-
Péntektől olcsóbban telefonálhatnak a magyar mobilszolgáltatók előfizetői az Európai Unió tagországaiba utazva
Péntektől olcsóbban telefonálhatnak a magyar mobilszolgáltatók előfizetői az Európai Unió tagországaiba utazva, az uniós roamingdíj hatósági árcsökkenésének hatására. Az EU-ban működő mobilszolgáltatók mától maximum nettó 0,35 eurót számlázhatnak hívásindítás, és 0,11 eurót a hívásfogadás után az uniós tagországokban, és ugyanennyibe, vagyis 0,11 euróba kerül az SMS-küldés is.
2011.07.01. -
Szerdától eltűnik a 75 wattos hagyományos izzó
Szerdától nem rendelhetnek már 75 wattos hagyományos - vagyis nem energiatakarékos - izzókat sem az üzletek az Európai Unióban, a tagországok egy korábbi közös döntésének megfelelően. Az EU tavaly kezdte meg a hagyományos égők kereskedelmének felszámolását környezetvédelmi megfontolásokra hivatkozva. Először a 100 wattos izzókat vonták ki, majd idén szeptember 1-jétől a 75 wattosokon a sor.
2010.08.30. -
Egy új felmérés szerint az európaiak nehezen jönnek ki fizetésükből
Minden hatodik európai állandó nehézségekkel küzd a háztartási számlák kifizetésekor, és az uniós polgárok háromnegyede úgy gondolja, hogy országukban az előző évben nőtt a szegénység. Ezek a legújabb, a válság társadalmi hatásairól végzett Eurobarométer felmérés legfontosabb eredményei, amelyet kedden hozott nyilvánosságra az Európai Bizottság.
2010.06.22. -
Az uniós polgárok kevesebb, mint fele sportol rendszeresen
Az uniós polgárok 40%-a legalább hetente egyszer sportol és 65%-uk végez valamiféle testmozgást. Mindazonáltal 25%-uk csaknem teljesen inaktív – derül ki egy, az Európai Bizottság által közzétett, a sportról és a fizikai aktivitásról végzett különleges Eurobarométer-felmérésből. A németek 61%-a, az osztrákoknak pedig 57%-a tagja valamilyen sportklubnak vagy fizikai aktivitást is magában foglaló egyéb klubnak. Ez az arány Magyarországon 8%.
2010.04.09.
Nem tart a magas benzinártól az EU gazdasági bizottsága
Joaquin Almunia, az Európai Bizottság gazdasági és pénzügyi biztosa szerint az olajárak emelkedése nem jár súlyos következményekkel az európai gazdaságra nézve. "Jelenleg úgy vélem, nem kell, hogy súlyos következménnyel járjon" - jelentette ki Joaquin Almunia az olajár-emelkedésnek az európai gazdaságra gyakorolt hatását firtató kérdésre válaszolva szombaton, New Yorkban a hét legfejlettebb ipari ország (G7) pénzügyminisztereinek tanácskozása előtt. Hozzátette: "Úgy lehet tekinteni, hogy a veszély elmúlt".
Joaquin Almunia, az Európai Bizottság gazdasági és pénzügyi biztosa szerint az olajárak emelkedése nem jár súlyos következményekkel az európai gazdaságra nézve. "Jelenleg úgy vélem, nem kell, hogy súlyos következménnyel járjon" - jelentette ki Joaquin Almunia az olajár-emelkedésnek az európai gazdaságra gyakorolt hatását firtató kérdésre válaszolva szombaton, New Yorkban a hét legfejlettebb ipari ország (G7) pénzügyminisztereinek tanácskozása előtt. Hozzátette: "Úgy lehet tekinteni, hogy a veszély elmúlt".
Május 10. óta pénteken esett első ízben 40 dollár alá a nyersolaj hordónkénti ára, miután Szaúd-Arábia bejelentette, hogy júniustól jelentősen növeli a napi kitermelést és javasolta, hogy a Kőolajexportáló Országok Szervezete (OPEC) napi kétmillió hordóval emelje a termelést. Az OPEC szombaton Amszterdamban elhalasztotta a döntést a június 3-i bejrúti miniszteri szintű ülésig.
A G7 és Oroszország vasárnap New York-i ülésén szintén megpróbálja meggyőzni az OPEC többi tagját, hogy kövessék a szaúd-arábiai példát. Az ipari államok ugyanis attól tartanak, hogy a magas olajárak lefékezik a világgazdasági fellendülést, különös tekintettel a gyenge pontokra, így az euróövezetre.
A pénzügyminiszterek szombaton Michael Bloomberg New York-i polgármester magánrezidenciájában tartott vacsorája után Caio Koch-Weser német pénzügyminiszter-helyettes újságírók előtt kijelentette: "Azt reméljük, hogy az olajárak hamaros esni fognak. Azt hiszem, ez szerepelni fog a miniszterek közleményében is".
