Nem adtuk le az üvegházhatást kiváltó gázok szabályozási tervét...

 Magyarország egyelőre nem nyújtotta be az Európai Unióhoz az üvegházhatást kiváltó gázok kibocsátásának kvótáit szabályozó Nemzeti Elosztási Tervet, s ezért -több más, szintén késlekedő tagállamhoz hasonlóan- komoly pénzbüntetés is fenyegetheti -hangzott el az Európai Parlament környezetvédelmi bizottságának hétfői ülésén.

2004.09.28. 06:58 |

 Magyarország egyelőre nem nyújtotta be az Európai Unióhoz az üvegházhatást kiváltó gázok kibocsátásának kvótáit szabályozó Nemzeti Elosztási Tervet, s ezért -több más, szintén késlekedő tagállamhoz hasonlóan- komoly pénzbüntetés is fenyegetheti -hangzott el az Európai Parlament környezetvédelmi bizottságának hétfői ülésén.

 A bizottság megtárgyalta, milyen előrehaladást mutatnak a tagországok az emisszió-kereskedelmet (azaz a gázkibocsátásra megszabott kvóták adás-vételét) szabályozó közösségi rendelet végrehajtásában. E rendelet értelmében az új tagoknak 2004. május 1-ig kellett volna benyújtaniuk a Nemzeti Elosztási Tervet, azonban az ülésen Jos Delbeke, az Európai Bizottság környezetvédelmi főigazgatóságának illetékes igazgatója elmondta, hogy Magyarország, Málta, Ciprus és Csehország mind a mai napig nem tette ezt meg. A tagországokat már figyelmeztették, s öt héten belül elindul ellenük az úgynevezett kikényszerítési eljárás, amelynek a vége komoly pénzbüntetés is lehet.

 Õri István, a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium közigazgatási államtitkára egyébként egy hónappal ezelőtt egy sajtótájékoztatón jelentette be Budapesten, hogy az EU emissziókereskedelmi rendszerében részt vevő magyarországi cégek számára 2005-2007 között a tervek szerint összesen évente 29 millió széndioxid-kibocsátási egységet oszt ki az állam. Mint hozzátette, az EU vonatkozó irányelve alapján jövő évtől mintegy 170 magyarországi cég csak kibocsátási engedély birtokában engedhet széndioxidot a szabadba, méghozzá a számára rendelkezésre álló kibocsátási kvóta erejéig - többletigény esetén pedig másik vállalattól vásárolhatnak majd ott felesleges kvótákat.

 

EU

  1. Péntektől olcsóbban telefonálhatnak a magyar mobilszolgáltatók előfizetői az Európai Unió tagországaiba utazva

     Péntektől olcsóbban telefonálhatnak a magyar mobilszolgáltatók előfizetői az Európai Unió tagországaiba utazva, az uniós roamingdíj hatósági árcsökkenésének hatására. Az EU-ban működő mobilszolgáltatók mától maximum nettó 0,35 eurót számlázhatnak hívásindítás, és 0,11 eurót a hívásfogadás után az uniós tagországokban, és ugyanennyibe, vagyis 0,11 euróba kerül az SMS-küldés is.

    2011.07.01.
  2. Szerdától eltűnik a 75 wattos hagyományos izzó

     Szerdától nem rendelhetnek már 75 wattos hagyományos - vagyis nem energiatakarékos - izzókat sem az üzletek az Európai Unióban, a tagországok egy korábbi közös döntésének megfelelően. Az EU tavaly kezdte meg a hagyományos égők kereskedelmének felszámolását környezetvédelmi megfontolásokra hivatkozva. Először a 100 wattos izzókat vonták ki, majd idén szeptember 1-jétől a 75 wattosokon a sor.

    2010.08.30.
  3. Egy új felmérés szerint az európaiak nehezen jönnek ki fizetésükből

     Minden hatodik európai állandó nehézségekkel küzd a háztartási számlák kifizetésekor, és az uniós polgárok háromnegyede úgy gondolja, hogy országukban az előző évben nőtt a szegénység. Ezek a legújabb, a válság társadalmi hatásairól végzett Eurobarométer felmérés legfontosabb eredményei, amelyet kedden hozott nyilvánosságra az Európai Bizottság. 

    2010.06.22.
  4. Az uniós polgárok kevesebb, mint fele sportol rendszeresen

     Az uniós polgárok 40%-a legalább hetente egyszer sportol és 65%-uk végez valamiféle testmozgást. Mindazonáltal 25%-uk csaknem teljesen inaktív – derül ki egy, az Európai Bizottság által közzétett, a sportról és a fizikai aktivitásról végzett különleges Eurobarométer-felmérésből. A németek 61%-a, az osztrákoknak pedig 57%-a tagja valamilyen sportklubnak vagy fizikai aktivitást is magában foglaló egyéb klubnak. Ez az arány Magyarországon 8%.

    2010.04.09.