Nyúlsimogató lesz hétfőn délután a Fehérvári Állatotthonban

Érdemes megfontolni, hogy vajon az állatnak tudunk-e megfelelő környezetet biztosítani. Különösen akkor jelenthet gondot a nyúltartás, ha panellakásba került az állat. A kisebb testű rágcsálókkal ellentétben nem alkalmas a panelben való tartásra (vannak persze kivételek, de nem a lakás a természetes élőhelye), nagyobb a mozgásigénye és a lakásban sokmindent megrág.
2017.04.17. 06:01 |
Nyúlsimogató lesz hétfőn délután a Fehérvári Állatotthonban

A táplálására nagy figyelmet kell fordítani, a nyúl kifejezetten növényevő. Nem szereti a csokit, nem eszi meg azt, amit mi, az állati eredetű táplálékok (pl. tej) nagyon károsak. Sok nyúl pusztul el a helytelen táplálás következtében. Minden zöldféléhez, ami nem mérgező, hozzá lehet szoktatni, de csak fokozatosan. Tápláléka: 70% széna, 25% zöldség, 5% magok. Napi két evőkanál mag elég neki. Szénának és víznek mindig kell lennie előtte. A vizet adhatjuk tálkából vagy golyós itatóból.

A nyuszi elhelyezése sem utolsó szempont, szűk helyen, ahol nincs meg a mozgástere, lehangolttá válik és félős, agresszív nyúl lesz belőle. A legjobb, ha a kertben egy elkerített részt kap, vagy ha ez nem megoldható, egy 0,75x0,75 m-es vagy 1,00x0,5 m-es ketrecbe helyezzük. A hideget bírja, de a huzattól óvni kell. Jó, ha a ketrec két részből áll, a belső részt búvóhelynek alakíthatjuk ki. A megfelelő méretű ketrec azonban nem ment fel bennünket a napi futtatástól. Ha mindez megvan, szeressük kedvencünket, simogassuk, és egy hét alatt kezessé válik.

A nyúlfiak metszőfogakkal jönnek a világra, ám a többi foguk pár hónapos korban bújik ki, ami erőteljes nyálzással és rágási kényszerrel jár együtt. Ez a „rágcsálás” kiterjed mindenre, ami az útjába esik és jó szagú, rendszeressé is válhat.

A nyúl nem szobatiszta. Kis kortól való állandó foglalkozással, gondos odafigyeléssel megtanítható ugyan, de ez rengeteg energiát igényel mind nekünk, mind a nyúlnak. Végül ne felejtsük el, hogy kedvencünk tenyérnyi méretűből egy éves korára megtermett, akár hat kilós példány is lehet. A nyulak is érző lények és nem érdemlik meg, hogy pár hét alatt megunva az utcán végezzék. Ha viszont vállaljuk a felelősséget és szeretett lényként kezeljük őket, akkor gondos odafigyeléssel akár nyolc évig is örömet szerezhetnek

A nyulat egy légzőnyílással ellátott dobozban szállíthatjuk, de jobb, ha macskaszállító dobozban visszük haza. Akkor lesz a legszelídebb, ha az első napokban bent tartjuk a lakásban. Amikor meghoztuk, tegyük a végleges helyére és hagyjuk pár órát egyedül. Utána figyelgethetjük, hogy mit csinál, esetleg halkan beszélhetünk hozzá, hogy szokja a hangunkat. Öt-hat nap után kiengedhetjük. Üljünk le elé és figyeljük. A hirtelen mozdulatoktól az első hetekben megijedhet. A nyulak nagyon kíváncsiak, ezért hamar felderítik a terepet. A nyúlnak legalább napi 2-3 óra foglalkozás kell. (A nagyüzemi nyúltartáshoz Dr. Gippert Tibor és Dr. Holdas Sándor Nyúltartás és takarményozás című könyvét ajánljuk!)