Giulio Tremonti olasz gazdasági és pénzügyminiszter a jelenlegi magas olajárakat a közel-keleti politikai helyzetnek, a kínai kereslet növekedésének és többfajta spekulációnak tudta be. "A G7 nem parancsokat ad, csak útmutatásokat, s ezeket rendszerint követni szokták" - tette hozzá.
A vasárnapi tanácskozáson, amelyen részt vesz Alekszej Kudrin orosz pénzügyminiszter is, a G8 - a hét legfejlettebb ipari állam és Oroszország - június 8-10-i Sea Island-i csúcstalálkozóját készítik elő. A pénzügyminiszterek egyebek mellett megvitatják a szegény országok gazdasági fejlődését, de szó lesz a Nemzetközi Valutaalap (IMF) és a Világbank reformjáról is.
Nézeteltérés az OPEC-országok között
A Kőolajexportáló Országok Szervezetének (OPEC) szombati amszterdami tanácskozása után a vasárnap ugyanott rendezett termelői-fogyasztói fórumon alapvető nézetkülönbségeket fogalmaztak meg az egyes OPEC tagországok olajminiszterei a kitermelés növelésével kapcsolatban. A fórumon az OPEC termelői és a főbb fogyasztó országok képviselői mondták el véleményüket.
Az OPEC szombaton elhalasztotta döntését a kitermelés - szaúdi javaslatnak megfelelő, napi 2 millió hordós - emeléséről. A nem hivatalos amszterdami tanácskozáson úgy határoztak: a döntést a június 3-ikán, Bejrútban tartandó miniszteri ülésen fogják meghozni. Szaúd-Arábia az ülés után máris arra szólította fel az OPEC-et, hogy a június 3-i ülésen határozzon el napi 2,3-2,5 millió hordós kitermelés-növelést.
A nagy fogyasztók részéről az Európai Unió azonnal üdvözölte a szaúdi javaslatot és Japánnal együtt reményét fejezte ki, hogy ezt el is fogadja majd az OPEC.
Loyola de Palacio, az unió energiaügyi biztosa szerint fontos, hogy Szaúd-Arábia nem szeretné a feszültség fokozódását olajügyben. A biztos hangsúlyozta, hogy az európai olajimportot némiképp védi az euró ereje a dollárral szemben, ez valamelyest ellensúlyozni képes a dollár-elszámolású olajárak erős emelkedését. Ugyanakkor rámutatott, hogy míg az elmúlt néhány évben az OPEC meglehetősen törekedett az olajpiaci hullámzások kivédésére, az utóbbi fél évben nem tartja magát korábbi elkötelezettségéhez, a 22-28 dolláros hordónkénti ársáv megőrzéséhez.
Szaúd-Arábia pénteken azt jelentette be, hogy a maga részéről június elejétől - vagyis még azelőtt, hogy június 3-án az OPEC döntést hozna - már emelt mennyiséget, napi 9,1 millió hordót szállít a felhasználóknak, amelyet kész 10,5 millió hordóra emelni, ha szükséges.
Az OPEC elnöke maga úgy nyilatkozott, hogy nem ellenzi az egyoldalú szaúdi emelést, és kijelentette: bátorítanak minden tagországot, tegyenek meg minden tőlük telhetőt. Purnomo Yusgiantoro szerint még mindig vannak fölös kapacitások, az OPEC jelenleg kapacitása 88 százalékán termel.
A fórumon az OPEC tagországai közül Venezuela és Líbia nyíltan ellenezte a szaúdi javaslatot. Venezuela szerint az olajpiac ellátottsága megfelelő és a kitermelés növelése nem törné le az árakat. Emellett úgy Venezuela véli, hogy Szaúd-Arábia nem tehet egyoldalú lépéseket, döntést az OPEC-en belül kell hozni.
Líbia olajminisztere nyíltan kijelentette, hogy országa nem támogatja a termelés növelését, és ugyancsak úgy vélte, hogy Szaúd-Arábia egyoldalú döntéssel nem növelheti a saját kitermelését. A katari olajminiszter úgy látja, hogy a hordónkénti 28-30 dolláros ár a termelőknek és fogyasztóknak egyaránt megfelel. Állítása szerint a 40 dollár körüli olajárban 8 dollár a "félelmi tényezők", vagyis a közel-keleti helyzettel kapcsolatok aggodalmak szerepe.
A találkozón a világpiaci árak emelkedésében egyik kulcstényezőnek tartott kínai olajfogyasztásról sem hangzottak el bíztató előrejelzések: a kínai állami fejlesztési és reformbizottság fórumon részt vevő igazgatóhelyettese azt közölte, hogy az idei második félévben sem lassul a kínai gazdasági növekedés, így annak energiaszükségletei sem csökkennek. Az első félévben 9,8 százalékra becslik a GDP-bővülést.
Mint az igazgatóhelyettes elmondta, Kína az idén mintegy 100 millió tonna nyersolaj- és olajtermék-importra szorul, ez 10 százalékkal haladja meg a tavalyi 91 millió tonnát.