Nem támogatják a bortermelők az Európai Bizottság tervezett borreformját

 Az EU bortermelő országai összehangolt támadást intéztek az Európai Bizottság által javasolt reformok ellen, annak ellenére, hogy elismerik: a piaci szabályozás generáljavításra szorul. Európa vezető bortermelőit főleg azok a javaslatok háborítják fel, amelyek 400 ezer hektárnyi szőlőültetvény erőszakos kipusztítását iktatják tervbe a következő öt évre szólóan. Magyarország a vitában a nagy bortermelők oldalán áll, a hivatalos magyar álláspont szerint Brüsszel még egyetlen olyan javaslatot sem tett a borreform ügyében, amely egybeesne a magyar bortermelők érdekeivel.
2006.07.24. 08:07 |

 Az EU bortermelő országai összehangolt támadást intéztek az Európai Bizottság által javasolt reformok ellen, annak ellenére, hogy elismerik: a piaci szabályozás generáljavításra szorul. 

 
 A javaslatok legfőbb bírálói Franciaország, Spanyolország és Olaszország képviselői a mezőgazdasági miniszterek havi brüsszeli találkozóján ismertették álláspontjukat. Dominique Bussereau francia miniszter szerint a Bizottság egy sor megszorító intézkedést kezdeményezett, de homályban maradt, hogy milyen pozitív lépéseket tervez az ágazat helyzetének javítása érdekében. Szerinte a reform a mai formájában kiegyensúlyozatlan és elfogadhatatlan.

 Európa vezető bortermelőit főleg azok a javaslatok háborítják fel, amelyek 400 ezer hektárnyi szőlőültetvény erőszakos kipusztítását iktatják tervbe a következő öt évre szólóan. A spanyolok szerint ennek következtében teljes régiók sivatagosodhatnak el Európában.

 Ellenállás van azokkal a tervekkel kapcsolatban is, amelyek szerint engedélyeznék a harmadik országból importált szőlőmust használatát. Ez a termelő államok szerint tönkretenné a hagyományos európai gyártási technológiákat.

 A tagországok abban egyetértenek, hogy reformra szükség van, Franciaország szerint azonban a Bizottság rossz irányba indult el; inkább az EU bortermelőinek versenyképességét kellene erősíteni ahelyett, hogy a termelést szorítják vissza. A bortermelésben nem érdekelt országok szerint azonban ez a folyamat nagyon hosszú és túlságosan költséges lenne.

 A Bizottság tervei szerint megszüntetnék a ma létező legtöbb EU-támogatást, a jövőben nem fizetnének azért sem, hogy a termelő a felesleges bort ipari alkohollá vagy bioüzemanyaggá alakítsa át.

 Magyarország a vitában a nagy bortermelők oldalán áll, a hivatalos magyar álláspont szerint Brüsszel még egyetlen olyan javaslatot sem tett a borreform ügyében, amely egybeesne a magyar bortermelők érdekeivel. A közösségi szabályozás módosításától a magyar kormány sem zárkózik el, azt szükségesnek tartja, de az eddigi kezdeményezésekkel saját bortermelőinek érdekeit védve - nem tud azonosulni. Mint ismeretes, a nagy vitát kiváltó reformokra azért van szükség, hogy az EU-ban termelt bor esélyeit növeljék a külföldi, olcsó termékekkel szemben.
 

EU

  1. Péntektől olcsóbban telefonálhatnak a magyar mobilszolgáltatók előfizetői az Európai Unió tagországaiba utazva

     Péntektől olcsóbban telefonálhatnak a magyar mobilszolgáltatók előfizetői az Európai Unió tagországaiba utazva, az uniós roamingdíj hatósági árcsökkenésének hatására. Az EU-ban működő mobilszolgáltatók mától maximum nettó 0,35 eurót számlázhatnak hívásindítás, és 0,11 eurót a hívásfogadás után az uniós tagországokban, és ugyanennyibe, vagyis 0,11 euróba kerül az SMS-küldés is.

    2011.07.01.
  2. Szerdától eltűnik a 75 wattos hagyományos izzó

     Szerdától nem rendelhetnek már 75 wattos hagyományos - vagyis nem energiatakarékos - izzókat sem az üzletek az Európai Unióban, a tagországok egy korábbi közös döntésének megfelelően. Az EU tavaly kezdte meg a hagyományos égők kereskedelmének felszámolását környezetvédelmi megfontolásokra hivatkozva. Először a 100 wattos izzókat vonták ki, majd idén szeptember 1-jétől a 75 wattosokon a sor.

    2010.08.30.
  3. Egy új felmérés szerint az európaiak nehezen jönnek ki fizetésükből

     Minden hatodik európai állandó nehézségekkel küzd a háztartási számlák kifizetésekor, és az uniós polgárok háromnegyede úgy gondolja, hogy országukban az előző évben nőtt a szegénység. Ezek a legújabb, a válság társadalmi hatásairól végzett Eurobarométer felmérés legfontosabb eredményei, amelyet kedden hozott nyilvánosságra az Európai Bizottság. 

    2010.06.22.
  4. Az uniós polgárok kevesebb, mint fele sportol rendszeresen

     Az uniós polgárok 40%-a legalább hetente egyszer sportol és 65%-uk végez valamiféle testmozgást. Mindazonáltal 25%-uk csaknem teljesen inaktív – derül ki egy, az Európai Bizottság által közzétett, a sportról és a fizikai aktivitásról végzett különleges Eurobarométer-felmérésből. A németek 61%-a, az osztrákoknak pedig 57%-a tagja valamilyen sportklubnak vagy fizikai aktivitást is magában foglaló egyéb klubnak. Ez az arány Magyarországon 8%.

    2010.04.09.