Nem vagyunk egyenrangúak az uniós országokkal a munkavállalás feltételeiben 

 Munkajogi korlátozásaik miatt az Európai Unió jelenlegi tagjai valóban egyenrangú partnernek tekintenek e minket, vetődött fel a kérdés az Országgyűlés Európai Integrációs Ügyek Bizottságának ülésén.  

2004.03.23. 23:20 |

 Munkajogi korlátozásaik miatt az Európai Unió jelenlegi tagjai valóban egyenrangú partnernek tekintenek e minket, vetődött fel a kérdés az Országgyűlés Európai Integrációs Ügyek Bizottságának ülésén. 
 

 Indokolatlan a jelenlegi európai uniós országok félelme a magyar munkavállalók tömeges megjelenésétől. A közvéleménykutatások alapján ugyanis a magyar lakosság mindössze egy százaléka fontolgatja, hogy Nyugat-Európában vállal munkát a csatlakozás után. Mindez az Országgyűlés Integrációs Bizottságának ülésén hangzott el.

 A testület a Munkaügyi Minisztérium politikai államtitkárának tájékoztatóját hallgatta meg. Csizmár Gábor elmondta: természetes, hogy minden ország védi a munkaerőpiacát, a magyar kormány a viszonosság elvét követi. A velünk egyidőben csatlakozó államokkal szemben Magyarország egyelőre nem vezethet be védőintézkedéseket, de ha a munkaerőpiaci helyzet ezt indokolja, elképzelhető, hogy sor kerülhet korlátozásokra.

 Szent-Iványi István, a bizottság szabad demokrata elnöke arról beszélt, hogy a csatlakozási szerződés szerint a jelenlegi tagok hét évig bizonyos feltételek mellett korlátozhatják a magyar munkavállalók lehetőségeit.

- Nem is feltétlenül érdekünk az, hogy a legfelkészültebbek, a leginkább keresettek, tehát számítógépfejlesztők, vagy orvosok nagy számban elmenjenek, ugyanakkor ez egy elvi kérdés. Hogyan fogadnak minket az unióban, és valóban egyenrangú polgárai lehetünk-e május elsejétől az uniónak. Hat ország egyértelműen azt ígérte, hogy meg fogja nyitni a munkaerőpiacát, ehhez képest van egy visszalépés – mondta Szent-Iványi István. Nem a csatlakozási szerződéshez, hanem ezekhez a szóban, illetve írásban tett ígéretekhez képest. A magyar kormánynak - ez meggyőződésem - ezt határozottan szóvá kell tennie. Helyeselték a bizottság tagjai a válaszlépéseket is, amelyek arányosak, és elsősorban arra hivatottak felhívni a figyelmet, hogy mennyire abszurdak a korlátozások. Nem azért vezetjük be, mert mi is félünk attól, hogy majd franciák és németek elözönlik a magyar munkaerőpiacot, hanem azért, mert úgy gondoljuk, hogy ezzel föl tudjuk hívni a figyelmet arra, hogy az ilyen korlátozásoknak semmi értelme nincs.

EU

  1. Péntektől olcsóbban telefonálhatnak a magyar mobilszolgáltatók előfizetői az Európai Unió tagországaiba utazva

     Péntektől olcsóbban telefonálhatnak a magyar mobilszolgáltatók előfizetői az Európai Unió tagországaiba utazva, az uniós roamingdíj hatósági árcsökkenésének hatására. Az EU-ban működő mobilszolgáltatók mától maximum nettó 0,35 eurót számlázhatnak hívásindítás, és 0,11 eurót a hívásfogadás után az uniós tagországokban, és ugyanennyibe, vagyis 0,11 euróba kerül az SMS-küldés is.

    2011.07.01.
  2. Szerdától eltűnik a 75 wattos hagyományos izzó

     Szerdától nem rendelhetnek már 75 wattos hagyományos - vagyis nem energiatakarékos - izzókat sem az üzletek az Európai Unióban, a tagországok egy korábbi közös döntésének megfelelően. Az EU tavaly kezdte meg a hagyományos égők kereskedelmének felszámolását környezetvédelmi megfontolásokra hivatkozva. Először a 100 wattos izzókat vonták ki, majd idén szeptember 1-jétől a 75 wattosokon a sor.

    2010.08.30.
  3. Egy új felmérés szerint az európaiak nehezen jönnek ki fizetésükből

     Minden hatodik európai állandó nehézségekkel küzd a háztartási számlák kifizetésekor, és az uniós polgárok háromnegyede úgy gondolja, hogy országukban az előző évben nőtt a szegénység. Ezek a legújabb, a válság társadalmi hatásairól végzett Eurobarométer felmérés legfontosabb eredményei, amelyet kedden hozott nyilvánosságra az Európai Bizottság. 

    2010.06.22.
  4. Az uniós polgárok kevesebb, mint fele sportol rendszeresen

     Az uniós polgárok 40%-a legalább hetente egyszer sportol és 65%-uk végez valamiféle testmozgást. Mindazonáltal 25%-uk csaknem teljesen inaktív – derül ki egy, az Európai Bizottság által közzétett, a sportról és a fizikai aktivitásról végzett különleges Eurobarométer-felmérésből. A németek 61%-a, az osztrákoknak pedig 57%-a tagja valamilyen sportklubnak vagy fizikai aktivitást is magában foglaló egyéb klubnak. Ez az arány Magyarországon 8%.

    2010.04.09.