a munkabér hiányos kifizetése vagy a jogellenes munkaerő-kölcsönzés is.

A legfrissebb statisztikák szerint hazánkban az egyik legmagasabb a feketemunka szintje az EU-ban: eléri a GDP 16-17 százalékát

EU

  1. Péntektől olcsóbban telefonálhatnak a magyar mobilszolgáltatók előfizetői az Európai Unió tagországaiba utazva

     Péntektől olcsóbban telefonálhatnak a magyar mobilszolgáltatók előfizetői az Európai Unió tagországaiba utazva, az uniós roamingdíj hatósági árcsökkenésének hatására. Az EU-ban működő mobilszolgáltatók mától maximum nettó 0,35 eurót számlázhatnak hívásindítás, és 0,11 eurót a hívásfogadás után az uniós tagországokban, és ugyanennyibe, vagyis 0,11 euróba kerül az SMS-küldés is.

    2011.07.01.
  2. Szerdától eltűnik a 75 wattos hagyományos izzó

     Szerdától nem rendelhetnek már 75 wattos hagyományos - vagyis nem energiatakarékos - izzókat sem az üzletek az Európai Unióban, a tagországok egy korábbi közös döntésének megfelelően. Az EU tavaly kezdte meg a hagyományos égők kereskedelmének felszámolását környezetvédelmi megfontolásokra hivatkozva. Először a 100 wattos izzókat vonták ki, majd idén szeptember 1-jétől a 75 wattosokon a sor.

    2010.08.30.
  3. Egy új felmérés szerint az európaiak nehezen jönnek ki fizetésükből

     Minden hatodik európai állandó nehézségekkel küzd a háztartási számlák kifizetésekor, és az uniós polgárok háromnegyede úgy gondolja, hogy országukban az előző évben nőtt a szegénység. Ezek a legújabb, a válság társadalmi hatásairól végzett Eurobarométer felmérés legfontosabb eredményei, amelyet kedden hozott nyilvánosságra az Európai Bizottság. 

    2010.06.22.
  4. Az uniós polgárok kevesebb, mint fele sportol rendszeresen

     Az uniós polgárok 40%-a legalább hetente egyszer sportol és 65%-uk végez valamiféle testmozgást. Mindazonáltal 25%-uk csaknem teljesen inaktív – derül ki egy, az Európai Bizottság által közzétett, a sportról és a fizikai aktivitásról végzett különleges Eurobarométer-felmérésből. A németek 61%-a, az osztrákoknak pedig 57%-a tagja valamilyen sportklubnak vagy fizikai aktivitást is magában foglaló egyéb klubnak. Ez az arány Magyarországon 8%.

    2010.04.09.